Gezilecek Yerler

Malatya Gezi Rehberi

Türkiye‘nin Doğu Anadolu Bölgesi‘nde yer alan Malatya, her ne kadar Malatya Kayısısı ile göz önünde olsa da biroldukça zamanı ve organik güzelliklere haiz. Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Kahramanmaraş ve Sivas ile komşu olan şehir, kültür turizmi açısından ne olursa olsun gidilmesi gereken bir yer.

Malatya gezilecek yerler

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en dikkat çeken ve ekonomik alanda en gelişmiş şehridir Malatya. Ancak Malatya bir tek ekonomisi ile değil, tarihi ile de göz önünde olan bir yer. Malatya; Medler, Persler, Hititler, Bizans İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu şeklinde biroldukça uygarlığa ev sahipliği yapmış. Türkiye’nin ve Dünya’nın bir numaralı kayısı üreticisi olarak bilinmekte.

Eski çağlardan beri Anadolu ve Orta Doğu’nun önemli geçiş noktalarından birinde yer almış ve “Doğunun batısı, batının doğusu” şeklinde tanımlanmış bir şehir olan Malatya, tarihi ve kültürü ile kendine hayran bırakmakta.

Malatya’ya ne süre gidilir?

Mevsimsel açıdan bakıldığında, Malatya gezilecek yerler için en doğru süre yaz ayı. Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer edinen bir il olduğu halde, karasal iklim ve akdeniz iklimi özelliklerini taşımakta. İlkbahar ve sonbahar ayları genellikle hava sıcaklıkları gezmeye uygun olsa da bölgede çok fazla yağış yer almakta. Kış aylarında ise şehir karasal iklimin de etkisiyle çok soğuk geçmekte.

Malatya gezilecek yerler listesi

Malatya, engebeli bir alana kurulmuş olan, Doğu Anadolu bölgesinde yer edinen bir şehir. Malatya hakkında malumat mı arıyorsunuz? Malatya seyahat rehberi için Malatya gezilecek bölgeler listesini sizler için hazırladık 🙂

Yeni Cami / Hacı Yusuf Cami

Malatya gezilecek yerler arasında yer edinen Yeni Cami, 1843 yılında Hocazade Hacı Yusuf tarafından yaptırılmış. Minaresi ise özellikle yarım bir halde bırakılmış.

Aslantepe Ören Yeri / Aslantepe Höyüğü

Malatya gezilecek yerler listesinde kesinlikle yer alması gereken Aslantepe höyüğü hakkında bilgi vermek gerekirse, Türkiye’deki en büyük höyüklerden birisi. Aslantepe höyüğü zamanı için Arslantepe’de meydana getirilen kazılar buradaki ilk yerleşimlerin MÖ 5.000 yılına kadar gittiğini göstermekte. Tarih içerisinde Roma ve Bizans dönemlerine de tanıklık etmiş.

Eski Malatya yüce Camii / Battalgazi yüce Cami

Malatya gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz yüce Cami, Eski Malatya olarak bilinen Battalgazi ilçesinde bulunmakta. Yüce Cami zamanı 7.Yüzyıla dayanmakta. Malatya yüce caminin yapılış amacı ibadet temelli. Malatya ulu Cami’nin en belirgin özelliği ise Malatya yüce cami planı. Cami dikdörtgen bir plan şeması ile inşa edilmiş. Cami harim ve kayseriye olarak adlandırılan iki bölümden doğar. Şu an ki cami Selçuklu hükümdarları tarafınca restore edilmiş olsa da özgün yapısını her daim korumuş ve günümüze kadar gelmiş.

Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı

Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı tarihi Battalgazi ilçesinde görülmesi ihtiyaç duyulan yapılardan bir diğeri ise Alacakapı Mahallesi’nde bulunan Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı. Yapı 1637 yılında IV. Murat’ın silahtarı Bosnalı Mustafa Paşa tarafınca yaptırılmış. Açık bir avlu ve kapalı bir hol olarak inşa edilmiş. Malatya gezilecek yerler listenize ne olursa olsun Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı’nı eklemenizi öneririz.

Levent Vadisi

Levent Vadisi tarihi kadar naturel güzellikleriyle de öne çıkıyor ve Malatya’da görülmesi gereken yerlerin başında yer alır. Son yıllarda doğa yürüyüşü, kampçılık, kaya tırmanışı ve paraşüt gibi alternatif turizm faaliyetlerinin yeni rotası olmuş. Levent Vadisi seyir terası mükemmel bir manzaraya sahip. Malatya gezilecek yerler kapsamında doğa turizmi için buraya gelmenizi öneririz. Levent Vadisi kaç km? İl merkezine ortalama 47 kilometre uzaklıkta ve Malatya’nın Akçadağ ilçesi Levent kötü sınırları içinde yer almakta. 

Levent Vadisi Seyir Terası Giriş Ücreti: 2019 yılı için otomobil ile giriş ücreti 5 TL, demir terasa çıkmak ise birey başı 3 TL.

Malatya mutfağı / Malatya neyi meşhur? / Malatya yiyecekleri

En meşhur Malatya yemeklerini biliyor musunuz? Malatya’da ne yenir ne içilir sorusunun cevabını merak ediyorsanız, Malatya mutfağının yemeklerinde et ve bulgur iki önemli malzemedir. Bulgur ve et ağırlıklı köfteleri vardır; Analıkızlı, İçli köfte, Kiraz Yaprağı Köftesi, Kurşun Geçmez Köfte ve Keloğlan Köftesi.

Kurşun geçmez köfte

Malatya mutfağının en gözde yemeklerinden birisi de kağıt kebabıdır.  Bunlar haricinde Malatya’nın meşhur lezzetleri arasında Kuzu Dolma, Kaburga Dolması, Külah Dolması, Dut Helvası, Geleli Kebap, İncik Kebabı, Kuzu Tandır, Patlıcan tava ve Domates Kebap şeklinde çeşitli tatlar yer almakta.

Etiketler

İsmail Koç

Yönetici, Mühendis Adayı, Girişimci

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı