Gezilecek Yerler

Muş Gezilecek Yerler / Muş Gezi Rehberi

Muş Gezi Rehberi

Doğu Anadolu Bölgesi içinde yer alan Muş; tarihi bölgeleri, doğal güzellikleri ile ön plana çıkmakta. Muş Gezi Rehberi  2 katlı evler ve o geniş avluları ile tipik Türk mimarisi özelliklerine sahip sokaklarda yürürken, nostaljik anılar zihninizde canlanabilir. Hazırsanız bu güzel şehri keşfetmek için yola çıkmaya ne dersiniz?

Mukaddes Havariler Manastırı

Arak Manastırı olarak da malum mukaddes Havariler Manastırı, 4. Yüzyılda Aziz Aydınlatıcı Grigor tarafınca inşa edilmiş. Ermeni mimarisine göre inşa edilen manastır, Kepenek köyü içerisinde bulunmakta.

Zamanı Murat Köprüsü

Muş Murat Köprüsü zamanı kati olarak bilinmemekte. Muş Murat Köprüsü hikayesi ise çok ilginç. Hikayeye göre, köprüyü  Ermeni zengin bir kız tarafından yaptırılmış ve yapım aşamasında köprüde çalışan bir ustanın sürekli kibrit yaktığını görünce kızmış. Usta kıza çok cimrisin demiş ve Ermeni kız da pinti olmadığımı kanıtlamak için köprünün ayağına bir küp altın gömeceğim demiş. Muş gezilecek yerler içinde bulunan köprü, Muş merkezine 12 kilometre uzaklıkta yer almakta.

Malazgirt Kalesi

Malazgirt merkez de bulunan kale, görkemli yapısı ile ilgi çekmekte. Kesin yapılış tarihi bilinmemekle birlikte 7. Yüzyıldan önce yapıldığı tahmin edilmekte. Günümüzde hala gezilebilecek durumda olan kale, Muş seyahat rehberinizde yer almalı.

Muş yüce Cami

Cami avlu tarafında gömülü bulunan Şeyh Muhammedi Mağribi tarafından 979 yılında yaptırıldığı düşünülmekte. Cami, Muş gezilecek bölgeler için inanç turizmi kapsamında gezilebilir.

Varto Kayalıdere Ören Yeri / Kale Şehri

1965 senesinde meydana getirilen kazılar da kale, mabet, şarap mahzeni, gömüt ve bazı eserler bulunmuş. Muş merkeze 40 kilometre uzaklıkta bulunan Kayalıkaya Köyü içerisinde yer almakta.

Muş yemekleri

Muş gezilecek yerleri keşfederken, Muş yöresel yemeklerini keşfetmeye ne dersiniz? Muş mutfağı içerisinde bulunan yerel yemekler: Keşkek, Muş Böreği, Domatesli Lahana Dolması, Muş Köftesi, Cavbelek, Herse, Çorti, Pırvaz ve Helimaşi. Muş en iyi yiyecek yenecek yerler:

  • Elit Restaurant / Eyvan
  • Muş Murat Köprüsü Restaurant / Şark Kebap Salonu
  • Divan Restaurant / Hancı
  • Muş İnci Restaurant / Ofis Ocakbaşı
  • Park Lokantası
Etiketler

İsmail Koç

Yönetici, Mühendis Adayı, Girişimci

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı