Gezilecek Yerler

Samsun Gezi Rehberi

Samsun Gezi Rehberi

Samsun Gezi Rehberi ile şehri yakından tanıyalım dedik: Samsun’da gezilecek bölgeler nereleri, Samsun’da ne yenir ve Samsun’a ulaşım iyi mi bir baktık. Samsun pidesi, Samsun Atatürk Anıtı ve köyleri hakkında keyifli detaylar bulacaksınız. 

Samsun eğitim, sağlık, endüstri, ticaret, ulaşım ve ekonomik bakımdan Karadeniz Bölgesi’nin en gelişmiş şehri olarak yer almaktadır. Bu gelişmiş şehrimiz hakkında genel bir malumat mı aramıştınız? Aradığınız çoğu bilgiyi bu yazımızdan öğrenebilirsiniz. şu demek oluyor ki Samsun gezi rehberimiz.

Samsun Hakkında Genel Bilgiler

Samsun, M.Ö. 750 – 760 senelerında İyon şehir devletlerinden “Miletoslular” tarafınca “Amisos” ismiyle kurulmuştur. Anadolu’da derhal hemen her kentte olduğu benzer biçimde, tarih boyunca pek çok Anadolu uygarlığının yerleşim yeri olmuştur. Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışıyla milli Mücadelenin başlangıç noktası olan şehir, naturel güzellikleri, zamanı değerleri ve leziz mutfağıyla Karadeniz gezisi rotanızda yer alması ihtiyaç duyulan bir şehir.


Samsun’un Hava Durumu

Senenin her devri farklı gezim olanaklarıyla mükemmel bir zaman geçirmenizi elde eden Samsun iklimi iç kesimlerde ve sahil şeridinde farklılık gösterse de yazları sıcak, kışları ise ılık ve yağışlı geçer. Genel olarak şehrin yıllık ısı ortalaması 14 derecedir. Bu da kışın bile rahatça her yerini gezebileceğiniz anlamına geliyor.

 Karadeniz’in keyfini doyasıya çıkarmak istiyorsanız, kaplıcalarında faydalanabilir, trekking, dağcılık, yayla turizmi yahut yamaç paraşütü gibi faaliyetlerle dilediğinizce vakit geçirebilirsiniz.

Samsun’da Gezilebilecek yerler

Doğal güzelliği ile kendisine hayran bırakan Samsun, tertemiz doğasında tatil yapmak isteyenleri büyük keyifle ağırlıyor. Tabiat sporları sevenler, kültür turizmi sevenler, yaz tatilini Karadeniz’in eşsiz denizinde geçirmek isteyenler için Samsun en ideal noktalar arasında yerini alıyor.

Bandırma Vapuru ve ulusal mücadele Parkı

Mustafa Kemal Atatürk’ün kurmaylarıyla beraber İstanbul’dan Samsun’a ulaştıran Bandırma Vapuru, Samsun’da başlamış olan ulusal mücadele’nin en önemli simgesi haline gelmiştir. 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a demirleyen vapurun aslına uygun olarak inşa edilmesiyle dönüştürülen müzede Atatürk’ün fotoğrafları ile şahsi eşyaları, kurmaylarının ve mürettebatının bal mumu heykelleri ve çeşitli belgeler sergileniyor.

Samsun Mustafa Kemal Atatürk Anıtı haysiyet Anıtı ve Mustafa Kemal Atatürk Parkı

Samsun Mustafa Kemal Atatürk Anıtı (onur Anıtı), şehrin en önemli simgesi haline gelmiştir. Atatürk’ün Samsun’a çıktığı nokta olan Atatürk Parkı içine yapılmıştır. Ulusal savaşım’nin başlaması anısına meydana getirilen bu anıtın dört bir yanında milli mücadele ruhunu yansıtan figürler bulunmaktadır. Samsun halkının kendi aralarında para toplayarak Atatürk için yapmış oldurdığı anıt 8,85 metre boyuyla fazlaca heybetli bir yapıdır. Anıtın yapıldığı dönemlerde, malum Türk sanatçılar olmadığından dolayı Avusturyalı heykeltıraş Heinrick Krippel’e yapmış oldurılmıştır.

Kabaceviz ŞelalesiKabaceviz Şelalesi

Samsun’da görülmeye değer en güzel yerlerden birisi de mükemmel görüntüsüyle Kabaceviz Şelalesi. Bu doğa harikası şelale doğaın kusursuz güzelliğini gözler önüne seriyor. 60 metre yükseklikten akan şelalenin biriktirdiği sularda trekking de yapılıyor. Bununla birlikte bu bölgede dağcılıkta yapılmakta.

Sürmeli Köyü

Karadeniz Bölgesi’nin tek organik köyü olan Sürmeli Köyü, Bafra’ya 13 km uzaklıkta yer almakta. 1924’de Yunanistan’dan gelenlerin yerleştiği bir mübadil köyü olan Sürmeli, Türkiye genelinde bir köy yerleşkesinde kurulan ilk ve tek ekolojik pazara haiz. Sürmeli Köyü, ürettikleri organik ürünleri ve Samsun’da yetişen otlarıyla, bunlarla meydana getirilen yiyecekleri tanıtmak amacıyla bölgesel Ot yemekleri Festivali düzenliyor.

Samsun Pidesi Samsun Mutfağı

Samsun mutfağı denilince akıllara tipik Karadeniz mutfağı gelse de Samsun, Balkan ve Kafkas mutfağından esintiler de taşımaktadır. Tarım ve hayvancılığın iktisat unsuru olduğu şehirlerde tahıl ve baklagil yemeklerinin yanında etli yemekler de meşhurdur. Yöreye ait en bilinen yiyecekleri mısır çorbası, lepsi, keşkek, hamsili ekmek, koca karı gerdanı, tirit ve yer pancarı şeklinde sıralayabiliriz.

Samsun’da Alışveriş

Samsun, el sanatları konusunda önemli bir konuma haizdir. Şehirde el sanatlarının başlangıcında halı kilim dokumacılığı, taş – bakır işlemeciliği ve hasır dokumacılığı ön plandadır. Samsun gezinizden şehrin elinin değdiği, zamanı güzelliği anımsatan bir armağan almak isterseniz ilk gideceğiniz yer Mecidiye Çarşısı olabilir. Benzeri bir öteki çarşı ise tarihi Bedesten Çarşısı.

Etiketler

İsmail Koç

Yönetici, Mühendis Adayı, Girişimci

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı