Gezilecek Yerler

Sakin Şehir: Sinop

Sakin Şehir: Sinop

Sinop Karadeniz deniz kıyısında yer alan küçük ve sakin bir şehirdir. Önemli kararlar alacaksanız, bir şeyler düşünüp yazacaksanız bu şehir tam da sizin aradığınız yer! Sinop’ta ne hissettin diye soracak olursanız tam anlamıyla “Huzur!” Kibar insanlarıyla, masmavi ve tertemiz deniziyle tam anlamıyla huzurlu şehirdir. Sinop’un bir rengi olacaksa bu renkler de “mavi ve yeşil.” Yemyeşil ormanı, mavi deniziyle iç içe. Sahilleri sakin. Karadeniz denizlerinin aksine yüzmek için de uygun. Dar sokaklı, küçük bir yer olduğu için şehir içinde her yere yürüyerek gidebilirsiniz. Bisiklet kiralamak için de olanaklı bir şehir. Sahil kenarında bu sakin şehirde bisiklet sürmenin tadına doyum olmaz!

Şimdi Sinop’ta nerelere gidilebilir, ne yapılabilir sorularına bir bakalım.

Sinop surlarla çevrili bir şehirdir. Surların dört bin yıl önce yapıldığı düşünülmektedir. Tam deniz kıyısında kocaman surlara sahiptir. Bu surların üstünde bulanan kafelere çıkabilir, denize karşı çayınızı yudumlayabilirsiniz.  Surların arkasına saklanan bu cezaevi 1887 yılında resmi olarak zindana dönüştürülmesinin daha sonra da hapishane olarak kullanılmasının ardından 1999’a kadar sayısız hükümlünün çile doldurduğu yer oldu. Dökülen duvarlar, içinde kaybolacağınız kocaman avlu, nemli koğuşlar; denizin dalgaları, içerdeki tek tük ağaçların gölgesi ve kuş cıvıltıları bu yerin matemini ve hüznünü örtme çabasını boşa çıkarıyor. Sabahattin Ali, Refik Halit Karay, Mustafa Suphi, Ahmet Bedevi Kuran, Kerim Korcan gibi birçok ünlü isim burada kalmıştır. Aynı zamanda bu cezaevi Aldırma Gönül Aldırma,  birçok film ve diziyi de ağırlamıştır. Kocaman avlusundan cezaevine girince Sabahattin Ali’nin şarkılaştırılmış şiirleri size eşik ediyor ve yaşanmışlıkların tam anlamıyla anlaşılmasına yardımcı oluyor. Bu şiirlerin duvarlara asılan tablolardan okunması da mümkün. 

Erfelek ilçesi Tatlıca Köyünde yer alan Erfelek Tatlısu Şelaleleri

Piknik yapmak, tırmanmak için uygun bir yer.   İsterseniz dışardan yiyecek getirebiliyorsunuz böyle bir fırsatınız yoksa da içerde bulunan restoranlardan birine girip yemek yiyebilirsiniz. Tavsiyem sıcak sıcak pişen gözlemelerin tadına bakmanız! Yirmi sekiz adet şelaleden oluşan bu tabiat parkında her tırmanışınızda başka bir güzellik başka bir şelale ile karşılaşıyorsunuz. Durup dinlenmek, meşhur yayık ayrandan içmeniz içinde uygun yerler bulunmaktadır.  Bu tırmanışın sizi yormaması için doğanın yeşil yapraklarıyla bütünleşen tahta merdivenler yapmışlar ama metrelerce yol gitmek ister istemez yoruyor. Ee güzel yerlere zahmetli yollardan gidiliyor.

Peki Ya İnce Burun

Sinop da bulunan İnce Burun Türkiye’nin en kuzey noktası. Salaş çay içme yerlerinde soluklanıp İnceburun fenerine nazır dalgaların kayalara çarpmasını dinleyebilirsiniz.  Son olarak zaten sakin olan bu şehrin Hamsilos adındaki bir koyu var ki, şehirden daha sakin yemyeşil ve huzurlu. Burada deniz turu yapmanız da mümkün. Piknik yapmaya ve denize girmeye elverişli tam anlamıyla doğayla buluşabileceğiniz mekânları bulunmaktadır.
Etiketler

İsmail Koç

Yönetici, Mühendis Adayı, Girişimci

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı