Faydalı Bilgiler

Uçaklar Hakkında Önemli Bilgiler

Uçaklar Hakkında Önemli Bilgiler

İnsanlığın en başından günümüze kadar özgür olma isteği tüm insanların hedefi olmuştur.Uçaklar hakkında bir diğer dikkat çeken durum ise: Uçma hissiyatını yaşamak için dünyanın farklı bölgelerinde çok sayıda deneme meydana getiren insanlar ilk defa 19. yüzyılda emeklerinin sonucunu almaya başlamışlardır. Her zaman insanların dikkatini çeken merak uyandıran uçaklar ve uçuşlarda yaşananlara dair oldukça dikkat çekici bilgiler var. Çoğu şaşkınlık verici bu bilgiler, günümüzde hala çoğu kişi tarafınca bilinmiyor. Uçak bileti alırken, sunulan seçenekleri dikkatlice okuyan ve pek çok mevzuda dikkatli davranan  yolcular için birbirinden değerli olduğunu düşündüğümüz bilgileri bir araya getirdik.

Uçuşlar Hakkında İlginç Bilgiler

1. Uçuş korkusunun sebebi türbülans

Uçaklar hakkında iki nokta arası en rahat ulaşım aracı olsa da binme mevzusunda en çok korkulanların başında geliyor. Bunun en önemli sebeplerinden biri de tabiki herkesin korkulu rüyası türbülans. Aslen bu olay düşünülenin aksine uçakların düşmesine yol açmıyor.Yalnızca havadayken kemer takmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha bizlere hatırlatıyor. 

2. Havada kaza ihtimali yolda yürürkenden daha az

Uçuşlarda korkuya neden olan bir öteki düşünceyse havada gerçekleşebilecek kazalar konusunda. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki kaza sebeplerinin yüzde 90 oranı uçağın kalkış ve alçalış iniş esnasında yaşanıyor.Hal böyle olunca o sürekli uçuş boyu yanan kemer ikaz ışığının sebebi de belli olmuş oluyor.  Ayrıca bu zamanlarda yolcuların yerlerinden kalkması, yer değiştirmesi hareket etmesi uçak için oldukça önemli bir durum. Kabin memurları için bile gerekmedikçe ayakta durması yasak.

3. Pilotlar havada uyur mu?

Türbülans ve yaşanan uçak kazalardan sonra en çok merak edilenlerin başında pilotların uyuyup uyumadığı konusu gelir. Uçuş esnasında pilotlar çok kere uykuya dalsalar da yaşanan bu olay herhangi bir risk öne sürmüyor. Çünkü  kalkıştan hemen sonra ve inişe kadar otomatik pilot devrede oluyor.

Uçaklar Hakkında Bilinmeyenleri Keşfedin

4. Havada her şey daha leziz

Uçuş esnasında daha çok susadığımızı düşünebiliriz. Çünkü genel anlamda içtiklerimizin tadı daha güzel geliyor. Sadece bunun gerçek ve dikkat nedeni havada var olan ve sürekli maruz kalmadığımız alçak basınç. Bu alçak basınç içeceklerde bulunan şeker oranının daha çok hissedilmesine neden oluyor Yolcuların tercihlerine bakılmış olduğunda hayatta içmek için pek tercih edilmeyen domates, çok daha tatlı geldiği için maksimum tercih edilen içeceklerin içinde bulunuyor. Bunun yanında yolculuklarda oluşabilecek bulantılar sebebiyle maden suyu da tercih edilen içeceklerden.

5. Pilotlara her süre farklı yiyecek

Çok sayıda farklı menünün bulunmuş olduğu uçuşlarda pilotlar her zaman farklı yiyecekler yiyor. Pilotlar için ayrı şekilde hazırlanan bu özel yemeklerin amacı; uçuş esnasında yaşanılabilecek her türlü zehirlenme gibi durumları ortadan kaldırmak. yoksa tabiki her menü ve yemeklerde gerçekten lezzetli ve özel.

6. Maliyeti düşürmek sanıldığı kadar kolay olsa gerek

Bilindiği şeklinde uçuşlar her bir hava yolu firması için oldukça maliyetli. Gerek uçakların bakımı, hava alanında ki bekleme süreleri ve sunulan hizmetlerle  gerçekten bu maliyeti en yukarı çıkartıyor. Bu yapılanlar sanılanın aksine gerçekten büyük maliyetler ve bazı ufak değişiklikler büyük rakamlarla kendini gösterebiliyor. Örnek vermek gerekirse American Airlines firması sadece menüsündeki 1 tane zeytini azaltarak yıllık ortalama 40.000 dolar kara geçmiştir.

7. Kabin içinde hastane sistemi

Kapalı alanlar ve özellikle toplu taşımalarda kişilerin hasta olması için en uygun yerler olarak biliniyor. Hava sirkülasyonun oldukça azca olduğu ve temiz havanın azaldığı bu bölgelere uçaklar dahil değil! Düşünülenin aksine en temiz havayı uçaklarda bulabilirsiniz. Sebebi ise filtreleme sistemleri ve bu sistemler hastanelerde de kullanılan gerçekten maliyetli sistemler.

8. İlk görüşte aşk havada daha yaygın

Uçuşlarda çok yaşanan durumlardan birisi de  duygusal bağlar ve en yaygın olanı kabin görevlilerine karşı duyulan bu  ilgiden kaynaklı. Tam olarak sebebi bilinmese de ilk görüşte aşkın en yaygın olduğu mesleklerden birisi kabin memurluğu olarak tanımlanmakta.Tahminlere göre bu durumun esas nedeni güler yüzlü bir personelin sizin isteklerinizi yerine getirmesi olarak belirtiliyor.

9. Havada cinsel ilişki yasak değil

Uçaklar hakkında bir diğer bilgi ise; atılan her adıma bile dikkat edilen uçuşlarda kurallarının ne kadar sıkı olduğu biliyorsunuz. İstisna olarak cinsel ilişki ile ilgili bir bilgi yer almıyor bilgiden ziyade yazılı bir kanunda söz konusu değil. Tabi bu rahat rahat hareket edeceğiniz anlamına da gelmiyor. Kabin görevlisinin uyarılarını dikkate almazsanız uçaktan indiğinizde dışarıda sizi polis bekliyor olabilir. Size konik gelse de bu durumdan senede ortalama 250 yolcunun yakalandığı ve gerekli para cezasına çarptırıldığı biliniyor.
Etiketler

İsmail Koç

Yönetici, Mühendis Adayı, Girişimci

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı