Gezilecek Yerler

Zincirleri Kırmaya Hazır mısın?

Zincirleri Kırmaya Hazır mısınız?

Sizi bir yere bağlayan nedir? Doğduğunuz yer mi yoksa doyduğunuz yer mi?

Nedir adım atmanıza engel olan hala nefes alabiliyorken, güneşi teninizde hissedebiliyorken en önemlisi gülmeyi biliyorken.

Şimdi harekete geçmenin tam sırası. Ne yarını beklemeli ne de dünü düşünmeli. Sen şuandasın bu senin hayatın bir yerden başlamalısın.

O ZAMAN BAŞLIYORUZ!

  • Gezmek istediğin yerlerin listesini yap imkansız olsa bile.
  • Araştır ve hedefe giden doğru yolları keşfet.
  • Tanı! Evreni, dünyayı, kurdu, kuşu hatta o şehrin kokusunu.

PEKİ YA BÜTÇE NE OLACAK?

Ee tabi her güzel şeyin bir bedeli vardır. Ama bu ne kadar umurumuzda yola çıktıktan sonra. Sadece cesaretini çantana koy ve önüne bak. Öğrenci misin? Kısa bir araştırmayla en uygun turları bulabilirsin. Bir günde bir şehri en keskin hatlarıyla keşfedebilir yeni bir kültür öğrenebilirsin. En ilginç yanlarını araştırıp gitmeden kısa bir analiz yapabilirsin. Bana kalırsa biraz araştırma yapmak mantıklı geliyor efsaneler, şehir inanışları, kültürel zenginlikler ve farklar bu geziyi film tadında yapabilir.

TÜRKİYE’DE GEZİLECEK YERLER

Şimdilik zincirleri sınırlarımızın içinde kırmaya başlayabiliriz. Sonuçta 81 ile sahip dört mevsimi yaşayan bu saklı cenneti keşfetmemiz daha mantıklı olacaktır. Gel gelelim bu dilini, toprağını bildiğimiz ülkemiz nelere sahip? Herkesin bildiği o dünyanın 7 harikasının 2 tanesinin Türkiye’de bulunduğunu kaç kişi bilebilir? Farklı ülkelerden kilometrelerce yol gelip bu güzellikleri görmek için can atan insanlar var. Dünya harikalarının her ikisi de Batı Anadolu’da bulunur. Biri, Efes’teki Artemis Tapınağı diğeri ise Bodrum’daki Kral Mausollos’un Mezarı(Halikarnas Mozalesi)’dır.

Efes’teki Artemis Tapınağı Tanrıça Artemis için yapılmıştır. Fakat günümüzde, Dünyanın Yedi Harikasından sadece Keops Piramidi ayaktadır. Diğerleri yangın ya da deprem gibi nedenlerle yok olmuşlardır. Bu nedenle geç kalmamalıyız daha nice güzellikleri barındıran bu ülkede gezmeliyiz, görmeliyiz ve öğrenmeliyiz. Bana kalırsa çok gezen mi bilir? Çok okuyan mı? Sorusunun cevabı gezerek okuyandır. Anı yaşayandır. O yolculukta okunan kitaplardır. Bilmek sizi hiçbir zaman eksiltmez aksine arttırır. Hayat güzel yaşamaya değer gezin, eğlenin, anı yaşayın ve en önemlisi gökyüzüne bakmayı unutmayın. Umarım içinizde alevlenen bir şeyler olmuştur. Unutmayın ki doğa bir sanattır, sanatsız kalmayın. 

İsmail Koç

Yönetici, Mühendis Adayı, Girişimci

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı