Gezilecek Yerler

Muğla Gezi Rehberi

Muğla Gezi Rehberi


Muğla Dalyan

Bir kısmı Ege Bölgesi’nde bir kısmı ise Akdeniz Bölgesi’nde bulunan bu il, ortalama 1 milyon kişilik nüfusu ile Türkiye’nin en kalabalık 24. Kentidir. Muğla Gezi Rehberi olarak Fethiye, Marmaris, Datça, Bodrum, Milas benzer biçimde bir çok ünlü ilçeye sahip kentin, toplamda 13 ilçesi bulunmaktadır. Muğla en çok turistik faaliyetleri, naturel güzellikleri ve bin seneler öncesine değin uzanan tarihi ve kültürel mirası ile bilinmektedir.

Muğla’nın Tarihçesi

Muğla’nın yerlileri olan Karyalıların bu bölgeye M.Ö. 3400 yılları civarında, yani bundan yaklaşık olarak 5400 sene önce geldikleri tahmin edilmektedir. Karyalıların isminin onların önerliğinde olan “Kar” isminde bir kumandandan geldiği tahmin edilse de bu mevzuda net bir bilgi bulunmamaktadır.

Daha sonra arkaik ve antik dönemin büyük kolonizasyon hareketinden payını alan bu bölge Yunanistan’dan gelen Aka ve Dorların göçüne tanıklık etmiş, daha daha sonra ise M.Ö. 6. Yüzyıl dolaylarında Pers hakimiyeti altına girmiştir. Muğla’ya M.Ö. 334’te gelen Büyük İskender’den sonrasında burası Seleukos İmparatorluğu, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma İmparatorluğu, Selçuklu Devleti, çeşitli beylikler, Osmanlı İmparatorluğu ve en nihayetinde Türkiye Cumhuriyeti’nin sınırları içerisinde bulunagelmiştir.

Muğla Gezi Rehberi içerisinde son olarak Muğla kentinin adı hakkında farklı rivayetler olsa da, bu konuda en makul iddia ismin antik çağdaki adından, Mobolla’dan geldiği yönünde olan iddiadır. 

Muğla’da Kamp Yapılacak bölgeler


Muğla naturel güzellikleri ile bir hayli ünlü olduğundan pek çoklarınca kamp için de tercih ediliyor. Bu alanların en ünlülerinden biri belki de en ünlüsü Fethiye’de bulunan Kabak Koyu. Ardından sizlere Katrancı doğa Parkı içinde yer alan Katrancı Koyu’nu da tavsiye edebiliriz. Bunlara ek olarak Marmaris’te bulunan Çubucak ve İnbükü de kamp için çok uygundur.

Muğla’da Dalış Yapılacak yerler

Kampın yanı sıra Muğla’daki bir çok nokta dalış için de tercih edilmekte. Dalış için, Muğla’da, özelikle Bodrum, Fethiye ve Marmaris ilçelerinde onlarca nokta bulunmakta. Eğer daha önce dalış deneyiminiz yoksa, dalış kurslarını da tercih edebilirsiniz.

Muğla’da Ne Yenir?

Aslında Muğla, her ilçesi kendine özgü özellikleri, kendine özgü yanlarıyla ünlü bir şehir olduğundan, bu tarz yöresel öğeleri saymak oldukça zor. Bu nedenle önerilerimizin ne kadar uğraşırsak uğraşalım bir miktar yetersiz kalacağını hatırlatarak Muğla mutfağından ilk olarak Muğla usulü tarhana çorbasını tavsiye edelim. Peşinden, eğer yolunuz Bodrum’a düşmüşse çökertme kebabı tatmanız gerektiğini belirtelim. Balık ve deniz mahsulleri ile ünlü bu mutfaktan bahsederken kefal dolması ve bilhassa Datça’da tüketilmesini tavsiye ettiğimiz ekşili balığı önerelim. Son olarak bu yörenin en ünlü lezzetlerinden olan keşkeği tatmayı da unutmamalısınız.

Muğlalı Ünlüler

Muğla tarih süresince bir çok ünlü isme ev sahipliği yapmıştır. Örneğin, ünlü şair Ece Ayhan, Neyzen Tevfik antik dönemin gene ünlü figürlerinden tarihçiliğin kurucusu addedilen Herodot, Türkiye’de çay ziraatının öncüsü olan Zihni Derin veyahut eski başbakanımız Tansu Çiller şeklinde adlar Muğlalıdır.

Etiketler

İsmail Koç

Yönetici, Mühendis Adayı, Girişimci

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı