Faydalı Bilgiler

Gezginler İçin Amatör Fotoğraf Çekme Tüyoları

GEZGİNLER İÇİN AMATÖR FOTOĞRAF ÇEKME TÜYOLARI

Gezilerimizde birçok fotoğrafımız olsun, hepsi de güzel ve kaliteli olsun istiyoruz. Ama bu konuda bir eğitimimiz ya da özel bir ilgimiz yoksa özellikle de fotoğrafları telefondan çekiyorsak güzel ve kaliteli olması biraz zorlaşıyor. Peki bu konuda neler yapabiliriz? 9 adımda fotoğraflarımızı nasıl amatörlükten biraz da olsa kurtabileceğimize bakalım.

  • Öncelikle artık telefonlardaki kameralarla da gayet güzel çekimler yapılabiliyor. Profesyonel bir kamera kullanmıyor oluşunuz iyi fotoğraflar çekemeyeceğiniz anlamına gelmiyor.
  • Fotoğraflarınız için ışık oldukça önemli. Işığın karşısında durmamalı, ışığı arkanıza alarak çekim yapmalısınız.
  • Yüzde oluşan gölgeler oldukça can sıkıcı. Bu gölgeler ise ışığın miktarı ile ilgili. Flaş kullanımı yüzdeki gölgeleri azaltır. Doğru flaş ayarını bularak gölgelenme sorunundan kurtulabilirsiniz.
  • Fotoğraflarınızın kaliteli görünmesini istiyorsanız fotoğraftaki gölgeleri kaldırmak ya da ışığı ayarlamak için sonradan fotoğraf üzerinde oynama yapmamaya özen gösterin. Bu oynamalar fotoğraf kalitesini düşürecektir.
  • Eğer öne çıkarmak istediğiniz bir nesne varsa ya da nesnelerden çok kendinizin ön planda olmasını istiyorsanız, ön planda olmasını istediğiniz şeyi fotoğraf karesinin tam ortasına getirmeye özen gösterin. Nesne ön planda olacaksa ortaya alarak çekin, siz planda olacaksanız da ortada durun.
  • Doğru bir konumdan fotoğrafı çekmek ya da cihaza olan mesafenizin doğru ayarlanması oldukça önemli. Nesnelerin olduğundan büyük, uzun, küçük ya da kısa çıkmasını istemiyorsanız hangi açılardan fotoğraf çekmeniz gerektiğini öğrenin. Aynı şekilde fotoğraftaki siz olacaksanız daha zayıf, şişman, uzun ya da kısa çıkmamak için doğru açınızı bulun. Ya da farklı çıkmak istiyorsanız da yine doğru açıyı bulmanız gerekiyor. Gereğinden aşağı bir konumdan çekilen fotoğraflarda daha uzun, yukarıdan yapılan çekimlerde ise olduğunuzdan kısa çıkmanız olası.
  • Kendinize uygun gülüşü bulun. Çünkü bu fotoğraflara yıllar sonra da bakacaksınız. Fotoğrafın enerjisi önemli. Ne kadar doğru ve güzel bir gülüşünüz olursa fotoğrafınızın enerjisi de o kadar yüksek olacaktır.
  • Şehrin güzel manzaralarını yakalamak istiyorsanız güneşin doğuşunu ve batışını kaçırmayın. Öncesinde bu pozları en iyi yakalayabileceğiniz yerleri öğrenmeyi unutmayın.
  • Gezi sırasında güzel fotoğraflarınızın olmasını istediğiniz için, geziye gitmeden önce bölgede çekilmiş farklı pozlara ve fotoğraflara bakarak size ilham olmasını sağlayın. Profesyonel fotoğrafçıların fotoğraflarını incelemek de oldukça faydalı olacaktır.
Etiketler

İsmail Koç

Yönetici, Mühendis Adayı, Girişimci

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı