Gezilecek Yerler

Şahmaran Efsanesi | Tarsus

Şahmaran Efsanesi | Tarsus

Şahmaran nedir ve bu efsaneleşmiş nerede dünyaya gelmiştir…Tarsus ve Şahmaran hakkında keyifli bir makale hazırladık. Şahmaran nerede yaşamış, Şahmaran efsanesi nedir araştırdık..

Şahmaran Efsanesi ve Bu Efsanenin doğduğu Şehir: Tarsus

Efsanelerle, dilden dile anlatılan hikayelerle, yüz senelik bin yıllık mesellerle dolu Anadolu topraklarında önemli söylencelerden biri de Şahmaran’dır. Genel olarak güney Doğu Anadolu Bölgesine atfedilmekle beraber, efsanenin Tarsus çıkışlı olduğu tahmin edilmekte. Doğrusu Şahmaran nerede yaşamış sorusunun mistik gizemleri Tarsus’ta çözümlenebiliyor. Peki Şahmaran nedir?

Şahmaran Nedir?

Efsanenin bir çok farklı versiyonu bulunmakla birlikte, temelde Şahmaran’ın insan başlı yılan gövdeli bir canlı oluşu ortak nokta olarak karşımıza çıkar. Kimi anlatılarda Şahmaran adam iken kimilerinde de kadın başlı olarak tasvir edilmektedir. Sadece genellikle bu efsanelerin Şahmaran kadın mı adam mi sorusuna sunulan cevabı acılı ve kin dolu bir anne şeklindedir.

Şahmaran Ne Demek?

Farsça kökenli olan “mara”n yahut “meran” kelimesi yılan anlamına geliyor. İsim de “yılanların şahı” anlamına gelen “Şah-ı Maran’ın” halk içinde söylenegelişi esnasında birleşerek “şahmaran” olmuş halidir.

Onların Zombileri var ise Bizim de Şahmaran Filmlerimiz Olsa…

Vampirler, zombiler gibi Batılı ve aslına bakarsak hakkaten hikayeleri sığ tehlike türevleri milyarlarca dolarlık kazanç yaparken Anadolu’da çok daha derin öykülerden çıkabilecek efsane hikayeler var. Bunlardan biri de Şahmaran. Gerçi geçmişte bir Şahmaran filmi yapıldı.

Yönetmenliğini, senaryo yazarlığını, yapımcılığını ve müziklerini Zülfü Livaneli’nin yaptığı, 11 Şubat 1993 tarihinde vizyona giren Şahmaran filmi, hem sinema bununla birlikte kültür tarihimizde kendine yer edinmiş bir yapımdır. Efsanede anlatılan hikayeden farklı olarak gelişen hikaye günümüz İstanbul’unda, yeraltındaki Bizanslılardan kalma Anemaz Zindanlarında geçmekte. Ufak bir çocuğun, kendisini alıkoyan kaçakçıların lideri olan Sultan’ı, dedesinin anlattığı hikayedeki Şahmaran ile özdeşleştirmesi üzerine kurulu filmimizde Şahmaran’ı Türkan Şoray canlandırdı.

Şahmaran Efsanesi

Efsanenin en sık anlatılan versiyonunda Şahmaran kadın başlıdır. Fukara bir ailenin oğlu olan Camsab ile arkadaşları ormanda bal ile dolu bir kuyu bulurlar ve genç adam balı çıkarmak için kuyuya iner. Fakat arkadaşları açgözlülüklerinden dolayı, balın tamamı çıktıktan sonrasında Camsab’ı kuyuda bırakırlar. Bir süre sonrasında toprakta gördüğü ışığın olduğu noktayı kazan Camsab, toprağın çökmesiyle birlikte kendini bir bahçede bulur. Bahçenin sahibi yılanların şahı Şahmaran’dır. Camsab’ın öyküsünü dinleyen Şahmaran, insanoğlunun nankörlüğü üzerine konuştuktan sonrasında Camsab’ın yıllar boyu bahçede yaşamasına izin verir. Ama bir süre sonra delikanlı ailesini özlediği için ayrılmak istediğini söyler. Şahmaran gitmesine izin verir fakat 2 şartı vardır. Camsab hiç kimseye Şahmaran’ın yerini söylemeyecek ve asla hamama girmeyecektir. Çünkü onunla karşılaşıp da hamama giren bireyin vücudu yılan pullarıyla kaplanırmış.

Şahmaran ile anlaşan genç evine basar ve ailesi ile yaşamaya devam eder. Fakat bir gün ülkenin hükümdarı hastalanmış ve vezir hastalığın tek çaresinin Şahmaran eti yemek bulunduğunu söylemiş. Arkasından da herkesin hamama getirilmesini emreder. Camsab’ın sırrı burada açığa çıkar, vücudu pullarla kaplanır. Sonrasında yapılan işkencelere dayanamayan Camsab, Şahmaran’ın yerini söyler. Yakalandığı sırada Camsab’ı gören Şahmaran da yıllar önce insanların nankörlüğü ile ilgili ettiği lafı bu kez genç adam için söyler ve peşinden da öldürülür.

Tarsus hakkında Hikayenin geçmiş olduğu yer olarak düşünülen Tarsus, Mersin ilimize bağlı bir ilçedir. Zamanı 10.000 yıldan eski olan ilçe, sayısız uygarlığa ev sahipliği yapmış hatta Kilikya medeniyetinin de başkenti olmuştur. Özellikle tarih turizmi açısından önemli bir yere haiz olan Tarsus’ta gezilip görülecek bölgeler sıralaması epey uzun.

Etiketler

İsmail Koç

Yönetici, Mühendis Adayı, Girişimci

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı