Work and Travel

Work and Travel Rehberi Serisi 2 | Gerekli Belgeler

Work And Travel ABD Yolculuğuna Gerekli Belgeler

Amerika’ya sorunsuz giriş yaptıktan sonra yanınızda olması ve indikten sonrasında görevlilere göstermeniz ihtiyaç duyulan beş önemli doküman vardır.

 • Geçerli pasaport
 • DS-2019 Formu
 • SEVIS ücreti makbuzu
 • J-1 Vize
 • İş Sözleşmeniz ve varış notlarınız

Görevliler tüm bu beş dokümanı gözden geçirecekler ve DS2019 ve pasaportunuzu onaylayacaklar ve hemen sonra size yeniden geri vereceklerdir. Bu beş dokümanı yanınızda bulundurmanız önemlidir. Tüm gerekli evraklar yanınızda olduktan, havaalanında görevli memurlarla gürüşürken ve davranışlarınızda saygılı davrandıktan sonrasında Amerika’ya girmekte mesele yaşamanız için hiç bir niçin kalmayacaktır.

ÇALIŞMAYA BAŞLAMA

ABD’ya giriş yaptıktan sonra ,daha önceden ayarlanan iş yerinize gitmelisiniz. Eğer asıl iş vereninize güncel ve sürekli bilgi vermezseniz, bu bildirilir ve vizeniz iptal edilip sınır dışı edilmekle cezalandırılırsınız.

İşin iptali durumunda ise, sponsor tarafından e-mail ile durumunuz bildirilecektir.İptal edildikten sonra hemen ülkenize dönmeniz gerekmektedir. Sponsor katılımcının ülkesindeki ortak çalıştığı acentaya haber verir ve katılımcının ailesine haber verilmesini ister.

SEVIS’E KAYIT

SEVİS,Göçmenlik hakkı bulunmayan kişilerin Amerika’da bulundukları süre boyunca ülke içi güvenliği sağlamak için kurulmuş bir takip sistemidir. Bu sistemle kültürel değişiklik programı öğrencileri, dil okulu öğrencileri, üniversite öğrencilerinin tüm bilgileri kayıt ve takip altına alınır.

Work and travel programında ABD’ye giden kişinin yani öğrencinin SEVIS takibini yapma görevi sponsorlara verilmektedir.. SEVIS sponsorun, katılımcı bilgilerini ( nerede çalıştığı, nerede kaldığı, ülkeye giriş çıkış tarihleri, adres değişiklikleri, iletişim bilgileri vs. ) tertipli aralıklarla güvenlik birimine (Department of Homeland Security) iletmesini sağlamakla yükümlüdür.. Bir tek sponsor firmalar SEVIS sistemine girebilir ve öğrenci vizelerini geçerli kılabilir.


Sponsor, öğrencilerimizin her an nerede olduğunu takip etmekle yükümlüdür. Bu yüzden sponsorumuz Amerikan hükümetinin de isteği üzerine katılımcıların gözlemlenip rapor edilebilmesi için kendi web sitesini oluşturmuştur. Bu internet sayfası sayesinde katılımcı öğrenciler lüzumlu bilgilerini sponsor kuruluşumuza ulaştırır böylece sponsorumuzda öğrencilerimizi takibe alır.


Work & Travel programının her katılımcısının ABD’da yasal olarak çalışabilmesi için vizesini geçerli hale getirmesi gerekmektedir. Katılımcı ABD’ya girdikten sonrasında bu işlemi yapmakla yükümlüdür.Her katılımcı, Sponsor kurumuna DS 2019 formunun başladığı tarihten itibaren 3 gün içinde ABD’ya ulaştığını ve programa başladığını bildirmelidir. Her ne sebeple olursa olsun bildirmediği takdirde sponsorlar katılımcı ile bağlantıya geçip, bu kaydın yapılmasını sağlar.

SEVIS ÜCRETİ

SEVIS ücreti Amerika’ya j-1 vizesi ile giden Work and Travel program öğrencisinin yatırması ihtiyaç duyulan bir ücrettir.

Bu ücret Amerikan konsolosluğundan alınan vize randevu tarihinden en az 3 gün önce yatırılmalıdır. SEVIS ücretini www.fmjfee.com adresinden online olarak kredi kartı ile yada Western Union sistemi ile ödeyebilirsiniz.

SEVIS ücreti ödenmeyen yahut kayıtlarda görünmeyen öğrencilerin vize başvuruları kabul edilmez. İdealsas bu mevzuda öğrencilerinin sıkıntı yaşamaması için onlar adına bu hizmeti yapmayı üslenir.

Work and Travel program katılımcıları için SEVIS ücreti 35 USD dir. SEVIS’le ilgili önemli uyarı!

DS-2019 formunuzda yazan program başlama tarihinde ya da en geç bir gün sonra ABD’ya giriş yapmak zorundasınız. Aksi takdirde SEVIS sitemi vizenizi geçerli kılmaz. Bu durumda da programdan atılırsınız ya da extra bir bedel ödeyerek yeni tarihli DS-2019 bastırtmak zorunda kalırsınız. Öğrencilerin bu şekilde bir duruma düşmemesi için program takvimini iyi oluşturması gerekir.

SEVIS’e Ne süre Kayıt Olmalıyım?

Amerika’ya girdikten en geç 3 gün sonra katılımcılar j-1 vizelerini geçerli hale getirebilmek için sponsor kuruluşlarının SEVİS web sitesine girerek kayıt yapmış oldurmalıdır. Ayrıca öğrencinin: 1) Amerika’daki konaklama adresini değiştirmesi durumunda yeni adres bilgileri 2) İşini değiştirmesi durumunda yeni iş adresi ve detayları 3) İkinci bir işte çalışırsa ikinci işe ilişik detayları da 10 gün içinde bildirmiş olması gerekir.

Katılımcılar Sevis Sistemine Hangi bilgileri Vermeli?

Her katılımcı vizesinin geçerli olabilmesi için sponsor kurumunun SEVIS web sitesine girerek iş bilgilerini ve ABD’daki ev adresini bildirmelidir. İdealsas katılımcı öğrencilerine sevisle ilgili lüzumlu web site adresini ABD’ya gitmeden önce verecektir.

 • Adım : Size verilen SEVİS internet sitesine Soyadınız ve DS numaranız ile giriş yapın.
 • Adım : Siteye giriş yapınca kendinize ilişik kaydı göreceksiniz. Eğer bilgi değişiklik yapmak isterseniz ‘EDIT STUDENT INFORMATION’ linkine basın.
 • Adım : Vizenizin geçerli olabilmesi için gerekli detayları girin.
       Adres Bilgisi :Öğrencinin Amerika’da ki adresi.
       İşveren Bilgisi : İşyerinin adı, adres detayları, telefon, müdürün/supervisorün adı.
       Öğrencinin E-maili : Geçerli bir e-mail adresi girilmelidir. Sponsor kuruluşunuz size her an ulaşabilmelidir.
 • Adım : Bilgiyi girdikten sonra ‘SAVE’ butonuna basıp bilgiyi kaydedin ve siteden ‘LOG OUT’ a tıklayıp çıkın.
 • Adım : Lütfen 3 gün sonrasında yine ayni web site adresine girin ve vizeniz sorunsuz bir halde geçerli duruma gelmiş mi kontrol edin. Eğer vizeniz geçerli duruma gelmemişse sponsorunuzun 1-800-432-46431-800-432-4643 nolu merkez telefonundan bağlantıya geçip durumunuzu anlatın.

Sosyal GÜVENLİK NUMARASI

Tüm Work & Travel katılımcıları Amerika’da yasal olarak çalışmak için toplumsal güvenlik numarası almak zorundadırlar. Katılımcılar Amerika’ya gittikten sonrasında kendi çalıştıkları iş yerlerine en yakın yerdeki toplumsal Güvenlik Ofisine toplumsal Güvenlik Kartı çıkarmak için başvurabilirler.

Toplumsal güvenlik kartına haiz olmak için katılımcılar aşağıdaki belgeleri göstermelidir :
-Pasaport
-J-1 Vize
-DS 2019 Formu
-I-94 Kartı
-Sponsordan alınacak mektubu
-İş sözleşmesi

Öğrenciler sosyal Sigorta Kurumunun İnternet sitesine www.Ssa.Gov bakarak kendilerine en yakın sosyal Sigorta Ofisini bulabilirler.

Toplumsal Sigorta numarası almak ortalama 15 iş gününü ve toplumsal Güvenlik Kartı almakta ortalama 40 ile 60 günü bulur. Bazı işverenler birini ya da ikisini de isteyebilirler. Yani bu demek olabilir ki eğer işveren toplumsal güvenlik numarasına ihtiyaç duyarsa 2 hafta kadar çalışamayabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik numarası almak için lüzumlu olan bu işlem, SEVIS sistemi tarafından desteklenmektedir. Hükümet SEVIS i, sosyal Güvenlik numarası için başvuran öğrencilerin yasal durumunu yönetmek için bir yöntem olarak kullanacaktır. Toplumsal güvenlik ofisleri SEVIS’ de ki tescili (onaylanma) kullanacaklardır.

Toplumsal Sigorta Numarası almak için lüzumlu süreç :

 • Öğrenci SEVIS ‘ de vizesini geçerli hale getirir. ( onaylatır )
 • Öğrenci toplumsal Güvenlik Numarası için başvuruda bulunur.
 • Sosyal Güvenlik Görevlileri öğrencinin durumunu inceler.
 • Eğer öğrenci, SEVIS’de vizesini geçerli hale getirdiyse (onaylattıysa) – Kendisine toplumsal Güvenlik Numarası verilir.
 • Eğer öğrenci, SEVIS’de vizesini geçerli hale getiremediyse ‘ Durumunu doğrulamak için sosyal Güvenlik başvurusu Amerika iç güvenlik birimine gönderilir, buda toplumsal güvenlik numarası alma sürecini yavaşlatır.
 • Sosyal Güvenlik Kartınız ise ortalama 10 içinde çıkacaktır.

Sosyal Güvenlik numara ve kartınızı aldıktan sonra derhal toplumsal güvenlik numaranızı işvereninize bildiriniz. Sosyal Güvenlik ücretsiz telefon numarası 1-800-772-1213

Etiketler

İsmail Koç

Yönetici, Mühendis Adayı, Girişimci

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı