Gezilecek Yerler

Türkiye’nin Maldivleri: Salda

Türkiye’nin Maldivleri: Salda Gölü

(ULAŞIM-KONAKLAMA-YAPILACAKLAR)

Türkiye’nin Maldivler’i olarak bilinen Salda Gölü, Maldivler’e benzeyen yapısıyla son dönemlerde oldukça dikkat çekiyor. Bu gölü bu kadar ayrıcalıklı yapan şey, aynı anda mavinin 3 farklı tonunu keskin geçişlerle içinde barındırıyor olması. Ayrıca zeminindeki kil, oldukça faydalı. Son dönemlerde bu göl dikkatleri üzerin çektiği için hepimizin Salda hakkında az çok bilgisi var. Peki Salda’ya nasıl gidelim, nerede konaklayalım, neler yapalım?

SALDA’YA ULAŞIM

Salda Gölü Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunuyor ve şehir merkezine 176, ilçe merkezine ise 4 km uzaklıkta. Göl, Burdur ilinde bulunsa da aslında Denizli-Burdur-Antalya şehirlerine hemen hemen aynı mesafede. Salda’ya uçakla ulaşmak istiyorsanız en yakın havalimanları Isparta ve Denizli’de bulunuyor. Isparta ve Salda arasında sefer yapan toplu taşıma araçları da mevcut. Burdur merkezden Salda’ya ulaşmak içinse önce Yeşilova merkezine getiren bir toplu taşıma aracı bulabilirsiniz. Merkezden Salda’ya doğrudan toplu taşıma yok. Bu yüzden ilçe merkezine ulaştıktan sonra taksiye başvurmanız gerekebilir.

KONAKLAMA

Göle yakın bir yerde konaklamak istiyorsanız fazla otel seçeneğiniz yok. Göle nazır tek bir otel bulunuyor ve fiyatları biraz uçuk olabiliyor. Biz yine de göl kenarında konaklayalım derseniz çadır sizin için hem maliyetsiz hem de manzaralı olacaktır. Yeşilova Belediyesi Salda kıyısında konaklamak isteyen kampçılar için gerekli alanı sağlıyor. Kamp ekipmanlarınızı kendiniz sağlayabileceğiniz gibi, kamp alanında da kiralayabilirsiniz. Ayrıca kampçılar için duş, tuvalet gibi ihtiyaçlar da düşünülmüş ve konteynırlar konulmuş. Hem çadırda kalmamak hem de düşük maliyetli bir konaklama gerçekleştirmek istiyorsanız da çevre köylerdeki pansiyonları değerlendirmelisiniz.

SALDA VE ÇEVRESİNDE YAPILABİLECEKLER

Öncelikle Salda Gölü’nde yüzülebildiğini söyleyelim. En çok Doğanbaba Halk Plajı rağbet görüyor. Doğanbaba’ya pek de uzak olmayan Yeşilova Halk Plajı da bir seçenek. Halk plajı çevresinde Yeşilova Belediyesi tarafından yiyecek içecek ihtiyacını karşılamak için büfeler kurulmuş. Burada Yeşilovalı emekçi ablalarımızın yaptığı gözlemelerden tadabilirsiniz. Salda Gölü çevresinde bulunan bölgenin yerlilerinin kurduğu küçük bir Pazar bulunuyor. Burada birçok doğal ürün bulabilirsiniz. Pazarı mutlaka gezmelisiniz. Vaktinizin tamamını Salda Gölü’nde geçirmeyecekseniz, mutlaka yakın mesafede bulunan çevre illerdeki bazı güzellikleri de görmelisiniz:
  • Isparta-Kuyucak Lavanta Köyü.
  • Denizli-Pamukkale Travertenleri.
  • Burdur Gölü.
  • Isparta-Eğirdir Gölü.
  • Isparta-Sagalassos Antik Kenti.
  • Burdur-İnsuyu Mağarası.
  • Burdur-Arkeoloji Müzesi.
Etiketler

İsmail Koç

Yönetici, Mühendis Adayı, Girişimci

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı