Gezilecek Yerler

Kayseri Gezi Rehberi

Kayseri araştırması yapanlar için keyifli bir Kayseri gezi gezi rehberi yapmış olduk. Kayseri’de gezilecek yerler, Kayseri’nin nesi meşhur yahut Kayseri’de ne yenir benzer biçimde sorularınıza cevap bulabilirsiniz. 

Kayseri gezi Rehberi

Kayseri gezilecek bölgeler dedik ama önce birazcık şehri tanıyalım. Kayseri hakkında ilk söylenecek şey; bu şehir, Türkiye’nin en büyük 14. şehri olup nüfusu yaklaşık olarak 1 milyon 358 bindir. Şehir 16 ilçeden müteşekkildir. Tarihi çok eskilere dayanan bu kent, coğrafi olarak Erciyes Dağı’nın eteklerinde uzanmaktadır. Kayseri adı, Roma imparatorlarına verilen unvan olan “caesar”dan türetilmiş olan Caesarea’nın günümüze tevarus etmiş halidir.

60 milyon senelik Peri Bacaları bu şehirde bulunmaktadır ve kentin en önemli simgelerinden başlıcasıdır.

Kayseri Hakkında Bilgiler

İç Anadolu bölgesinde, Torosların birbirine yaklaştığı bir noktada Orta Kızılırmak’ta bulunan bu kent, Kayseri, M.Ö. 4000’li yıllara erişen 6000 yıllık tarihiyle dikkat çekiyor. Şehir, 6000 yıl süresince, Erciyes’in eteklerinde, Hititler döneminden Perslere, Perslerden Hellenistik Dönem’e, Roma’ya, Bizans’a, Osmanlı’ya ve Türkiye Cumhuriyeti’ne kadar yaşamış, onlarca, yüzlerce, binlerce insana yuva yada yolculuklarındaki bir durak olmuştur. 16 ilçeden oluşan kentte karasal iklim görülür, kışın soğuk yazınsa fazlaca sıcaktır. Kapadokya ise şehrin en bilindik simgelerindendir.

Kayseri’de Gezilecek yerler

Öncelikle Kayseri’nin en ünlü bölgesi aslen Nevşehir sınırları içinde olan ama bir kısmı da Kayseri’de bulunan Kapadokya Peri Bacalarıdır. 60 milyon senelik bir tarihe, bir dokuya sahip bu alanı görmenizi şiddetle öneririz. Daha sonra, İlk olarak Roma İmparatoru 3. Gordian tarafınca yaptırılan ve daha sonra ünlü imparator Justinianus tarafından restore edilen Kayseri Kalesi’ni gezmelisiniz. Kayseri Kalesi’nde, İç Kale’de Fatih Sultan Mehmet tarafınca yapmış oldurılmış olan Fatih Cami-i Şerifi adlı bir de cami bulunmaktadır.

Daha sonra, 1276’da 1. Alaeddin Keykubad’ın kızı olan Şah Cihan Hatun için inşa ettirilmiş olup, bundan dolayı vakit süre Şah Cihan Hatun Kümbeti olarak da anılan rotatif Kümbet, bizce, şehrin görülmezi elzem noktalarından biridir.

Tarihi 1191 yılına değin uzanan Surp Krikor Lusaroviç Ermeni Kilisesi, ki bu kilise 19. Yüzyılda ve 1996’da olmak üzere birkaç kere tadilattan geçirilmiştir, gene şehrin zamanı dokusuna katkı sağlayan yerlerden biri.

Kayseri’de Ne Yenir?

Kayseri mutfağı, pek çok şeyden önce pastırma şeklinde, sucuk gibi et ve et ürünleri ile ön plana çıkmakta. Dolayısıyla birincil olarak Kayseri pastırmasını daha sonra da öteki bir çok et ürününü Kayseri’de tatmanızı tavsiye ederek başlayabiliriz. Örneğin koyun eti ile meydana getirilen pehli ve  pirzola etle yapılan fırın ağzı sevmiş olduğiniz lezzetler arasına girebilir. Bu tarz şeylerin yanı sıra ünlü Kayseri mantısını da tatmalısınız. Son olarak, tatlı maiyetinde civizli çenetli tatlısı ve nevzine önerilerimiz arasında olacak.

Kayseri’nin Neyi Meşhur?

Kayseri Kapadokya Peri Bacaları, genel olarak tarihi dokusu, pastırması, mantısı ve daha pek çok lezzeti ile bölgesel mutfağı şeklinde detaylar dolayısıyla çok ünlüdür.

Kayseri ve Ulaşım

Kayseri, şehre ulaşmak isteyenlere geniş imkanlar sunmakta. Şehre, eğer arzu ederseniz karayolu, arzu ederseniz demiryolu, isterseniz de havayolu ile ulaşabilirsiniz. Şehrin bir çok demiryolu hattı ile kesiştiğini ve Kayseri Havalimanı’nın kente yalnızca 5 kilometrelik bir mesafede bulunduğunu hatırlatalım.

Etiketler

İsmail Koç

Yönetici, Mühendis Adayı, Girişimci

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı