Gezilecek Yerler

Trabzon Gezi Rehberi

Trabzon Gezi Rehberi

Karadeniz turunun en gözde şehirlerinden biri olan Trabzon gezilecek ve görülecek bölgeleri ile sizi kendisine hayran bırakıyor.Trabzon Gezi Rehberi. Doğal güzellikleri ile size nefes aldığınızı hissettiren şehir; yayları, köyleri ve zamanı yapıları ile kalbinizi çalacak. 🙂 Bu yıl farklı bir dinlence planı yapmış olup, Trabzon’u keşfetmeye ne dersiniz? Şimdiden keyifli gezmeler! 🙂

Trabzon Nerede?

Doğu Karadeniz bölgesi içerisindeki Trabzon, Zigana Dağları ve Karadeniz içinde yer alıyor. Ordu, Giresun, Samsun, Bayburt, Artvin, Rize ve Gümüşhane ile komşu olan şehir gezilecek yerler açısından çok varlıklı.

Trabzon Gezilecek bölgeler

Düzköy

Trabzon gezilecek bölgeler arasında olan Düzköy, tatil için çok popüler yerlerden biri olmasa da güzelliği ve atmosferi ile sizleri esrarengizyor. Bozulmamış tabiatı ve bu yaylaları ile Trabzon’un en güzel yerlerinden biri. En baştan söyleyelim, burada nefes aldığınızı hem siz hem de ciğerleriniz hissediyor. Tam bir oksijen deposu. Ladin ağaçları ile çevrelenen Düzköy’de tabiat ananın tadını çıkarmaya hazır olun. 😊

Düzköy’de neler yapabilirsiniz? Gürgen ağaçları ile dolu olan Gürgendağ Yaylası’nda güzel bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Dünya’nın en uzun ikinci mağarası olan Çal Mağarası’nı gezebilirsiniz. Şahinkaya’da Düzköy’ün en güzel manzaralarından birine tanıklık edebilir ve tırmanış gibi tabiat sporları yapabilirsiniz.

Trabzon Ayasofya Kilisesi


Trabzon gezilecek yerler içinde bulunan kilise, Trabzon İmparatorluğu kralı olan 1. Manuel Komnenos tarafınca 13. Yüzyılda yapmış oldurılmış. Geç Bizans kiliselerinden biri olan Ayasofya Kilisesi, periyodunun en güzel örneklerinden biri.

2013 yılında cami olarak hizmet vermeye başlamış olan yapı içerisinde İncil’deki olayları yansıtan resimler yer ediniyor. Üstün işçilik gerektiren bu resimler, yapıya bambaşka bir hava katıyor. Adem ve Havva’nın yaratılışı, on iki havari ve İsa’nnın doğum gibi çeşitli hikayeleri anlatan resimler, duvarlardan zaman içinde silinse de onarım sonucunda tekrar eski güzelliğine kavuşmuş.

Sümela Manastırı

Trabzon gezilecek yerler içinde olan ve ünü Türkiye sınırlarını aşan Sümela Manastırı, Maçka ilçesinde bulunuyor. Yıl süresince birçok yerli ve yabancı turiste ev sahipliği meydana getiren Sümela Manastırı, ihtişamlı görüntüsü ile ziyaretçileri kendisine hayran bırakıyor. M.S. 365-395 yıllarında inşa edildiği düşünülen manastır, dünyanın en eski manastırlarından biri. O dönemlerde 1.150 metre yüksekliğindeki bu şekilde bir yapının iyi mi ortaya çıktığı ise fazlaca ilgi çekici bir konu. Çünkü o dehemmiyet için böyle bir yapıyı inşa etmek oldukca zor.

Akçaağıl Buzul Gölü

Bir krater gölü olan Akçaağıl, yerel halk tarafından keşfedilmiş. Trabzon ve Bayburt sınırında bulunan Akçaağıl Buzul Gölü, Trabzon gezilecek yerler listenizde mutlaka yer alması gerekiyor. Çünkü tam bir tabiat harikası olan bu göle gittiğinizde çevresindeki rengarenk çiçekler yardımıyla oluşan harika bir manzara ile karşılaşıyorsunuz. Göl çevresinde yürüyüşe çıkabilir yada dağcılık gibi tabiat sporları yapabilirsiniz.

Kadıralak Yaylası

Yeşil ve mavinin buluştuğu benzeri olmayan güzellikteki bir yayla. Mavi dediysek aklınıza hemen deniz gelmesin. Yayla masmavi çiçeklerle örtülmüş. Mavi Yıldız Çiçeği isimli bitkinin yaylanın her tarafına yayılması ile efsanevi bir görüntü ortaya çıkmış. Trabzon gezilecek yerler içinde bulunan Kadıralak Yaylası, Tonya ilçesi sınırlarında içeriyor. Bu yaylanın dillere destan bir güzelliği var. Öyle ki bu güzelliği korumak için Uluslararası Bern Sözleşmesi ile koruma altına alınmış.

Uzungöl

Çaykara ilçesinde bulunan Uzungöl, bununla beraber bulunduğu mahalleye adını da vermiş. Trabzon gezilecek bölgeler arasında bulunan gölün şöhreti ise Türkiye sınırlarını bile aşmış. Yabancı turistin ziyaret ettiği göl ve çevresi, muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapıyor. Gölün oluşumu ise kayaların yamaçlardan düşmesi ve Haldizen deresinin bir kısmını kapatması yardımıyla gerçekleşmiş. Buraya geldiğinizde içinizi bir rahatlık kaplayacak. Özellikle büyük şehirlerden geliyorsanız içinizdeki stresin ayaklarınızın altından akıp gittiğini hissedeceksiniz.

Varda Yaylası

2400 rakımda bulunan Varda Yaylası, Trabzon gezilecek yerler listenizde mutlaka bulunmalı. Neden mi? Çünkü kendinizi bulutların üstünde hissedeceksiniz. Hayır, kesinlikle abartmıyoruz. Buraya geldiğinizde hakikaten bulutların üstüne çıkmış oluyorsunuz. 🙂 Varda Yaylası, bozulmamış yapısı ile tam bir cennet. Azca sayıda hane de yayla üzerinde mevcut.

Hamsiköy

Trekking gibi doğa sporları yapabileceğiniz Hamsiköy, sütlacı ile de ön plana çıkıyor. Trabzon gezilecek bölgeler arasında bulunan Hamsiköy, zamanı İpek yolunun geçitlerinden biriymiş. Zigana Dağları’nın eteklerinde yer alan bu sempatik köy, 1300 rakım yükseklikte kurulmuş. Trabzon şehir merkezine 50 kilometre uzaklıkta yer alan köyün içinde iki tane de lokanta bulunuyor. Eğer Trabzon gezilecek yerler kapsamında buraya uğrarsanız, kesinlikle bu lokantaları denemenizi tavsiye ederiz. 🙂

Etiketler

İsmail Koç

Yönetici, Mühendis Adayı, Girişimci

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı