Kamp Hayatı

Karavan Çeşitleri ve Nelere Dikkat Edilmeli

Karavan Çeşitleri ve Nelere Dikkat Edilmeli

Bir çok filmde, tabiat ile yine bütünleşmek ve stresten arınmak adına karavanla yola çıkıldığına şahitlik etmiş olmalısınız. Özgürlüğün öteki adı olarak da nam salan karavanlar, günümüzde Türkiye’de fazlaca popüler ve seneler geçtikçe, karavan sahiplerinin sayısı da artıyor. Rotanızı belirleyip, tüm gereksinimlarınızı yanınıza aldıktan sonra, siz de yola çıkmak isterseniz; elbette bunun için önce bir karavan sahibi olmanız gerekiyor.

Karavanlar, iki ana kategoride değerlendiriliyor. Birincisi, çekme karavan, ikincisi ise motokaravan olarak tanınabilir. Çekme karavanlar, klasik ve bir motorlu aracın arkasında gereksinimlarınızı kapsayan yaşam alanını oluştururken; motokaravanlar, motorlu aracı ve yaşam alanını bütün kılıyor.Bugün, karavan çeşitlerine değinecek ve seçim yapmanıza yardımcı olmaya çalışacağız. 

Klasik Çekme Karavan

Çekme karavan grubunun bir üyesi olan klasik serileri, genel anlamda tek aks üzerinde hareket etmesi sağlanan, uzunlukları 3-6.5 metre arasında değişen modellerdir. İki kişiden altı kişiye, uzunluğa bağlı olarak konaklama kapasitesi sunan bu karavan modelleri, klozet, lavabo ve mutfak şeklinde temel gereksinimlarınızı karşılayabileceğiniz tüm alanlara sahiptir. Tek akslı klasik çekme karavanlar, günümüzde yerini yavaş yavaş iki akslı modellere bırakıyor, çünkü artık daha konforlu ve dolayısıyla daha fazla donanım bulundurduğundan modeller iki aks üzerinde çok daha iyi bir yol tutuşu sağlıyor.

Ufak Gözyaşı Römorkları

Türkiye’de de Başoğlu Karavan tarafınca üretilen minik gözyaşı römorkları, klasik çekme karavana gore çok daha minik ve şehir içi ulaşım için kullandığınız aracın ardında bile gelebilecek türde bir model. Tuvaletin bulunmadığı bu modellerde, konforlu bir yaşam alanı bekleyebilmek güç; ancak hela dışında tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyor. İki kişilik bir yatağın bulunduğu bu römorklar, ayrıca dışarıdan oluşturulan bir mutfağa da sahip. Mutfakta, mini bir buzdolabı, iki raflık dolap ve lavabo mevcut. Bu modelin avantajları içinde taşınabilmesinin rahat olması elbet var, ancak en büyük avantajı, 750 kilonun altında olduğundan bu karavanı satın almış olduğunızda herhangi bir ruhsata ihtiyaç duymamanız.

T@B Karavan (The Stylish T@B)

Römorklar oldukça minik, klasik çekme karavan modelleri ise sizin için çok büyük mü? O zaman iki modelin çatallanması sonucu oluşturulan T@B Karavan, isteklerinize yönelik biçilmiş kaftan bir seçim olabilir. İsminin muhtemelen mucidi olan markadan geldiği bu karavan modelleri, klasik karavanda bulunan hela, mutfak, duş, karşı koyabilir oturma grubu benzer biçimde donanımlara sahip. Tüm bu tarz şeylerin yanında, klasik karavana gore çok daha minimal. Stil sahibi bir karavan arıyorsanız, T@B Karavan modellerine mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz. Türkiye’de, Pino Karavan tarafından üretilen T@B Karavan modelleri oldukca ilgi görüyor.

Mini Karavan (Tiny GRP Karavan)

GRP, fiberglass olarak da tanımlanır ve mini karavan modellerinin ismi de yapıldığı maddeden geliyor. Oldukca popüler bir model olan mini karavanlar, tek parçadır ve çoğu zaman uzun ömürlü, sağlam oldukları bilinir. Hafif oluşu ile de dikkat çeken Tiny GRP karavanlar, küçüklüğü dolayısıyla yatmak amacıyla kullanılmaya pek de uygun değil; ancak şüphesiz, dilediğiniz benzer biçimde özelleştirebiliyorsunuz. Türkiye’de Emeksan ve Pino Karavan tarafınca üretilen bu mini karavanlar, genellikle yalnız mutfak ve wc ilave edildikten sonra özelleştiriliyor, karar tamamen size kalmış.

Katlanan Karavan (Folding Caravans)

Tamamen katlanabilen, ancak her seferinde yeniden kurulması gereken bir model olarak hem avantajlara bununla birlikte dezavantajlara sahip katlanan karavanlar, Türkiye’de özel olarak üretimi yapılabilen modellerden. Hafifliği, kompakt niteliği ve daha bir çok avantajı ile sizi cezbedebilir; ancak belirttiğimiz şeklinde, dezavantajlarını değerlendirmenizde de yarar var.

American Airstream Karavanlar

Hiç şüphesiz, yukarıda gördüğünüz pek çok görsel, o filmlerde izlediğiniz karavan modellerine pek benzemiyor; bunun sebebi, onların American Aistream modeli olması. Türkiye’de üretimi yok, normal olarak özel bir üretimle bu tarz bir karavan yapmış oldurabilir ve hayallerinizdeki yolculuğa çıkabilirsiniz.

Türkiye’de Bulunan Karavan Üreticileri

Ülkemizde karavan üretim ve tasarlama işini hakkıyla yapabilen pek çok marka mevcut. Aşağıda, sizler için bunları sıraladık. Gerek web sitelerinden gerekse şehrinize yakınsa şubelerinden karavanlara göz atabilir, fikir danışabilirsiniz.

  • Eltesan Mobil: Mercedes enstrumanları ile entegre edilebilen karavanlar üreten Eltesan, hem çekme hem de motokaravan kategorilerinde ürünlere sahip. Ayrıntılı bilgiyi Eltesan Mobil üzerinden edinebilirsiniz.
  • Erba Karavan: Iveco, Ford ve daha pek çok markaya dair karavan imalatı yapabilen bir diğer firma da, Erba Karavan. Resmi internet sayfaları ise Erba Karavan
  • Aydos Karavan: Ülkemizde tam donanımlı karavan imalatı meydana getiren ve ürünleri çok popüler Aydos da, karavan seçiminize dair size yardımcı olabilecek firmalardan. Resmi web siteleri Aydos Karavan üzerinden karavan çeşitlerine göz atabilirsiniz.
    Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere!
Etiketler

İsmail Koç

Yönetici, Mühendis Adayı, Girişimci

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı