Gezilecek Yerler

Van Gezi Rehberi

Van Gezi Rehberi. Türkiye en batısından en doğusuna güzelliklerle dolu. Bu sefer sizi en doğuya Van‘a götürüyoruz. Van’da gezilecek bölgeler, tadılacak özel lezzetler sizi bekliyor. İşte sizi Doğu’nun Paris’ine götürecek bir Van seyahat rehberi…


Van için Doğu’nun Paris’i diye boşa dememişler. Görkemli güzellikteki Van Gölü çevreına mevzuşlanmış olan şehir gezilecek bölgeler bakımından da fazlaca varlıklı. Urartular’a başkentlik yapmış olan şehirde döneme ilişkin pek çok yaratı görülebilir. Van denildiğinde ilk akla gelenler kuşkusuz meşhur renkli gözlü vankedileri ve çeşit çeşit Van Kahvaltısı.

Van’da gezilecek bölgeler

Şehrin görülmesi geren yerlerinin başlangıcında kuşkusuz Van Kalesi geliyor. Şehrin simgesi olan mavi ve yeşil gözlü kedilerin yaşadığı Van Kedi Evi de yine bu yol üstünde içeriyor. Van’ın bir diğer simgesi de Akdamar Adası ve adayla aynı adı taşıyan kilise. Dinler tarihi açısından da önemli bir yere haiz olan kilisede, Kudüs’ten İran’a kaçırılan ve 7.YY’da getirildiği rivayet edilen ve Kral 1 Gagik tarafınca emanet edilen Hakiki Haç’ın bulunduğu tahmin ediliyor.

Akdamar Adası

Akdamar Adası’na ulaşım için önce şehir merkezinden Gevaş İlçe minibüsüne biniyorsunuz. Adaya gideceğinizi söylerseniz sizi adaya giden teknelerin kalktığı limana bırakırlar. Limandan doldukça kalkan teknelerle 15dakika devam eden bir yolculuktan sonra adaya ulaşıyorsunuz. Adaya 10TL ücret ödeyerek veya müze kart ile ücretsiz giriş yapabilirsiniz. MS 915-921 yılları içinde kral 1. Gagik denetiminde Keşiş Manuel tarafınca inşa edilen Akdamar Kilisesi, kutsal Haç şeklinde tasarlanmış.

Kilisede, İncil ve Tevrat’tan dini ve günlük konuların işlendiği kabartma ve taş işlemeciliğinin en güzel örneklerini görebilirsiniz. Kubbenin içindeki uzun duvarda yer edinen Hz.İsa figürünün yapıldığı günden günümüze kadar korunması kilisenin kıymetini daha da arttırıyor. Diğerlerinin aksine Akdamar Kilisesi’nin dış süslemeleri de oldukça dikkat çekici. Van’a geldiğinizde kesinlikle görmelisiniz diyeceğim yerlerden.

Van’da ziyaret edilecek bir öteki nokta da her yıl nisan ayından temmuz ayına kadar süren kefal göçünün yaşandığı Muradiye Şelalesi’dir. Tarihiyle insanı büyüleyen ve dik bir kayanın üzerine kurulu olan Hoşap Kalesi de bir diğer ziyaret noktası. Kaleye ulaşmak için 1 saat yolculuğu göze almanız gerekiyor.

Kapadokya’ya benzer oluşumuyla adını da bu yöreden alan Vanadokya, Van’a kadar gelmişken görülecek listenizde olmalı. Her ne kadar Kapadokya kadar bilinmese de Van şehir merkezine 33km uzaklıktaki bölge en az Kapadokya kadar güzel. Şehre otuz dakika uzaklıktaki Yedi Kiliseleri ve 45km uzaklıktaki Travertenler diğer görülecek yerler.

Van’a ulaşım

Ulaşım: Haftanın her günü İstanbul ve öteki büyük şehirlerden direkt uçuş bulabilirsiniz.

Van’da ne yenir?

Tabii ki meşhur Van Kahvaltısı 🙂 Otlu peynirden, yöresel tereyağlarına, ev yapımı reçellerine, ballarına kadar masayı öyle bir donatıyorkar ki inanırım akşfakat kadar başka bir şey yemek istemeyeceksiniz. Bu güzel şehir için bir başka leziz önerim ise Muradiye Şelalesi’yle ünlenen inci kefali olacak. Bu leziz balığı kesinlikle deneyin. Aslına bakarsak komşusu Bitlis yemeği olan büryan da sabah erken saatlerde tüketilen ve tükenen bir başka lezzet, eski çarşı civarında denemenizi öneririm. Anadolu’da hayvanlar doğadan beslendiği için bu yemeğin ana malzemesi olan et de bu yörede her süre lezzetli.

Doğu’nun Paris’i

Öneriler: Bir haftasonu gezisi için Van ideal bir nokta. Türkiye’min cennet köşelerinden olan bu şehri daha hızlı dolaşmak istiyorsanız araç kiralamanızı öneririm. Buraya kadar gelmişken Doğubeyazıt’a geçip dünyanın ilk kalorifer döşemının kurulduğu İshakpaşa Sarayı’nı da ziyaret edebilirsiniz. Gene Van Gölü’nün diğer kıyısındaki Bitlis’e bağlı Ahlat’taki Selçuklu Mezarları ve Nemrut Krater Gölü’nü de listenize alabilirsiniz.

Van’da mutlaka Yapmanız gereken 6 Şey;

  • Akdamar adasında Akdamar Kilisesi’ni ziyaret etmeden,
  • Hoşap Kalesi’ni görmeden,
  • Urartular’dan kalma kaleyi görmeden,
  • Muradiye Şelalesi’ni görüp, inci kefali göçünü seyretmeden,
  • Van kedi evinde güzel renkli kedilerini sevmeden,
  • Kahvaltı etmeden dönmemelisin.

Keşfetmeniz dileğiyle…

Etiketler

İsmail Koç

Yönetici, Mühendis Adayı, Girişimci

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı