Gezilecek Yerler

Tunceli Gezi Rehberi

Tunceli Gezi Rehberi

Doğu Anadolu‘da yer alan Tunceli, bölgenin minimum nüfusuna haiz ili.Tunceli Gezi Rehberi.  Tunceli, hem zamanı bölgeleri bununla beraber doğal güzellikleri ile sizi büyüleyecek olan bir şehir. Bingöl, Elazığ ve Erzincan ile komşu olan şehir dağlık ve engebeli alanlardan oluşmakta. Tunceli seyahat rehberi için Tunceli gezilecek yerler yazısını EruTravel ekibi sizler için hazırladı.

Yazları sıcak ve kuru olan, kışları ise soğuk geçen Tunceli turu için en güzel mevsim Haziran ve Eylül. Munzur Dağları’na karşı Tunceli merkezde çayınızı yudumlarken, Munzur Çayı’nın güzelliğini seyredebilirsiniz. Hazırsanız Tunceli gezilecek yerler için rotamızı beraber belirleyelim.

Munzur Vadisi ulusal Parkı

Munzur Vadisi Millî Parkı, Tunceli gezilecek yerler listenizin doğa turizmi kısmında olması ihtiyaç duyulan yerlerden biri. 1971 yılında millî park olarak ilan edilen Munzur Vadisi, Tunceli ve Ovacık arasında uzanan 42.000 hektarlık bir alan. Ulusal Park içerisinde akarsu kaynakları, endemik bitki türleri ve yöreye özgü hayvan türleri görebilirsiniz. Özellikle çocuklu aileler için mükemmel bir park.

Çocuğunuzun değişik hayvan türlerini gördüğünde vereceği tepki eminim sizi de şaşırtacak 🙂 Karaağaç, çınar, akağaç, dişbudak, huş, asma,ceviz, yabani fındık, kavak ve snasihat benzer biçimde çeşitli ağaçların altında dinlenebilir, ağaçların arasından esen hafifçe rüzgarın yarattığı o güzel hissin hazzını çıkarabilirsiniz. Parkın içerisindeki Munzur suyunda rafting yapabilir yada bisikletiniz ile tabiat turuna çıkabilirsiniz. Munzur Vadisi ulusal Parkı kamp yapmak içinde çok uygun. Milli parkın güney taraflarında kamp yapmak için uygun alanlar mevcut.

Tunceli Göktepe Höyüğü

Tunceli Göktepe Höyüğü nerede diye merak ediyorsanız, Mazgirt ilçesinde bulunan Göktepe Köyünün ortalama 500 metre güneyinde yer almakta. Kültür turizmi kapsamında Tunceli gezilecek bölgeler arasında olan höyük için henüz kazı çalışmaları yapılmamış.

Tunceli’de gezilecek Yerler

Çemişgezek Kalesi

Çemişgezek merkezine yakın konumda bulunan Tahar Çayı kenarında meydana getirilen kalenin sadece bir kısmı günümüze ulaşabilmiş. Kalenin yapım aşamasında kesme ve moloz taşlar kullanılmış. Kalenin ne vakit ve kimler tarafınca inşa edilmiş olduğu mevzusunda ise bir informasyon yok. Tunceli gezilecek yerler kapsamında kaleyi gezerken, Çemişgezek kale lokantası‘nın lezzetli yemeklerini denemenizi öneririz.

Tahar Köprüsü

1807 senesinde Yusuf Ziya Paşa tarafınca yaptırılan köprü, 1902 senesinde Diyarbakır Valisi Akif Paşa tarafınca restore edilmiş. Yusuf Ziya Paşa Köprüsü olarak da adlandırılan köprü, sivri kemerli tek gözlü. Köprünün yapım aşamasında kesme taş araç-gereç kullanılmış. Tunceli gezilecek yerlerlistenize eklemek için Tahar (Yusuf Ziya Paşa) Köprüsü nerede diye merak ediyorsanız, Tunceli’nin Çemişgezek ilçesine 3 kilometre uzaklıktaki Tahar Çayı üzerine inşa edilmiş.

Anafatma Kaplıcası / Anafatma Hamamı

Tunceli il merkezine ortalama 7 km uzaklıkta bulunan kaplıca, yöre halkı tarafından çoğunlukla kullanılmakta.

Tunceli seyahat rehberi

Sivdin Köprüsü

12. Veya 13. Yüzyılda inşa edildiği kabul edilen köprü, Karar Deresi üzerinde yer almakta.

Ferruh Şad Bey Türbesi


Sekizgen bir plana sahip olan türbe, 1550–1551 yıllarında Ferruh Şad Bey için yaptırılmış. Türbenin altında mumyalık kısmı bulunmakta.

Dereova Şelalesi

Tunceli ilinin Nazımiye ilçe merkezine 11 kilometre uzaklıkta bulunan Dereova köyünde bulunan şelale, Tunceli gezilecek bölgeler listesine turizm aktivitesi eklemek isteyenler için ideal bir yer. Gelin Pınarı olarak da adlandırılan şelale, kışın soğuk havanın etkisi ile sarkıt ve dikitler oluşturarak, bir buzul tabana haiz olur. Şelalenin çevresinde piknik ve tabiat yürüyüşü yaparak, tabiatın keyfinı çıkarabilirsiniz.

Munzur Sahili / Munzur Beach / Munzur Çayı / Munzur Dağı

Munzur Çayı, çok sayıda dere ile beslenir. Munzur suyu berrak ve temiz olduğu için içme suyu olarak da faydalanılıyor. Tunceli gezilecek bölgeler içinde en güzel yerlerden biri olan Munzur Çayı, kırmızı benekli alabalık şeklinde çok sayıda balığa ev sahipliği yapmakta. Burada rafting sporu da yapabilirsiniz. Munzur Vadisi‘nin değişik yapısı sebebiyle Munzur gözeleri ve kanyonları oluşmuş. Munzur gözelerinin çevresinde Munzur‘un karakteristik ağacı ve Türkiye’de ender bulunan ağaç türlerinden biri olan Huş Meşceresi yer almakta.

Bağın Kalesi

Tunceli’nin Mazgirt ilçesinde bulunan Bağın Kalesi’nin ne zaman yapıldığına dair kesin bir informasyon olmamasına rağmen, M.Ö. Yapıldığı düşünülmekte. Dedebağ Köyü’nün yakınında bulunan kalenin Urartu Kralı Menuas tarafınca yapmış oldurıldığına dair kanıtlar var. Kaleye ilişkin yazıt ise günümüzde Harput Müzesi’nde yer almakta. Bağın Kalesi’nden bahsetmişken, bağların Kaplıcası da kaplıca turizmine yönelik en önemli potansiyel olan yerlerden biri. Kaplıca turizmine ilgi duyuyorsanız, burayı önerebiliriz 🙂

Mazgirt Kalesi

Tunceli gezilecek yerler içinde olan Mazgirt Kalesi adeta kültür turizmi için yapılmış. Mazgirt Kalesi zamanı Urartu dönemine dayanmakta. Mazgirt ilçesi içinde yer edinen kale, Urartu Kralı II. Rusas zamanında M.Ö. 8. Yüzyılda inşa edilmiş. Kalenin ise çok ilginç çünkü kalenin girişi bir mağara aracılığı ile sağlanmakta. Mazgirt Kalesi’nin içinde eski yel değirmenlerine ilişkin kalıntılar bulunmakta. Türkiye’deki kaleler ve Türkiye’nin zamanı kaleleri arasında yer alan Mazgirt Kalesi ne olursa olsun görülmeli.

Peri Suyu Vadisi / Peri Çayı Tunceli

Peri Suyunun iki tarafındaki kayalık yamaçlar ve varlıklı bitki örtüsü adeta görsel bir şölen sunmakta. Peri suyu çevresinde kaya tırmanışı benzer biçimde çeşitli sporlar da yapılabilmekte.

Tunceli festivalleri

 • Munzur Kültür ve doğa Festivali – Tunceli il merkezi
 • Bal Festivali – Pülümür
 • Pertek Dut Festivali

Tunceli nerede ne yenir? / Tunceli mufağı / Tunceli’de nerede yiyecek yenir?

Tunceli’de ne yenir diye merak ediyorsanız, Şavak Tulum Peyniri, Patila, Kavut, Pülümür Balı, Dağ Sarımsağı, Zerefet, Bişi ve Göme şeklinde çeşitli bölgesel tatlara ve yiyeceklere haiz. Tunceli’de gidebileceğiniz birkaç restoran önerisi:

 • Celal Dogan Restaurant
 • Doga gezinsel Restaurant
 • Marina İskele
 • Ekin Kebap

Tunceli’de nerede kalınır? / Tunceli konaklama / Tunceli kalacak yer / Tunceli otelleri

Tunceli’de her bütçeye uygun konaklama için yer bulmak mümkün. En iyi Tunceli konaklama yerlerini sizler için hazırladık:

 • Grand Şaroğlu Hotel
 • Tunceli Alabalık Otel
 • Doga turistik Hotel
 • Köşk Hotel
 • Hotel Yüksel
 • Tunceli Ovacık Öğretmenevi
 • Özgü Hotel
 • Royal Demir Hotel
Etiketler

İsmail Koç

Yönetici, Mühendis Adayı, Girişimci

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı