Gezilecek Yerler

Türkiye’de Tekne Turu Yeri Önerileri

Türkiye’de Tekne Turu Yeri Önerileri

Türkiye üç tarafı denizlerle çevrili, batı kıyıları Akdeniz ve Ege Denizi’nin berrak sahilleri, koyları ile dopdolu bir ülke olarak, tatile, yorulduğumuzda, şehrin stresinden uzaklaşmak, eşimiz dostumuz ve sevdiklerimizle kısa süreli bir kafa dinlemeye, huzuru bulmaya doğru yola çıktığımızda bizlere birbirinden güzel pek çok nokta sunabiliyor. İşte bu noktaların bazılarında, tekne turlarına çıkıp masmavi denizin ve esen rüzgarın tadını çıkarabilir, huzuru hissedebiliriz. Peki, tekne turu için en güzel yerler nereleri…

Gökova Körfezi

Ortalama 100 kilometre uzunluğunda olan Gökova Körfezi, Muğla’da, Datça ile Bodrum içinde Ege Denizi kıyısında bulunan minik bir körfezdir. Körfezde yat turizminin yanı sıra su kayağı, rüzgar sörfü, su altı dalışları, amatör balıkçılık benzer biçimde bir çok faaliyetin gerçekleştirildiği bir körfezdir.. Bu turda Bodrum bölgesindeki koylardan başlanıp Orak Adası, İngiliz Limanı, Kleopatra Adası, Kara Snasihat, Tuzla Koyu ve Pabuç Burnu’na uğranıp tekrar Bodrum’a varılmaktadır.

  • Tekne turlarında çoğu zaman şahsi bir ekip ihtiyaçlar haricinde tekne turu organizatörleri her türlü gereksinimi karşılıyorlar. Bunu yanında 7 yaş altındakilerden hiç ücret talep edilmezken, 7 – 12 yaş arasındaki müşterilerden yarı ücret talep edilmektedir.

Ölüdeniz Tekne Turları ?

Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunan ve 2006 senesinde yüzde seksen iki oyla mavi bayrak kazanan Ölüdeniz Koyu, bakir çevresiyle ve benzersiz deniziyle her yaz bir çok insan için tercih noktası. Doğal ki, böylesi bir doğal güzelliğin civarını tekne turları ile gözlemlemek bambaşka bir deneyim olacağından bu bölgede uzun süredir çoğu zaman günübirlik olan tekne turları düzenlenmekte. Genel anlamda sabah 10 veya 11 benzer biçimde süregelen tekne turları, Mavi Mağara, Kelebekler Vadisi, Akvaryum Koyu, Saint Nicholas Adası, Soğuk Su Koyu, Deve Plajı şeklinde rotaları takip edip saat 18.00 dolaylarında da son buluyor.

  • Ücretlendirme ise çoğunlukla çocuklar için ayrı yetişkinler için ayrı olmaktadır. Tabii ki net bir fiyat söylemek zor olsa da, ücretlendirmenin çoğunlukla yetişkinler için 60 – 70 Türk Lirası yöreında, 7 – 12 yaş arası içinse 30-40 Türk Lirası yöreında bulunduğunu belirtebiliriz.

Ayvalık – Midilli Tekne Turları 

Son yıllarda özellikle dikkat çeken bir yer olup her sene binlerce ve hatta on binlerce yerli ve yabancı ziyaretçiye, turiste kapılarını açan Balıkesir’in Ayvalık ilçesi, birbirinden güzel naturel güzellikleri ve berrak denizi ile tekne turları yapmak için de oldukca elverişli bir nokta. Giderek artan bir popülariteye haiz olan Ayvalık’tan kalkan bu tur sekiz gün sürmekte olup, tur süresince Maden Adası, Kadırga Koyu, Sivrice, Babakale, Assos, Behram Kale, Truva, Midilli, Manastır Adası, Çıplak Ada ve Cunda veya diğer adıyla Alibey Adası gibi duraklardan geçiliyor.

  • Yine konaklamalı turların pek çoğunda olduğu gibi, Ayvalık’ta da çoğu zaman, şahsi birkaç eşyanın dışında her türlü ihtiyacı organizatörler karşılıyorlar.
Etiketler

İsmail Koç

Yönetici, Mühendis Adayı, Girişimci

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı