Gezilecek Yerler

Nazilli Gezilecek Yerler

Nazilli Gezi Rehberi | Gezilecek Yerler

Nazilli ’de gezilecek Yerler nereleridir? Şehre ilk kere gelen ziyaretçiler için önemlidir. Nazilli pidesi nerede yenir? Nazilli’de gezilip görülecek yerler sıralaması için yazının devamını okuyun…

Nazilli Gezi Rehberi

Nazilli, Ege Bölgesi’nde bulunan Aydın şehrinin en büyük nüfusa haiz ikinci ilçesi. İlçe dediysek, pek çok ilden çok daha büyük ve zengin bir ilçe. Tarım ekonomisi çok güçlü olan Nazilli, eğitim mevzusunda da dikkat çeken birden çok başarı öyküsüne sahip. Nazilli nüfusu yaklaşık olarak 150.000’dir. Tarihi yüzlerce yıl öncesine uzanan bu ilçenin adının nereden geldiği tam bilinmemekle beraber, “naz” kelimesi ile bir ilişkisi olduğu noktasında bir çok araştırmacı mutabıktır. Nazilli’nin nesi meşhur sorusunun cevabı da pidesi ve inciri şeklinde özetlenebilir.

Nazilli’nin Tarihçesi

Tarihi, o yöredeki pek çok yerleşke şeklinde yüzyıllar öncesine uzanan Nazilli ilçesinde, şehircilik, bu bölgede Lidyalıların kurmuş olduğu antik kent Mas Tavra’ya uzanmaktadır. Şehir daha sonraları Pers kralı Kyrus’un Lidya kralı Kroisos’u yenmesinin arkasından Perslerin hükümdarlığı altına girmiş, daha sonrasında Büyük İskender burayı ele geçirmiştir. O günlerden günümüze değin pek çok medeniyete ev sahipliği yapan bölge 1390’da Osmanlı Devletinde bağlanan yerleşke, Ankara Savaşı’nın ardından buraları da yakalayan ve mahalli ileri gelenlere teslim eden Timur İmparatorluğu lideri Timur’un hakimiyetinden sonra 2. Murat tarafınca yine Osmanlı’ya kazandırılmış, yüz seneler sonra Kurtuluş Savaşı sırasında Yunan işgaline girmiş ve 5 eylül 1922’de işgalden kurtulmuştur.

Bu tarz şeylerin yanında Nazilli isminin nereden geldiğine dair pek çok rivayet vardır. Evliya Çelebi gibi kimileri bu yörenin hanımlarının “nazlı” olarak bilindiğinden dolayı buraya bu şekilde dendiğini, kimileri buraya yerleşen Oğuz Türklerinden bir ailenin isminin “Nazlı” oluşundan dolayı buranın adının da bu olduğunu söylemektedir.

Nazilli’de Gezilecek yerler

Nazilli, bahsedildiği üzere zamanı çok eskiye dayanan bir yerleşim yeri. Örneğin Esenköy’de bulunan Harpasa arkaik dönemden kalma bir yerleşkedir. Bu bölgede daha sonrasında Osmanlı’da ki ayan döneminden kalma Arpaz Beyler Konağı ve Arpaz Kulesi inşa edilmiştir. Esenköy’e gitmişseniz onları da ziyaret etmelisiniz. Bunların yanı sıra Mas Tavra kentinin kalıntıları her ne kadar bulunmuş olsa da, özel mülk içinde kaldığın ve ziraat arazisinde bulunduğundan kazılıp çıkarılamamış ve sergilenememiş vaziyettedir.

Nazilli’de Ne Yenir, Ne İçilir?

Nazilli Pidesi

Öncelikle o yörelerin meşhur ürünlerinden olan incirin tadına bakmalısınız. Bunun yanında Nazilli pidesi de yöre mutfağının oldukça ünlü öğelerinden olup, karışık, kaşarlı, peynirli, kıymalı, yumurtalı, peynirli, tavuklu, otlu ve tahinli olarak tercih edilebilmektedir. Eğer ziyaretinizi yaz mevsiminde gerçekleştiriyor iseniz ve hava oldukça sıcaksa, serinlemek için rendelenmiş buz ve şerbetle yapılan kar helvasını yiyerek serinleyebilirsiniz.

Nazilli ve Ulaşım

Nazilli’ye karayolu ile bir çok şekilde ulaşabileceğiniz benzer biçimde Basmane – Aydın Demiryolu Hattı ile İzmir’den de kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Tren Basmane Tren Garı ve Nazilli Tren İstasyonu içinde 175 kilometrelik bir yol gitmektedir. Bu hat ilk başlarda 1882’de kullanılmaya başlanmıştır.

Etiketler

İsmail Koç

Yönetici, Mühendis Adayı, Girişimci

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı