Gezilecek Yerler

Rize Gezi Rehberi

Rize Gezi Rehberi

Rize’de gezilecek bölgeler nereleri, Rize’nin nesi meşhur. Rize gezi rehberi rize gezisi için keyifli notlar paylaştık. Enfes yerel ürünler ve temiz hava ve yemyeşil bir doğa. Rize seyahat rehberi için seyahat yazısını Eru travel ekibi hazırladı.

Rize, Karadeniz’e kıyısı olan ve Karadeniz’in doğusunda yer alan 146.000 nüfuslu bir ildir. Şehrin ismi duyulduğunda akla gelen ilk şey ünlü Rize çayı ve yemyeşil ormanlarıdır. Şehir, verimli arazisi ve konumunun yaşamaya elverişliliğinden ötürü binlerce senedir farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Rize, ılık ve fazlaca yağış alan bir iklime sahiptir.

Rize Hakkında

Şehre dair ilk kayıtlar M.Ö 800 yıllarında Urartular tarafınca işgal edilmesi sonucu oluşturulmuştur. Urartulardan önce bu bölgede Kolkhiler yaşamaktadır.Ardından çeşitli devletlerin hakimiyeti altına giren şehir 1. Dünya Savaşı sırasında Rus işgaline de uğramıştır. Rize isminin kökeni Yunancada “dağ eteği” anlamına gelen “riza” kelimesine dayanmaktadır.

Rize’de Gezilecek bölgeler

Rize, Türkiye’nin eşsiz naturel güzellikleri ile ünlü olan bir şehridir ve bu güzelliklerin başını ise Ayder yaylası çekmektedir. Kayın ve ladin ormanları ile kaplı olan bu benzeri olmayan güzellikteki yayla bununla beraber bir kaplıca da içermektedir. Osmanlı döneminden beri bu kaplıca şifa arayanların uğrak yeri haline gelmiştir. Ayrıca bu yaylada yıl boyunca çeşitli festivaller de düzenlenmektedir.

Anzer yaylası da bölgenin önemli doğal güzelliklerinden. Her ne kadar adını Ayder yaylası kadar duyuramasa da, arıların bölgeye özgün çeşitli otları toplayarak yaptığı Anzer balı ve bu balın şifası çoğu insan tarafından bilinmektedir.

Trabzon İmparatorluğu (1204-1461) döneminde yapılmış olduğu kabul edilen Zilkale de gezilip görülmesi gereken yerlerdendir. Farsçada “aşağı kale” anlamına gelen Zilkale dere yatağının 100 metre yüksekliğinde bulunan yüksek bir tepede konuşlanmıştır.

Dağmaran, Kuyumcular Sokağı, Elevit yaylası, Kıble Dağı Cami, Fırtına deresi ve Rize kalesi Rizeye gittiğinizde kesinlikle görmeniz gereken bölgelerdendir.

Rize’de Ne Yenir?

Rize, Karadeniz kültürü ve mutfağının hakim olduğu bir yerdir. Özellikle mıhlama, saç kavurma, karadeniz pidesi, laz böreği ve kete yemeniz tavsiye edilir. Bu tarz şeylerin yanında, bizce, Anzer yaylasına özgü olan ve kilosu bir fazlaca pahalı olan Anzer balının tadına bakmadan geziyi noktalamamak gerekir.

Ek olarak “tavşan kanı” ismi de verilen siyah çayı üretim merkezinden tatmayı unutmamalısınız.

Rize’nin Nesi Meşhur?

Rize İlk olarak yöreye özgü olan Rize çayı ile meşhur. İlk ekimi 1924 yılında yapılan çay bitkisi önce yöreyi, arkasından bütün ülkeyi kasıp kavurunca çay kelimesi Rize ile özdeşleşmiştir. Bunun yanında, Rize yemyeşil yaylaları ve gürül gürül akan dereleri ile de anılmaktadır.

Etiketler

İsmail Koç

Yönetici, Mühendis Adayı, Girişimci

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı