Gezilecek Yerler

Niğde Gezi Rehberi

Niğde Gezi Rehberi

Kayseri, Aksaray, Konya ve Nevşehir şehirleri ile komşu olan Niğde, İç Anadolu Bölgesi’nin güzide şehirlerinden biri. Biz Niğde için ne desek az kalır. 🙂 O yüzden en iyisi Niğde gezi planı hazırlayarak yola çıkıp, bu şehri yakından görmek.

Gümüşler Manastırı

Esrarengiz bir yapı olan kaya içine oyulan Gümüşler Manastırı hakkında kısa informasyon olarak 8. Ve 12. Yüzyıllar arasında yapıldığının düşünüldüğünü söyleyebiliriz. Gümüşler Manastırı’nın en ünlü yapılardan biri de kilise. Kilise planı kapalı Yunan haçı şeklinde.

Gümüşler Manastırı giriş ücreti 2019: Gümüşler Manastırı giriş ücreti 7 TL. Gümüşler Manastırına müzekart ile ücretsiz girebilirsiniz.

Gümüşler Manastırı nerede: Niğde’nin Gümüşler kasabasında bulunmakta. Konya üzerinden 

Çinili Göl

Niğde gezilecek yerler içinde olan Çinili, Bolkar Dağları’nda bulunan bir buzul göl. Çinili gölün derinliği 100 metre. Oldukca derin olduğundan halk arasında Dipsiz göl olarak da anılıyor. Çinili gölün özellikleri arasında siyaha dönen lacivert bir renge sahip olması da var. Ayrıca göl suyu içmeye de uygun. Bu güzel ve benzeri olmayan görünüm karşısında tüm yorgunluğunuzu üstünüzden atacağınıza eminiz 🙂 Çinili göl kamp içinde çok uygun olduğundan yaz aylarında burada kamp yapabilirsiniz.

Çinili Göl nerede: Çinili Göl Ulukışla ilçesi’nde yer almakta.

Niğde Kalesi

Her şehrin kalesi, o şehirde mevcud daha önceki medeniyetlerden ve kültürlerden izler taşır. Niğde kalesi kaç senesinde yapıldı diye merak ettiyseniz, M.Ö. 8 yüzyılda yapıldığı düşünülmekte. Niğde kalesi’nin en belirgin özelliği ise burçlarından bir tanesinin üzerine yapılmış olan ve günümüzde Niğde’nin sembolü olan Saat Kulesi. Saat kulesi ile ilgili kesin bir bilgi olmamakla beraber 19. Yüzyılda yapıldığı bilinmekte.

Köşk Höyük

Köşk Höyük hakkında bilgi olarak buraya M.Ö.6050–4911 yıllarında yerleşim yapıldığını söyleyebiliriz. Geç Neolitik ve Erken Kalkolitik dehemmiyet içinde burası yerleşim için tercih edilmiş.

Köşk Höyük nerede: Cumhuriyet, Bahçeli/Bor/Niğde

Niğde Kayardı Bağları

Kayardı bağları için yeşil alanı ile Niğde’nin oksijen depolama alanı diyebiliriz. Söğüt ağaçlarının altında bir yaz akşamı yürüyüş yapmak… Özellikle büyük şehirlerden kaçanlar için harika. Kayardı bağları; kaos, gürültü ve karmaşadan uzak bir halde nefes alabileceğiniz ve rahatlayabileceğiniz bir yer. Bu yüzden Niğde gezilecek yerler listenize burayı eklemenizi öneririz.

Niğde Kayardı Bağları nerede: Niğde şehir merkezi içerisinde bulunan Yukarı Kayabaşı Mahallesinde.

Niğde Aleaddin Camii

Niğde Alaaddin cami yapılmış amacı inanç. Niğde gezilecek bölgeler listenize inanç turizmi kapsamında burayı ekleyebilirsiniz. Niğde Alaaddin cami planı ise tek şerefeli minare olarak inşa edilmiş. Niğde Alaaddin cami hikayesi ise yapının ustası bir hanım aşıkmış. Bu hanım ise Niğde Sancak beyinin kızıymış. Bu kızla hiç evlenemeyeceğini bildiği için ona duyduğu aşkı kapı süslemesinde ki taşa işlemiş. Bu resmetmeye Taçlı hanım Başı denmekte. 1223 senesinde yaptırılan Niğde Alaaddin cami mimarı ise üstad Sıddık ve kendisi gibi üstad olan kardeşi Gazi.

Tyana Ören Yeri / Tyana Antik Kenti

Ören yeri içinde çıkartılan eserler Niğde müzesinde sergilenmekte. Bahçeli kasabası içinde bulunan Roma havuzu adıyla adlandırılan antik havuza hayat veren kaynak suyunu kemerlerle taşıdığı için kasaba Ke­merhisar olarak adlandırılmış. Su kemerleri 2. Ve 3. Yüzyıla ilişkin yapılar.

Karatlı Kuş Kayası ve Kaya Mezarları

15 tane mağaradan oluşan yapı da iki katlı olan tek mezar var. Bu mezar Kızlar Mağarası olarak bilinmekte. öteki mezarlar ise tek katlı. Kaya mezarları özellikleri içinde hepsinin üzerinde delik olması gösterilebilir. Kuşkayası mezarlığı, Niğde gezilecek bölgeler içinde en ilginç yerlerden biri diyebiliriz.

Niğde kaya mezarları nerede: Karatlı Kasabası, Merkez/Niğde

Niğde yiyecekleri / Niğde mutfağı / Niğde nerede ne yenir?

Niğde’nin yöresel yemekleri içinde arabaşı Çorbası, Beyaz Kiraz Reçeli, Mazaklı Köftesi, Söğürme, Kuymak, Ayva Boranası, Pirinçli Elma Dolması, Etli Bamya, Halveter Tatlısı, Cevizli Erişte ve Kaymak Tatlısı yer almakta. Niğde’nin en meşhur yemeği ise Niğde tava.

Niğde’nin neyi meşhur derseniz tabi ki Niğde Gazozu 🙂
Etiketler

İsmail Koç

Yönetici, Mühendis Adayı, Girişimci

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı