Gezilecek Yerler

Kastamonu Gezi Rehberi

Kastamonu Gezi Rehberi

Evliyalar Şehri olarak anılan Kastamonu gezilecek bölgeler bir hayli zengin. Tarihi ve naturel güzellikleri ile Kastamonu gezi rehberi eşi olmayan seyahat rotaları sunuyor. Kastamonu Arkeoloji Müzesi ve Etnografya Müzesi, Pompeipolis Antik Kenti benzer biçimde değerleri ile tarihe ışık tutarken; Ilgaz Dağı ulusal Parkı ve Kayak Merkezi ile de doğa ve kış turizmini elinde tutuyor.

Kastamonu Gezilecek yerler

Kastamonu gezi rehberi içinde gerek zamanı gerek ise organik birçok seyahat rotası bulunuyor. Senenin her ayında gezebileceğiniz Kastamonu’da Ilgaz Dağı Ulusal Parkı ve Kayak Merkezi, Küre Dağları milli Parkı, Valla Kanyonu, Horma Kanyonu, Loç Vadisi, kaplıca Şelalesi, Çatak Kanyon şeklinde naturel güzelliklerin yanı sonrasında gezilecek pek çok zamanı alan bulunuyor. Kastamonu Arkeoloji Müzesi ve Etnografya Müzesi, Pompeipolis Antik Kenti, Ev Kaya Mezarları, Şehit Şerife Bacı ve Şehitler Anıtı, Şehinşah Kaya gömütı, Münire Medresesi El Sanatları Çarşısı ile zengin tarihini gözler önüne seriyor.

Ilgaz Dağı milli Parkı ve Kayak Merkezi

Kastamonu kayak merkezi ile kış turizmi açısından da varlıklı. Öyle ki Kastamonu gezilecek bölgeler dendiğinde Ilgaz Kayak merkezi listenin başlangıcında geliyor. Tabiatın bin bir rengini gösteren Ilgaz Dağı gerek kışın gerek ise baharda eşsiz manzaralar sunuyor. Ilgaz Kayak Merkezi modern kayak pisti ile kış sporlarına ilgi duyanların gittiği ilk adreslerden biri. Ilgaz dağı rakım olarak da fazlaca yüksek olduğundan burada güzel fotoğraflar çekebilir, yürüyüş yapabilir ve bisiklet turlarına katılabilirsiniz. Kastamonu ve Çorum sınırında kalan Kastamonu Kayak merkezine Kastamonu araç kiralama seçenekleri ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Küre Dağları ulusal Parkı

Vahşi doğayı koruma adına, Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın ise 13. PAN Park’ı olan Kastamonu Küre Dağları ulusal Parkı’nda birçok canlı türü yaşıyor. Sadece canlı çeşitliliği ile değil mağara açısından da oldukca zengin olarak Küre Dağları ulusal Parkı bünyesinde maksimum mağara barındırması ile de biliniyor. Buzluk Mağarası, Ejder Mağarası, Ilgarini Mağarası, Medil Mağarası başta olmak üzere 100’e yakın mağara bulunan ulusal parkta sevdiklerinizle gezerek tabiat ananın bu eşi olmayan oluşumlarına tanık olabilirsiniz.

Valla Kanyonu

Dünyanın en derin ikinci kanyonu Valla Kanyonu 12 km uzunluğu ile bununla birlikte Türkiye’nin en büyük kanyonu olma unvanına da sahip. Devrakani ve Kanlıçay nehirlerinin birleşerek uzandığı Valla Kanyonu Seyir Terası ile eşsiz bir görünüm sunuyor. 800 – 1300 metre arası yükseklikte duvarları ile Valla Kanyonu Seyir Terası’nda manzarayı seyrederek güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Loç Vadisi

Kastamonu Loç Vadisi içinde; kanyon, mağara, şelale ve gölleri barındırarak ziyaretçilere eşsiz bir naturel güzellik sunuyor. Küre Dağları milli Parkı içinde yer edinen vadide; Dağlı Kuylucu Mağarası, Sarıçam Evleri, Gömüören Kanyonu, Uzun Göl Şelalesi, Valla Kanyonu çıkışı, Acuna Dönen Göl, Karacehennem Kanyonu, Efken Şelalesi, Ilgarini Mağarası benzer biçimde oluşumlar içeriyor. Loç Vadisi’ne gittiğinizde birbirinden güzel göllerde yürüyüş yapabilir, mağaraları dolaşabilir ve bol oksijenin keyfinı çıkarabilirsiniz. Kastamonu Cide ilçesine bağlı olan Çamdibi, Şenköy, Hamitli gibi köylerinin bulunmuş olduğu geniş bir alanda konumlanan vadiyi Kastamonu gezilecek bölgeler listesine kesinlikle ilave edin.

Kastamonu  keşfedilecek diğer doğal rotalar:

 • Ilgarini Mağarası
 • Kaplıca Şelalesi
 • Çatak Kanyonu
 • Gideros Kanyonu

Kastamonu Gezilecek tarihi yerler

Kastamonu gezilecek bölgeler içinde doğal olduğu kadar zamanı de biroldukça nokta bulunuyor. Tarih süresince birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Kastamonu gezilecek bölgeler içinde özellikle Osmanlı’dan günümüze kadar varlığını korumayı başarmış kıymetli materyaller ve eşi olmayan mimari yapılar bulunuyor. Kastamonu Arkeoloji Müzesi, Kastamonu şehir zamanı Müzesi, Şeyh Şaban-ı Veli Vakıf Müzesi şeklinde müzelerin içindeki kıymetli eşyalarla dikkat çeken Kastamonu; Ev Kaya Mezarları, Şehit Şerife Bacı ve Şehitler Anıtı, Şehinşah Kaya mezarı, Münire Medresesi El Sanatları Çarşısı, Taşköprü Kalekapı (Donalar) Kaya mezarı ve Pompeipolis Antik Kenti gibi zamanı alanlarla adeta tarihe ışık tutmaya devam ediyor.

Kastamonu Arkeoloji Müzesi

1917 yılında inşa edilen binada oluşturulan Kastamonu Arkeoloji Müzesinde özellikle Çankırı ve Kastamonu arasında kalan bölgede meydana getirilen kazılarda ortaya çıkarılmış eserler sergileniyor. 1952 senesinde ziyarete açılan müzede Roma, Bizans ve Osmanlı eserlerini görebilir ve o dönemlerin hayatına tanıklık edebilirsiniz. Birçok zamana ait pek çok lahit ve heykel bulunan müzeyi mutlaka Kastamonu da gezilecek bölgeler listenize ekleyin. Müze Kastamonu Cumhuriyet Mahallesinde bulunuyor.

Ev Kaya Mezarları

Geçmişi M.Ö 7.Yüzyıla dayanan Ev Kaya mezarları Paflagonyalılar tarafından inşa edilmiştir. Frigya kültürünün etkili bulunduğunu görmüş olduğumüz Ev Kaya mezarları 8 ayrı mezarla dikkat çeker. Kutsal bir tapınma alanı olan Ev Kaya mezarları anıtsal olarak tasarlanmış dönemin önemli kişiliklerini kapsar. Kastamonu merkezde yer alan bu alanı ne olursa olsun Kastamonu gezi rehberi içinde değerlendirin.

Pompeipolis Antik Kenti

Pompeipolis Antik Kenti Roma şehri olan Paflagonya’ya M.Ö 64 senesinde başkentlik yapmıştır. Günümüzde Zımbıllı Tepe Höyüğü olarak da bilinen antik kente bu adı veren ise kapalı bir höyükte konumlandırılmış olması. Bu alandan çıkarılan birçok mimari yapıt, eşya ve mozaikler Kastamonu Arkeoloji müzesinde sergilenmeye devam ediyor. Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde yer alan bu benzeri olmayan antik şehir kesinlikle ziyaret edilmeli.

Kastamonu zamanı Konakları

Önemli bir kültürel miras olan Kastamonu konakları yüzyılı aşkın bir süredir bu şehirde varlığını koruyor. Yapımında özellikle her evin güneş alacak şekilde konumlandırılmış olması ve manzarayı en iyi şekilde görecek benzer biçimde tasarlanması da dikkat çekiyor. Ortalama olarak 400 farklı zamanı konağa ev sahipliği meydana getiren Kastamonu gezilecek bölgeler için bu zamanı konakları görmelisiniz. Gezilebilecek Kastamonu konakları da aşağıdaki gibidir:

 • Ballık Konağı
 • İsmail Bey Konağı
 • Sirkeli Konağı
 • 75 Yıl Cumhuriyet Evi
 • Sepetçioğlu Konağı
 • Konyalı Konağı
 • Tahir Efendi (Osmanlı) Konağı
 • Liva Paşa Konağı
 • Osmanlı Sarayı (Eski Belediye Sarayı)
 • Eflanili Konağı
 • Kırkodalı Konağı
 • Yücebıyıkların Konağı
 • Hafız Bey Konağı
 • Zincirlioğlu Konağı
 • Mazlumcuoğlu Konağı
Etiketler

İsmail Koç

Yönetici, Mühendis Adayı, Girişimci

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı