Gezilecek Yerler

Türkiye’deki UNESCO Dünya Mirasları

Türkiye’deki UNESCO Dünya Mirasları

Türkiye’deki UNESCO Dünya Mirasları özelinde bir sanal gezintiye çıkıyoruz. Kahveni yap, koltuğunu en rahat konuma getir ve ülkemizin olağanüstü hallerine şahit olmaya hazırlan…

Türkiye’nin naturel güzellikler ve zamanı eserler konusundaki ünü tüm dünyaya yayılmış durumda. Tarihe iz bırakan çok önemli uygarlıklar bu coğrafyada kuruldu ve yargı sürdü. Bu yüzden Türkiye’deki UNESCO Dünya Mirası sıralaması fazlaca varlıklı.

Yaşamış olduğumız topraklarda gezilecek çok yer, gidilecek çok fazla cennetten köşe var; ama “Kültürel miraslarımız nelerdir?” diye merak ediyorsan senin için özel bir liste hazırladık. Haydi gel, Türkiye’deki dünya miraslarına beraber bakalım; ama öncelikle evrensel miraslarların koruyucusu UNESCO’yu ve amaçlarını söyleyelim.

UNESCO: Dünya Miraslarının Koruyucusu

UNESCO adı Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün kısaltması olarak kullanılıyor. Birleşmiş Milletler’e bağlı olan bu uluslararası örgütün amacı; dünya çapındaki kültürel varlıkların yok olmasını engellemek ve onları dünyaya tanıtmak.

1946 senesinde Birleşmiş Milletler bünyesinde kurulan örgütün sözleşmesi, Türkiye’de de aynı yıl piyasaya çıkan bir kanunla onaylanmış. Hatta ülkemizi 1946-1949 yılları arasında, ünlü yazarımız Reşat Nuri Güntekin temsil etmiş.

Türkiye’deki Dünya Mirasları: Doğu’nun ve Batı’nın Karması

Korunmaya değer tarihi yapılara ve naturel oluşumlara yer verilen UNESCO Dünya Miras sıralaması’ne girmeye hak kazanan güzellikler “Dünya Mirası” statüsü kazanıyor. Türkiye’deki UNESCO  Miras sıralaması 2019’dan senin için seçtiğimiz görülmesi gereken değerlerimizden bazıları şunlar:

Nemrut Dağı: Türkiye’deki UNESCO Dünya Mirasları Listesindeki Antik Tanrıların Tahtı


Adıyaman’ın Kahta ilçesinde bulunan Nemrut Dağı, “Zeus’un göklerdeki tahtına en yakın yer” olarak tanımlanıyor. Yüksekliği 2 bin 206 metreyi kabul eden Nemrut Dağı; ihtişamlı mezarları, dev tanrı heykelleri ve zamanı kabartmalarıyla 1987’den beri UNESCO Dünya Mirası sıralaması’nde içeriyor.

Dağın zirvesinde MÖ 69-36 yılları içinde hükümdarlık icra eden Kommagene Kralı I. Antiokhos’un adıyla anılan mezarlar ve mezarların yanındaki teraslarda bulunan tanrı heykelleri bulunuyor. Bu meşhur dev heykeller kireçtaşı bloklarından yapılmış ve 8-10 metre yüksekliğe haiz.

Kommagene Krallığı, devrin iki büyük gücü Roma İmparatorluğu ve Pers İmparatorluğu arasında bir tampon bölgeymiş. Krallık, Doğu ve Batı’nın görkemli 2 kültüründen izler taşıyor. Ek olarak Nemrut Dağı’nda dünyanın en güzel gün batımlarından ve gün doğumlarından birine de tanıklık edebilirsin. şu demek oluyor ki her şeyiyle unutulmaz serüven.

Nemrut Dağı’na nasıl Gidilir?

Nemrut Dağı, Adıyaman merkeze 86 kilometre mesafede yer ediniyor. Kahta ilçesine ulaştıktan sonrasında günübirlik turlar düzenleyen çalgıları kullanabilirsin. Yalnız yol fazlaca virajlı ve tempolu bir tırmanışı kapsıyor. O yüzden uzun yoldan geliyorsan iyi bir plan yapmanda yarar var. Bu efsaneleşmiş dağ ile ilgili daha çok informasyon almak istersen Nemrut Dağı: Doğu’da gizemli Bir serüven içeriğimize de bakabilirsin.

Divriği yüce Camii ve Darüşşifası: İslam Mimarisinin Başeserı

Divriği yüce Camii ve Darüşşifası, 1985 senesinde Unesco Dünya Mirası sıralaması’ne dahil olan kültürel değerlerimizden biri. Sivas’ta bulunan bu yapıt, İslam mimarisinin başyapıtlarından.

Mengücek hükümdarı Ahmet Şah ve eşi Turan Melek’in yaptırdığı cami ve darüşşifa, 1229’da tamamlanmış. Anadolu’nun geleneksel taş işçiliğinin seçkin bir örneği olarak kabul ediliyor. Ahlatlı Hürremşah tarafından meydana getirilen cami ve darüşşifa, bitişik olarak yapılmış. Ölçüleri 32×63 metre olan yapının taç kapıları, zengin taş işçilikleriyle ışıldıyor.

Divriği ulu Camii ve Darüşşifası’na nasıl Gidilir?

Sivas’ın Divriği kazasının Kale mahallesinde yer edinen bu eşsiz yapıyı görmek için öncelikle Sivas’a ulaşman gerekiyor.


Çatalhöyük Neolitik Kenti: Tarihe Tutulan Işık, Türkiye’deki UNESCO Dünya Mirasları

Çatalhöyük, Neolitik Dehemmiyet’e ilişkin eşi benzeri olmayan bir yerleşim bölgesi. 9 bin yıl önce kurulan bu şehir, insanlığın geçmişine ışık tutan çok önemli bir arkeolojik lokasyon. Çumra Ovası’nda bulunan bu kıymetli alan, 2012 yılından beri UNESCO Dünya Mirası listesi’nde içeriyor.

Çatalhöyük Antik Kenti’nde yapılan kazı çalışmalarında bulunan veriler, topluluk içinde ekonomik veya sosyal anlamda farklılaşmalar olmadığını gösteriyor. Ek olarak bulunan kilden yapılmış heykelcikler, duvar resimleri ve kabartmalar da derin bir sembolizmin varlığına işaret ediyor. Bu benzeri olmayan antik kentten çıkan buluntuların boyutu, nüfusa dair veriler ve sanat içerikli-kültürel çalışmalar dünya çapında bir örutubet taşıyor.


Efes Antik Kenti: Antik Dünyanın Efsanesi, Türkiye’deki UNESCO Dünya Mirasları

Ephesos (Efes), antik devrin en önemli merkezlerinden biri. Ufak Menderes Nehri’nin kenarına kurulan Efes, canlı bir liman konumundaydı. Çukuriçi Höyük, Ayasuluk Tepesi (Selçuk Kalesi, St. John Bazilikası, İsa Bey Hamamı, İsa Bey Cami), Efes Antik Kenti ve Meryem Ana Evi’nden oluşan 4 bileşenli alan, 2015 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası listesi’nde.

Bölge tarih öncesi dönemden sonrasında Helenistik, Roma, Doğu Roma, Anadolu Beylikleri ve Osmanlı dönemleri olmak üzere ortalama 3 bin yıl süresince farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmış. Efes; din, kentleşme ve mimarlık geçmişine ışık tutan yapılarıyla ülkemizin en özel kültürel değerlerinden.

Kapadokya ve Göreme Milli Parkı: Peribacalarına Doğru, Türkiye’deki UNESCO Dünya Mirasları

Kapadokya, Hasandağ ve Erciyes Dağı’nın püskürttüğü lavların çok uzun yıllar süresince erozyona uğraması sonucunda benzersiz bir görünüme kavuşmuş. 1985 yılından beri UNESCO Dünya Mirası sıralaması’nde bulunan bu eşi olmayan coğrafya; Pers, Hitit, Bizans ve Selçuklu şeklinde farklı uygarlıklardan da izler taşıyor.

Göreme milli Parkı ve Kapadokya, peribacaları ve yeraltı şehirleri yardımıyla dünya çapında bir üne sahip. Henüz bu nefes kesici güzellikteki bölgeyi görmediysen daha çok zaman kaybetme deriz.

Etiketler

İsmail Koç

Yönetici, Mühendis Adayı, Girişimci

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı