Gezilecek Yerler

Türkiye’de Dalış Yapabileceğiniz 5 Mükemmel Koy

Türkiye’de Dalış Yapabileceğiniz 5 Mükemmel Koy

Son yıllarda, ülkemizde popülerliği fazlaca artan dalış sporu için güzel alanlar ve koyları tanıtmak istedik. Hepsi birbirinden farklı ve enfes görüntüler sunan, Türkiye’de dalış yapabileceğiniz koyları en kısa sürede rotanız içine alacağınıza eminiz. İşte Türkiye’nin en güzel su altı dalış noktaları:

Akvaryum Koyu / Fethiye – Muğla

El değmemiş alanlardan olan ve son yıllarda özellikle koruma altına alınan Akvaryum Koyu’nda yapacağınız dalış sizi farklı güzelliklerle tanıştıracaktır. Yıl boyunca, dünyanın birçok yerinden gelen dalış meraklılarını ağırlayan bu koyda dalabileceğiniz pek çok derinlik bulunuyor. Yeni başlayanlardansanız 18-20 metrelik dalışı tercih etmelisiniz. Müren, ahtapot, denizatı benzer biçimde biroldukça canlıyı ve şahane su altı görünümünü bu derinlikte deneyimleyebilirsiniz Akvaryum Koyu’nda.

Korsan Koyu / Antalya

Denizden baktığınızda göremediğiniz enfes güzellikte bir yerdir Korsan Koyu. Anlatılan hikayelere nazaran eskiden Akdeniz kıyılarından geçen ticari gemilere saldırmak için korsanların pusuya yattığı bir yer olmasından alır adını. Aslına bakarsanız koyda dalış yaptığınızda küçücük vapur kalıntılarıyla çokça amfora görebiliyorsunuz. Sualtı manzarısının da mükemmel bulunduğunu belirtmekte fayda var.

Sazak Koyu / Antalya

Antalya Korsan Koyu ile nerede ise yanyana olan bu koyu, özellikle dalışa yeni başlayanlar için tavsiye ediyoruz. Oldukca geniş bir alana ama az derinliğe haiz olan koy, daha çok tecrübe etme ve başlangıç eğitimleri için çok tercih edilen bir yer. Derin değil diye sualtı ortamının sıradan ve çok da hoş olmadığını düşünmeyin sakın. Daldığınızda sizi karşılayacak olan deniz canlılarının yanında birçok sürprizi de içinde barındırıyor Sazak Koyu.

Sancaklı Koyu / Fethiye

Bizans devri zindan kalıntıları ve kilise ile çevrili olan Sancaklı koyu malum dalış noktalarındandır. Tabiatın en güzel yerlerinde birinde yer almasının yanı sıra şahane bir sualtı dalış hissiyatı da verir insana. Dipte, amfora kalıntıları, değirmen taşları ve büyükçe bir mermer dibek bulunur. Sualtı florası ile de ilgi çekici yerlerdendir Sancaklı Koyu.

Kaçakçı Koyu / Bodrum

Şehre havayoluyla geldiyseniz Bodrum Milas Havaalanı’ndan E330’u takip ederek Bodrum’a gelip buradan kiralayabileceğiniz bir tekne ile yarım saatlik bir deniz yolculuğu ile ulaşırsınız Kaçakçı Koyu’na. Koyun iki ucunda yer alan burunlarda dalış yapabileceğiniz benzer biçimde, dalış mevzusunda profesyonel bir dalgıç eşliğinde dalabileceğiniz 50 metrelik bir mağara da bulunuyor. Mağaradaki görkemli sarkıtları görmek için tercih edebileceğiniz bir yerdir.

Etiketler

İsmail Koç

Yönetici, Mühendis Adayı, Girişimci

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı