Kamp Hayatı

Kapadokya Kamp Yerleri

Kapadokya Kamp Yerleri

Kapadokya Kamp Yerleri nden önce bölge hakkında bazı bilgileri bilmemizde fayda var. Kapadokya bölgesi yalnız Nevşehir’e değil; hem de Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri şehirlerine dağılmış bölgenin genel adıdır. 60 milyon yıl önce Erciyes Dağı, Güllü Dağı ve Hasan Dağı’nın volkanik oluşumları ve rüzgar, yağmur gibi etkenlerle şekillenmiş organik bir güzelliktir. Zaman içinde insanların kendi elleriyle oydukları ve şekillendirdikleri “Peri Bacaları” turistlerin ilgi odağı oluyor. Kapadokya, sıcak hava balonlarıyla da dünyanın dört bir yanından turitst çekmeye devam ediyor.

Kapadokya, Pers dilinde “Katpatuka” kelimesinden türetilmiş olup “Güzel Atlar Ülkesi” anlamına gelmektedir. Hem tarihi hem organik güzelliğiyle adından sıkça bahsettiren ve bununla birlikte birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kapadokya; kayalara oyulan evleri ve kiliseleri ile turistlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor.

Kapadokya’da Kamp Yapılacak yerler

Önemli Not: Kapadokya’da işletme olmayan noktalarda kamp yaparken lütfen ateş yakmayınız ve çevreyi kirletmeyiniz. Jandarma ateş yaktığınızı ve kamp icra ettiğinızı görürse doğal sit alanı olması nedeniyle ceza yazacaktır. Lütfen değerlerimize sahip çıkalım.

Kapadokya Ücretsiz Kamp Alanları

 • Kızılçukur Vadisi – Red Valley
 • Güvercinlik Vadisi
 • Aşk (Bağlıdere) Vadisi
 • Devrent Vadisi
 • Paşabağ Vadisi
 • Güllüdere Vadisi
 • Zemi Vadisi
 • Kılıçlar Vadisi
 • Göreme’de Balonların Kalktığı Alan

Kızılçukur Vadisi Kamp Alanı

Kapadokya Kamp Yerleri nin başında gelen yerdir.Kızılçukur Vadisi’nin esas adı Kızıl Vadi’dir. Turistlerin Red Valley olarak bilmiş olduğu Kızılçukur Vadisi, Kapadokya’da gün batımını izlemek isteyenler için harika bir şölen sunuyor. Kızıl Vadi; Çavuşin ile Ortahisar’ın tam ortasında bulunmakta ve 1,5 kilometre uzunluğa sahiptir. Kızıl renkte tüf kayalarından oluşan vadi gün batımında tamamen kızıllığa bürünmekte ve görkemli bir manzara izlemenize olanak sağlamaktadır. Kızıl Vadi’de ücretsiz olarak kamp yapabilirsiniz.

Güvercinlik Vadisi Kamp Alanı

Kapadokya’da biroldukça faaliyet yapılan Güvercinlik Vadisi’nde bisiklet, ATV turu, at biniciliği, koşu ve yoga şeklinde etkinlikler yapılmaktadır. Güvercinlik Vadisi’nde ücretsiz kamp yapabilirsiniz.

Aşk Vadisi Kamp Alanı

Kapadokya’da ücretsiz kamp yapmak için en güzel vadilerden birisi olan Aşk Vadisi’nde hem güneşin doğuşunu aynı zamanda balonların tüm bunlarnı seyredebilirsiniz. Yaklaşık uzunluğu 5 km olan Aşk Vadisi’nde trekking yapabilirsiniz. Vadi içerisinde yürüyüş yaparken farklı bitki örtüsü ve değişik şekillerdeki Peri Bacaları’nı gözlemleyebilirsiniz. Yürüyüş için en uygun mevsim ilkbahar ve güz mevsimleridir.

Aşk Vadisi’nde kamp yerlerine ulaşmak için; Uçhisar-Göreme yolunun ilk kilometresinde bulunan, Özler Art Center tarafındaki patika yoldan birazcık ilerleyerek ulaşabilirsiniz.

Devrent Vadisi Kamp Alanı

Kapadokya’da Asmalı Konak gibi birçok dizi ve filme mevzu olmuş Devrent Vadisi, kamp ve doğa sporları yapmak için ideal bir yerdir. Avanos’ta bulunan Devrent Vadisi’nin yürüyüş yapabileceğiniz bir rotası bulunmamaktadır. Yalnız kamp yaparak kuş bakışı manzarayı izleyebileceğiniz yüksek alanlara sahiptir. Devrent Vadisi’ndeki Peri Bacaları’nın yakınlarına çadırınızı kurabilirsiniz.

Güllüdere Vadisi Kamp Alanı

Çavuşin ve Göreme arasında yer edinen Güllüdere Vadisi; kilise, çilehane ve şarap mahzenlerinin fazlasıyla bulunmuş olduğu bir vadi olarak biliniyor. Uzunluğu ortalama olarak 4 km olan vadide yürümek için 1 saatinizi ayırmanız gerekecektir. Güllüdere Vadisi’nde bulunan tepelerde kamp yaparak manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Göremede Balonların Kalktığı Alanda Kamp Yapmak

Göreme’de balonlar nereden kalkıyor diye merak edenler için; Göreme’de balonlar genel olarak ATV kiralama tesislerinin ve at çiftliklerinin olduğu alandan kalkıyorlar. Göreme Tourist Otel’in az ilerisinden kalkan sıcak hava balonlarını yakından görmek ve o noktada kamp yapmak için tepelik alanları tercih edebilirsiniz. Göreme’den Ürgüp’e doğru giderken ilk 500 metreden sola Çavuşin toprak yoluna girerek arzu ettiğiniz minik tepelerde kamp yapabilir ve sabah saatlerinde balonların yanında fotoğraf çekebilirsiniz.

Kapadokya’ya Nasıl Ulaşabilirim?

Ulaşımın fazlaca rahat olduğu Kapadokya bölgesine; uçakla, kendi aracınızla, tur firmalarıyla yada otostopla kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Uçakla gelmek için Kapadokya Havalimanı’na gelerek havayolu firmalarının servisleriyle Göreme, Uçhisar, Ürgüp şeklinde ilçelere gidebilirsiniz. Otobüsle Nevşehir Otogarı’na geldiyseniz ise minibüslerle Nevşehir’e yada Göreme’ye ulaşabilirsiniz. Kendi aracınız yoksa bizim size tavsiyemiz; bütçeniz varsa araç kiralayıp gezmeniz, bütçeniz yoksa ise otostop ile gezmeniz olacaktır.

Kapadokya’da Neler Yapılır?

 1. Uçhisar Kalesi’nin eteklerinde bulunan Çiko Tea Garden’da kahvaltı yapabilirsiniz.
 2. Aşıklar Tepesi’nde sevdiklerinizle birlikte gün batımını izleyebilirsiniz.
 3. Kızıl Vadi’de gün batımını izleyebilirsiniz.
 4. Vadideki parkurlarda koşu yapabilirsiniz.
 5. Sıcak hava balonlarına binerek Kapadokya Bölgesi’ni kuş bakışı izleyebilirsiniz.
 6. ATV kiralayarak vadilerin içinde düzenlenen turlara katılabilirsiniz.
 7. At binerek vadiler arasında güzel bir at turu yapabilirsiniz.
 8. Fotoğraf makinenizle peri bacalarının ihtişamını, kiliseleri ve balonları fotoğraflayabilirsiniz.
 9. Tüm yüksek noktalardan her gün sabah 05:30-06:00 gibi havalanan sıcak hava balonlarını izleyebilirsiniz. (Hava şartlarına göre bazen balonlar kalkmıyor.)
 10. Müze, kilise ve şarap mahzenlerini gezerek, şarap hazzımı yapabilirsiniz.
Etiketler

İsmail Koç

Yönetici, Mühendis Adayı, Girişimci

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı