Kamp Hayatı

Kış Kampı Yaparken Bunlara Dikkat Edin!

Kış Kampı Yaparken Bunlara Dikkat Edin!

Kamp yapmak her süre olmazsa olmaz ve serüven dolu olsa da kış kampı yapmak, yaz kamplarına göre biraz daha ciddiyet gerektirir. Maddi ve fizyolojik olarak kış kampına hazırlıklı olmak şarttır. Ihmal etmeyin gerekli ekipmanınız ve bilginiz yoksa kampınız zehir olabilir. Tedbirlerinizi alabilmeniz adına, faydalı olabilecek ufak ama etkili detayları burada derlemeye çalıştık umarız ki kış kampınızda faydası dokunur.

1) Doğru Ekipman

Kışın kamp yapmak doğru malzemelerle sandığınızdan hem çok daha keyifli bununla birlikte çok daha kolaydır. Kış kampı yapmadan önce kesinlikle kışlık malzemeler edinebilmeniz gerekmektedir. Aksi şekilde kampınız adeta işkenceye dönebilir.. En az dört mevsim çadırlar, eksi dereceli tulumlar (ekstrem ve konfor derecelerine dikkat edin), içlikler, tozluklar vs.

2) Termal Battaniye 

Termal battaniyeler hem çok uygun fiyatlı olması hem de hafifçe ve minik olması sebebiyle çok tercih edilmektedir. Bu battaniyeler vucut ısınızı korumaya yardımcı olacaktır.

3) Termal Çoraplar

Kışın soğuk günlerinde kamp yaparken en önemli şeylerden biri tüm vücudumuzu ayakta tutan ve dikkat konusunda ilk sıralarda olan ayaklarınızdır ve ayaklarımızı sıcak tutabilmektir. Özellikle uyurken ayaklarımızın sıcak olması uyku kalitesi açısında vazgeçilmezdir.

Bu durumda normal çoraplar çok da işe yaramayacaktır. Termal çoraplar kış kampı için hem çabuk kuruma özellikleri bununla birlikte düşük sıcaklıklara karşı dayanıklılıkları bakımından kış kampları için adeta biçilmiş kaftandandır. Termal çoraplar için kullanılan malzemede önemlidir. CoolMax şeklinde özel kumaşlardan üretilen termal çoraplar size çok rahat bir kamp olanağı verecektir.

4) Bere ve Boyunluklar

Kış kamplarının vazgeçilmezleri bere ve boyunluklardır. Özellikle rüzgarlı havalarda hem boynunuzu aynı zamanda kafanızı koruyabilecek bere-boyunluk takımları kış kampında sizin can kurtaranınız olacaktır. Gece çadırda uyurken bere kullanımı ise ısı kaybını önleyerek üşümenizi en aza inderecektir. İç kısmı pamuklu ve yumuşak bere ve boyunluklar tercihen sizi daha sıcak tutacaktır.

5) Termal Balaklavalar

Kafanızı ve yüzünüzü tamamen korumuş olan termal balaklavalar özellikle kışın rüzgarlı havalarda yapılacak kamplarda kesinlikle yanınızda bulundurmanız ihtiyaç duyulan bir ekipmandır. Bu balaklavaların alt kısmı biraz daha uzun olarak boyun kısmınızı da ekstra olarak koruyabilemektedir.

6) Isı Yalıtımlı Mat

Düzgüsel bir mat kullanıyorsanız kış kamplarında işiniz biraz zor anlamına gelir. Kışın zemin normalden daha soğuk olacağı için sürekli kullandığınız matlar sizi zeminden gelecek soğuklara karşı koruyamaz. Bu yüzden kış işin en uygun olan manlar ısı yalıtımlı matlardır. Ayrıca kış kamplarında şişme matları doğrudan yerde kullanmak sizi soğuktan korumayacaktır. Tercihen ısı yalıtımlı mat üzerine şişme mat serilmesi ile kış kamplarında hem çok sıcak aynı zamanda çok konforlu şekilde uyuyabilirsiniz.

8) Sıcak İçeçekleri İhmal Etmeyin

Soğuk havada vücut ısısını dengede tutabilmek için daha çok enerji harcar ve tabi bununla birlikte su da kaybedersiniz. Öyle ki, çok soğuk bir havada, dinlenme halinde iken bile 5-7 litre su kaybedebilirsiniz. Bu nedenle sık sık su için ve enerjinizi korumak için karbonhidrat ağırlıklı yiyecekler tüketin. Böylelikle daha sıcak kalabilirsiniz. Bol bolca sıcak içecekler için. Vücut ısınız bu şekilde çok daha kolaylıkla dengelenir. 

8) Çadır Kuracağımız Bölgenin Rüzgâr Almamasına Dikkat Edin

Çadırınızı kuracağınız bölgenin düz ve sert olduğundan emin olun, eğer karla kaplı bir zeminse karları ezmeniz gerekebilir. Aksi takdirde karın erimesi durumunda çadırınız bozulabilir. Ağaçların altına oluşturmak ne kadar hoşumuza gitse de bir o denli da riskli olabilir. Dalların üzerinde biriken karın ağırlığı ile ağaç dalları kırılabilir. Bundan dolayı karlı dallara dikkat!

9) Kamp yapacağınız bölgenin hava şartlarına uygun bir uyku tulumu alın

Uyku tulumunu almadan önce kesinlikle içine girip deneyin, çünkü size dar ve ufak gelecek bir uyku tulumu içinde sıkıntı basacaktır. Kaz tüyü dolguya oranla bileşik uyku tulumlarını tercih edin, çünkü kaz tüyü uyku tulumlarının ıslanması durumunda içinde sıcaklığı sağlayamazsınız.Uyku tulumuna girdikten sonra ayaklarınızı sırt çantanızın içine sokarsanız ayaklarınızı sıcak tutabilirsiniz.Uyku tulumunda uyurken asla yüzünüzü tulumun içine sokmayın.

Nefesinizle ortaya çıkan rutubet uyku tulumunun izolasyonunu ortadan kaldırır, sabaha ıslak ve soğuktan titreyerek uyanmanıza sebep olur. Çöp torbaları ile sıcaklık sağlayabilirsiniz çorabınızın üstüne çöp poşeti geçirerek ısıyı korumaya yardımcı olabilirsiniz. Bununla birlikte eldivenlerinizin altına ameliyat eldivenlerinden de giyebilirsiniz.

10) Yanınızda mutlaka vazelin bulundurun

Vazelini açıkta kalan bölgelerinize sürerek soğuğa karşı bir koruyucu tabaka elde edebileceğiniz benzer biçimde, aynı zamanda çadır veya tarp iplerinize sürerek, donmaya karşı koruyabilir ve düğümleri rahatlıkla çözebilirsiniz.

11) Çadır içi sıcaklığı önemlidir

Çadırın içinde yakacağınız ufak bir tealight mum, çadırın ısısını 4ºC arttırır. Sadece mumun içerideki oksijeni de tükettiğini ihmal etmeyin. şu demek oluyor ki “madem öyle ben 4-5 mum yakıp ısınayım” demeyin. Sadece çok üşüdüğünüzde tek bir mum yakın. Mum yanarken uyumayın ve ayrıca çadırı da yakmayın. ?

Kimyasal reaksiyonla çalışan el/ayak/vücut ısıtıcıları ile cep sobaları, çadırda ısınmak için iyi bir seçenektir. Bunlar 40-45°C dereceye kadar ısı üretirler ve yaklaşık 6 saat bu ısıyı korurlar. Uyku tulumu içine alacağınız bir iki ısıtıcı konforunuzu arttırır. Isınmak için gerektiğinde su kaynatıp, bir pet şişeye doldurarak uyku tulumunun içine alabilirsiniz yada sıcak su torbası taşıyabilirsiniz.

12) Wc ihtiyacınız ve vücut sıcaklığınız

Wc ihtiyacınız geldiğinde soğukta dışarı çıkmaktan çekinip, tutmayın ne olursa olsun dışarı çıkıp o ihtiyacı giderin. Çünkü idrarı sıcak tutabilmek adına vücudunuz ilave enerji harcar ve bu üşümenize sebep olur.

13) Diğer önemli unsurlar:

  • Eğer çadırda birden fazla birey ile uyuyorsanız birbirinize mümkün olduğunca yakın uyumaya çalışın. Böylece çadır tabanından gelecek soğuk havayı azaltırsınız.
  • Yatmadan önce kafeinli içecekler içmeyin. Uyumanızı zorlaştırır ve soğuğu daha çok hissetmenize neden olur.
  • Yatmadan önce enerji verici bir şeyler yiyecek, geceyi daha rahat geçirmenizi sağlar.
  • Kulaklarınızı da kapatan bir şapka, boyunluk ve eldiven giymek ısı kaybınızı ciddi oranda azaltır. Ihmal etmeyin insan maksimum boynundan ısı kaybeder.
  • Soğuk geliyor diye çadırınızın havalandırmalarını sakın kapatmayın. Yoksa çadırın içinde ciddi bir yoğunlaşma olur ve her şey ıslanır.
  • Her türlü pili, cihazından ayırın ve iç ceplerinizde taşıyın. Aksi takdirde soğuk nedeniyle kullanılmaz hale gelebilirler.
Etiketler

İsmail Koç

Yönetici, Mühendis Adayı, Girişimci

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı