Kamp Hayatı

Tek Başınıza Kamp Yaparken Bunlara Dikkat Edin!

Tek Başınıza Kamp Yaparken Bunlara Dikkat Edin!

Şehrin gürültüsünden ve keşmekeşinden en azından birkaç günlüğüne de olsa kaçabilmek hepimizin imgesel. Doğayla içiçe kalmak, tek başınıza kamp sessizliğin ve huzurun tadını çıkarmak elbet her insanın istediği bir şeydir.. Ancak büyük bir hevesle tek başınıza kamp yapmadan önce bazı noktalara dikkat etmek gerekmektedir.

Tek başınıza kamp yaparken dikkat etmeniz gerekenler:

1) Tecrübe Edinin:

Eğer daha önce kamp yapmadıysanız ve herhangi bir kamp deneyiminiz yoksa, öncelikle ücretli ve güvenli kamp alanlarına giderek kamp mevzusunda tecrübe kazanmalısınız. Herhangi bir kamp deneyiminiz olmadan ilk kampınızı kesinlike tek başınıza doğada yapmamalısınız.

2) Haber Verin:

Gideceğiniz yeri, eğer birden fazla yere gidecekseniz rotanızı, ortalama konaklama sürenizi ve dönüş zamanınızı minimum bir yakınınıza gitmeden önce haber verin. Bulunmuş olduğunuz yerde internetiniz çekiyorsa belirli aralıklarla yer bildirimleri yaparak konumunuzun güncel kalmasını sağlayın. İnternet yok ancak yalnız telefon çekiyorsa, belirli aralıklarla, yer değiştirmeden önce ve sonra en az 1 kişiye ne olursa olsun haber verin. Ne kadar önlemli olursanız olun, unutmayın kaza geliyorum demez!

3) Ekipmanlara Dikkat:

Doğayla başbaşa kalmış olduğunızda en iyi arkadaşlarınız ekipmanlarınız olacaktır. Bu yüzden yanınızda doğru ekipmanlar olduğuna emin olun. Yalnız çadırınızın olması kafi değildir. Rotanıza ve sürenize bağlı olarak değişse de bazı temel ekipmanlar şöyle sıralanabilir;

 • İlk yardım çantası,
 • En az 2 tane ışık,
 • Paracord ip,
 • Acil durum düdüğü,
 • Acil konum battaniyesi,
 • Temel ihtiyaçlarınız için iyi bir bıçak.

4) Bilgi hayat kurtarır:

Doğada korkmanız gereken en önemli şeylerin başlangıcında bilgisizlik gelmektedir. Çok düzgüsel bir durumda dahi yapacağınız basit hatalar hayatınızı tehlikeye sokabilecektir. Bundan dolayı tek başınıza doğaya çıkmadan önce temel bazı detayları öğrenmeniz gerekmektedir. En temel bilgileri buraya yazacağız sadece tabiki bunlara başka maddeler de ekleyenebilir:

 1. Yüksek kayalıklara yada yamaçlara çıkması çok basit sadece inmesi zor olsa gerek. Böyle yerlere çıkmadan önce dönüş hesabınızı iyi yapın.
 2. Bulunduğunuz yerde yoğun sis var ise, sis ortadan kalkana kadar bulunmuş olduğunuz yeri terk etmeyin. Özellikle yüksek rakımlı yerlerde ciddi sorunlarla karşılabilirsiniz.
 3. Yağmurlu havalarda, yüksek rakımlı yerlerdeyseniz çadır kurma – toplama işlemini yağmur dindikten sonrasında yapmaya çaba gösterin. Aksi biçimde senedirım tehlikesi yaşayabilirsiniz.
 4. Yıldırım tehlikesinin olduğu yoğun yağışlı havalarda ne olursa olsun ağaç altlarına çadır kurmamalısınız.
 5. Bilmediğiniz, tanımadığınız bitkileri, meyveleri kesinlikle yemeyin. İçtiğiniz suyun temiz olduğundan kesin olun. Aksi zehirlenmeler yada çok ciddi sıhhat sorunları yaşayabilirsiniz.
 6. Doğada karşılaşacağınız aslabir canlıya zarar vermeye çalışmayın. Siz bir şey yapmadıkça doğadaki hiçbir canlı size zarar vermeyecektir.
 7. Çadırınızda yatarken dışarda duyduğunuz her sese kulak asmayın. Yoksa uykusuz kalırsınız 🙂 ihmal etmeyin tabiat uyumaz. Siz keyfinize bakın.
 8. Yatmadan önce kesinlikle kamp ateşinizi söndürün. Devamlı yanan ateş vahşi hayvanları uzak tutmaz. Aksine dikkatlerini çekeceği için yaklaşmak isteyebilirler.

5) Sakin Olmaya Çalışın:

Doğada yanlız kalmış olduğunızda size yardımcı olacak tek şey aklınızdır. Bu nedenle herhangi bir vaka karşısında olabildiğince sakin kalmaya ve mantıklı çözümler bulmaya çalışın. Aceleci davranmak, içinde bulunmuş olduğunuz durumu daha da çözülmez bir hale sokacaktır. Bu nedenle soğuk kanlı olmaya ve sorunlar karşısınca akılcı çözümler üretmeye çalışın.

Her insana huzurlu, mutlu ve sevdiklerini üzmeyecek güzel kamplar diliyoruz.

Etiketler

İsmail Koç

Yönetici, Mühendis Adayı, Girişimci

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı