Faydalı Bilgiler

Final Hakkında Bilgiler | Tamam Mı? Devam Mı?

Erciyes Üniversitesi final hakkında

Bu yazımızda Erciyes Üniversitesi final hakkında bilgiler aktaracağız. Sizler de merak ettiğiniz başka sorular varsa yorum kısmından sorabilirsiniz.

Final sınavı bir dönemde yapılan son sınav diyebiliriz. Bunun nedeni ise ya son ya da bir başlangıçtır. Hiçbir sorunla karşılaşmadınız ve sınavları başarılı bir şekil de atlatarak dörtlü sistemde yeterli dereceye ulaştıysanız dönemin sonu sizin için görünmüş demektir. Ancak bir şekil de bir sorunla karşılaştınız ve sınava giremediniz veya girdiniz ancak yeterli dereceye ulaşamadınız o zaman bir sonraki adımı da mecburen yaşamak zorunda kalacaksınız. Çünkü final sınavının hiçbir şekilde telafisi yoktur. Direkt olarak bütünleme sınavına girmeniz gerekecektir. Üniversite genel bir tarih aralığı belirler ve akademik takvimde yayımlar ardından bölümler kendi sınav tarihlerini oluşturup öğrencilere duyururlar.

Şu noktayı da atlamayalım eğer ders devam sınırını aştıysanız sınava girme hakkınız otomatik olarak düşüyor çünkü devamdan mecburen kaldığınız için sınava girmeniz dersiniz için hiçbir şey ifade etmiyor. 

Devamdan geçtiğinizi varsayarak ilerlediğimizde ilk bakacağımız nokta sınav öncesi süreç. Düzenli çalışmanın bizim için en önemli nokta olduğunu bir kez daha belirtiyorum. Çünkü derslerimiz her hafta bambaşka bir konu şeklinde ilerlemiyor, sürekli birbiri üzerine eklemlenerek devam eden bir sistemden bahsediyoruz. Temel de bir halkanın eksikliği bizim bütün sistemimizdeki dengeyi alt üst etme olanağına sahip. Günü gününe olmasa dahi haftalık tekrarlar bizim işimizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Bu dönem de gözde mekanlarımızdan biri kütüphanelerken bir diğeri ise fotokopicilerdir. Fotokopicilerin varlığının en net hissedildiği zamanlar işte bu sınav günleridir. Son hafta hatta son iki hafta sıra bulmanız neredeyse imkânsız olur. Bu nedenle not toparlama işinizi mümkün olduğu kadar erkene almaya çalışın.

Final dönemi ruhsal durumumuz genel olarak son haftalar da telaşlı ve stresli bir hal alır. Ancak siz düzeninizi kurduğunuz da daha rahat olduğunuzu fark edeceksiniz. Kendinizi tanımaya çalışın nasıl daha çok anlıyorsanız ders çalışırken o yöntemleri izleyin. Her insan farklıdır bu yüzden çalışma stillerinizin benzerliği aynı sonuçları doğurmayabilir. Örneğin ben görsel zekalıyım ve bu yüzden not çıkarır ve mümkün olan en çok rengi kullanmaya özen gösteririm. Ancak işitsel zekalıysanız ve bunun farkındaysanız bu yöntem sizde benimle aynı verimliliği göstermez.

Çok iyi çalışmakta bazen strese yol açıyor ancak gönül rahatlığıyla şunu söyleyebilirim ki dert etmenize hiç gerek yok. Bir dersten kalmak ne sizin sonunuzu ne de dünyanın sonunu getirir. Üniversite ortamının ve öğrenci olmanın avantajlarından faydalanın. Belki de bir daha içinde bulunamayacağınız bir sistem bu. Gezilere katılın konserle, sinemalara, tiyatrolara giderek arkadaşlarınızla bolca vakit geçirin. Tamamen kendinizi eğlenceye vurun demiyorum bunun dozunu ayarlamakta yine sizde bitiyor.

Kariyer basamaklarını dolu dolu ve eğlenceli çıkmak sizin elinizde.

 

 

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı