Work and Travel

Soru-Cevaplarla Work and Travel

Soru ve Cevaplarla Work & Travel 1

1.Work And Travel için ABD vizesi alabilir miyim?

Work and travel programı vize alımı en basit programdır. Sadece bu programda da vize görevlilerinin kriterleri vardır. Firmalar kayıt esnasında sizi bu kriterlere nazaran kriterlere gore değrelendirecek riskleriniz var ise bunları size çok açık bir şekilde söyleyecektir.

2.Work And Travel vize işlemleri nedir?

Aracı firmalar Work and Travel öğrencileri için J-1 tipi vizeye başvurur. Vize süresi çalışmaya başlama zamanı ile adım atar, çalışma süresinin bitmesiyle sonlanır. Ancak bunun arkasından vize sürenizi kapsamasa bile 30 günlük bir gezme süreniz mevcuttur. Vizeye başvurmak için lüzumlu olan DS-2010 Formu, firma tarafından getirtilerek sizin durumunuzu gösteren belgeler ile birlikte vize görüşmesine gidilir. Daha önce firmanız tarafınca sizin için randevu alınır ve vize görüşmesi için sizi hazırlar. Böylece vize işlemlerinin daha hızlı şekilde tamamlanması için çalışılır.

3.Work And Travel vizesini kendimiz mi alacağız?

Amerikan vizesi prosedür gereği bireysel olarak yapılır, fakat firmanız olarak vize görüşme randevunuzun alınması, vize evraklarının hazırlanması, resmi belgelerinizin takibi, vize görüşmesine eğitim danışmanlarımızca hazırlanmanızı temin ediyoruz. Size kalan vize görüşmesi günü lüzumlu belgeleri yanınıza alıp size verilen saatten 15 dakika önce konsoloslukta olmak kalıyor.

4.Work And Travel’a ne zaman başvuru yapmalıyım?

Başvurular Eylül ayında başlamaktadır. Erken başvurmak sizin için avantaj elde edecektir. Aracı firmalar öğrencileri işlerini hazır iş listesinden kendi seçtiği için geç yapılan başvurularda kazancı yüksek ve iyi işleri seçme şansları pek fazla olmayacaktır. Her sene Türkiye’den programa binlerce öğrenci katılımı olduğundan ABD konsolosluğunda özelliklede Nisan ve Mayıs aylarında çok ciddi yoğunluk yaşanılmaktadır. Vize başvuruları Mart ayında başladığı dikkate alınırsa vize görüşmesi öncesinde yapılacak belge hazırlıkları ve işlem takibini düşünerek mümkün olduğunca erken programa müracaat yapılmalıdır.

5.Work And Travel’a nasıl başvurabilirim?

Başvurunuzu aracı firmaların ofislerine gelerek veya online olarak yapabilirsiniz. 300 ABD Doları ön kayıt ücretini yatırmanız arkasından işlemleriniz başlayacaktır.

6.Work And Travel’a en son ne vakit başvurabilirim?

Work and Travel programının net bir son müracaat zamanı yoktur. Her sene artan başvuru sayısı sebebiyle geç başvuruda bulunan adayları birçok riskler beklemektedir. Uçuş bileti bulmaktaki sıkıntılar sebebiyle erken başvuru yapılması önerilmektedir.

7.Not Ortalaması vize için önemli midir?

Bu programa başvuran öğrencilerin not averajlarının minimum 2 olması istenmektedir. Ancak bu kesin bir kural değildir. Bir tek vize açısından not ortalaması 2’nin çok altında olan öğrencilerin risk durumları daha yüksektir. Sadece öğrencinin yaş, daha önceki gezi geçmişi, okuduğu okul ve bölüm gibi kriterler de vizeyi etkileyeceğinden firmamız öğrencileri kendi durumlarına bakılırsa ayrı ayrı değerlendirmektedir.

8.Hazırlık okuyorum ve not ortalamam yok, ne yapmalıyım?

Hazırlık sınıfı öğrencileri transkript sunamadıkları için sene içinde girdikleri tüm imtihan ve quiz notlarını belgelendirdikleri takdirde programa katılabilirler. Not olarak ise 50’nin üzerinde ortalamaları olması genel anlamda kafi görülmektedir.

9.Üniversite 4. Sınıf öğrencileri Work And Travel’a katılabiliyor mu?

Kuramsal olarak katılmanız mümkündür, fakat pratikte öteki adaylara bakılırsa vize alma şansınız daha düşüktür. Yalnız program bitişinde geri geleceklerine dair güçlü bağları ispat edebilmeleri istenecektir. Bunun dışında öğrencilerin alttan ders bırakma veya döndüklerinde tekrar öğrenci olma zorunlulukları yoktur.

10.Yaz Okuluna kalma ihtimalim var, ne yapmalıyım?

Programın tüm işlemleri haziran itibariyle bitmiş olacağından yaz okuluna ders bırakma durumu olanlar ya risk alarak programa başvuracaklar, yahut derslerine çok iyi çalışıp yaz okuluna ders bırakmayacaklar. Müracaat yapmış olup, vize de alan ve sonra da yaz okuluna ders bırakan adayların program ücretini geri alma ihtimalleri yoktur.

Etiketler

İsmail Koç

Yönetici, Mühendis Adayı, Girişimci

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı