Gezilecek Yerler

Mersin Gezi Rehberi

Mersin Gezi Rehberi

Mersin antik dünyada olduğu şeklinde günümüzde de albeni merkezi bir şehir. Köklü zamanı, muhteşem sahilleri, yöresel lezzetleri ve doğasıyla Mersin Gezi Rehberi sizin için hazırlandı.


Her şehrin bir simgesi, her simgenin bir şehri vardır dersem anlamakta biraz güçlük çekebilirsiniz. Size tantuni dersem inanırım büyük bir kısmınızın aklında kocaman bir Mersin yazısı belirir. Evet sizlerle bu hafta Mersinin birazcık sokaklarından, birazcık kültüründen, birazcık da yemeklerinden bahsedeceğiz.

Akdenizin İncisi

Akdeniz’in incisi diyebiliriz Mersin için 2 milyona yakın nüfusu ile Türkiye’nin en kalabalık şehirlerinden biri. Ek olarak sahip olduğu liman sayesinde ticareti de oldukca gelişmiş bir bölge içlere doğru Toroslar ona farklı iklimlerde olabilme özelliği katıyor. 

Mersin’de Gezilecek Yerler

Mersin’de gezilecek çok ama çok fazla yer var ama biz birazcık daha yüzeysel ve temel bir tur atacağız. Öncelikle ilk dikkatinizi çekecek şey kesinlikle palmiye ağaçları ile süslenmiş geniş caddeleri olur diye düşünüyorum. Eski ve çok tarihi olmasa da şehir merkezinde bulunan ve Mersin’in en büyük cami olan Muğdat Cami dikkatinizi çeker, bu cami 98 yılında inşa edilmiştir. Mersin kordon boyunca hiç araç kullanmadan birbirine yakın çok fazla yer gezebilirsiniz. Bunlardan biri de Mersin Deniz Müzesi, deniz kıyısı şehri olduğu için Mersin de denizcilik oldukça gelişmiş durumdadır.

Mersin ‘de ne yenir?


Buraları gezdikten sonra eminim ki biraz acıkmış olacaksınız işte tantunin tam sırası geldi. Biz Forum Mersin alışveriş merkez yakın 12:15 Tantuni de yedik başarılı isteyen et isteyen tavuk tantuni yiyebilir. O denli lezzetlidir ki 2 hatta 3 dürüm yiyeceğinizden inanırım. Yemeğin peşinden kendinize birer Atom alarak Mersin Arkeoloji müzesine doğru gidebilir biraz da tarihe tanıklık edebilirsiniz.

Mersin ‘de görülmesi gereken yerler

Mersin Arkeoloji Müzesi Mersin’deki en büyük müzedir. Arkeoloji müzesi olarak kurulmuş olmakla beraber müzede bir de etnoğrafya bölümü vardır. Bu bölümü de çok seveceğinizi düşünüyorum. Bu müzeleri müze kartla gezebilirsiniz.

Şehirde çok uzaklardan esinlenilmiş bir sokak; Kushimoto sokağı. Bu sokakta yan yana kafeler bulunur insanoğlu buralarda dostları ile vakit geçirir. Mersin Gezi Rehberi olarak en çok burayı seveceğinize eminim.

1890 yılında Kushimoto kenti civarlarında Ertuğrul Fırkateyni’nin batmasının arkasından temelleri atılan iki ülke arasındaki dostluk, yıllar geçtikçe ilerledi. Mersin ile Japonya’nın Kushimoto kenti içinde 1994 yılında başlayan “kardeş kent” ilişkisi, çeşitli etkinlik ve projelerle her geçen gün gelişti.

Mersin ‘in nesi meşhur, Mersin’den ne alınır?

Günü yalnız buraya ait bir tatlı ile kapatmaya ne dersiniz. Mersin’in meşhuru Kerebiç tatlısı, Kerebiç mersine özgü çövenotu ceviz fıstık ve un ile meydana getirilen sağlığa faydalı ve hafif bir tatlıdır. Enerji verici ve çöven otu kaymağı yardımıyla göğsü yumuşatıcı, balgam söktürücü, terletici ve ateş düşürücü etkisi ve egzama, uyuz şeklinde cilt hastalıklarında faydalıdır. Kısacası tatlıdan çok bir şifa kaynağı desek yeridir.

Etiketler

İsmail Koç

Yönetici, Mühendis Adayı, Girişimci

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı