Gezilecek Yerler

Siirt Gezi Rehberi / Siirt Gezilecek Yerler

Siirt Gezi Rehberi / Siirt Gezilecek Yerler

Güneydoğu Anadolu bölgesinin şehirlerinden kabul edilen Siirt şehri nasıl bir yer? Zamanı bölgeleri, turizm faaliyetleri ve doğal güzellikleri ile ünlü olan bir şehir. Siirt; Şırnak, Mardin, Bitlis, Şırnak, Batman ve Van ile komşu. Siirt gezilecek bölgeler için Siirt seyahat rehberi / Siirt gezilecek yerler yazısını sizler için hazırlandı.

Siirt Gezilecek Yerler

 • Veysel Karani Türbesi

Veysel Karani, ömrünü çobanlık yaparak geçiren ve Hz. Ali’nin hilafeti esnasında şehit düşen biri olarak tanınır. Baykan ilçesinin Veysel Karani bulunan türbe, 16-17 Mayıs arasında Veysel Karani’yi anma etkinliklerine ev sahipliği yapmakta. Siirt gezilecek bölgeler arasında yer alan türbe, her yıl binlerce turisti ağırlamakta.

 • İnce Kaya Kalesi / Kormas Kalesi

Kalenin en önemli özelliklerinden biri de Orta çağ’a ait olması. Bizans, Selçuklu ve Osmanlılar tarafından egemenlik altına alınan kale yüksek bir konumda bulunmaktadır. Siirt gezilecek bölgeler listenizde kesinlikle bulunması gereken kale, şatoya benzemektedir. Şirvan kazasının İncekaya köyünde bulunmakta.

Siirt’te Gezilecek Yerler

 • Siirt Saat Kulesi

Alaaddin Bey tarafınca 1905 senesinde yapılmış olan bu yapı yani Saat Kulesi, bilinmeyen bir nedenle yıktırılmış. 1975 yılında yeniden inşa edilmiş. 4 yüzlü ve 6 katlı bir yapı olan kule, Vilayet Konağı’nın karşısında bulunmaktadır. Siirt gezilecek yerler içinde yer edinen saat kulesi, Siirt merkez içinde yer almakta.

 • Siirt ulu Cami / Çinili Minare

Siirt Ulu cami hakkında genel bir bilgi olarak, caminin diğer adının Çinili Minare bulunduğunu söyleyebiliriz. Selçuklu devleti tarafınca yaptırılan Siirt yüce cami yapılış tarihi, 1129 yılına dayanmakta. Siirt yüce cami özellikleri ise Selçuklu mimarisine ilişkin. Cami içerisinde bulunan gosterişli minber ise günümüzde Ankara Etnografya Müzesi’nde sergilenmekte. Siirt gezilecek yerler arasında yer alan cami, Siirt merkez içinde bulunmakta. 

 • Botan Mağaraları

Siirt gezilecek yerler için Botan Çayı ve karşısında bulunan Botan Mağaralarına doğru yola çıkmaya ne dersiniz? Dicle nehrinin kollarından biri olan Botan Çayı’nda birçok mağara, kilise şeklinde arkeolojik açıdan önemli kalıntılar bulunmaktadır. Çay topraklara verimlilik kattığı için medeniyetler tarafından tercih edilen bir bölge olduğu düşünülebilir. Eskiden ev olarak kullanılan bu mağaralar, fazlaca ilgi çekici bir yer. 

 • Erzen Ören Yeri

Erzen ören yeri, Siirt’in ilk yerleşim yerlerinden biri olma özelliğini taşımakta. Kurtalan ilçesi içinde Bozhöyük ve Gökdoğan köyleri arasında bulunmakta.

 • Derzin Kalesi

Siirt’in Baykan ilçesinde bulunan kalenin gözetleme kuleleri hala ayaktadır. Sarp bir tepenin üzerinde yer edinen kalenin kim tarafınca inşa edildiği bilinmemektedir. Ancak mimari yapısı Bizans dönemine ilişik olabileceğine dair ipuçları vermektedir. Siirt Derzin kalesi nerede? Baykan ilçesinin Adakale köyünde.

Siirt yemekleri / Siirt nerede ne yenir? / Siirt nerede yemek yenir?

Siirt bölgesel yiyecekleri arasında Büryan, Perde Pilavı, Siirt Kebabı, İsmeket Köfte, Arap Dolması, Siirt Kitel, Bumbar Dolması, Pırtıke çorbası ve Mihr Çorbası yer almakta.

Siirt yemekleri nerede yenir / Siirt’te ne yenir sorusunun cevabını sizler için hazırladık. 🙂

 • Ali Osman basar Kebap ve Lahmacun Salonu
 • Gözde Ocakbaşı
 • Bahattin Büryan Salonu
 • Bizim Durak Kebap Salonu
 • Siirt Ali Büryan Salonu
 • Tillo Kale Restaurant
 • Lokanta İlbaş
Etiketler

İsmail Koç

Yönetici, Mühendis Adayı, Girişimci

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı