Gezilecek Yerler

Ferhat İle Şirin Efsanesi | Amasya

Ferhat İle Şirin Efsanesi ve Amasya

En acıklı aşk öykülerinden biridir şüphesiz, Ferhat ile Şirin ’in hikayesi. Amasya’nın güzel coğrafyasında yaşandığı söylenen buruk bir efsanedir. Benzeri hikayelerde olduğu benzer biçimde bunda da birbirine kavuşamayanların trajedisi gözler önüne serilir.

Peki Ya Doğrumu?

Ferhat ile Şirin hikayesi doğru mu ve Ferhat ile Şirin nereli soruları epey popülerken hikayeye birazcık değinmek istedik. 

Boşuna söylenmemiş: Aşk Engel Tanımaz!

Genç Ferhat, Amasya Sultanı Mehmene Banu’nun kız kardeşi Şirin’e tutulmuştur ilk gördüğünde. Yiğittir, delikanlıdır, söz dinlemezdir. Mesleği de nakkaşlıktır. Kısaca dönemim saray ve dini yapılarının duvar süslemelerini yapar. Onun süslediği saraylar için Şirin’e olan aşkından dolayı güzel oldukları söylenir.

Ferhat, zamanı ulaştığında Şirin’i istemeye gönderir ailesini. Mehmene Banu, Şirin’den önce görmüştür Ferhat’ı ve aşık olmuştur. Kız kardeşini de çok sever onun üzülmesini de istemez ama aşkı kardeş sevgisinden güçlüdür. Kız kardeşini vermek istemediği için, Ferhat’ın yapamayacağını düşündüğü bir şey ister. Der ki; “Şehir’e suyu getir, kızı vereyim”. Delikanlı hiç iki bir etmez, alır eline kazmasını, düşer yollara. Fakat suyu şehre yönlendirebileceği en uygun yer bugün Şahinkayası olarak malum yerdir ve çok da uzaktadır.

Ferhat gene de gider ve vurur kazmayı. Kayalar kırılır, ufalanır. Taş taş üstünde bırakmaz Ferhat. Koca dağı yararak ilerler. Zaman içinde yol verir dağ, suya. Bu durumu öğrenen Mehmene Banu, bir cadı buldurur ve ondan Ferhat’ı durdurmasını ister. Cadı düşünür göç eder ve bir yolunu bulur. Gider genç delikanlının yanına. Kazmasını kayalara vurmakta olan Ferhat’a seslenir; “Ne vurursun kayalara bu şekilde hırsla.. Şirin’in öldü, bak sana helvasını getirdim”

O anda aşk ateşiyle yanıp kavrulan Ferhat, beyninden vurulmuşa döner, “Şirin yoksa bu dünyada yaşamak bana haramdır” der ve kazmasını fırlatır göğe doğru. Kazma da basar gelir, düşer Ferhat’ın başına. Son nefesini veren gencin bedeni, şehre getirmeye çalıştığı sularla beraber dökülür kayalıklardan.

Bunu duyan Şirin de gelir kayalıklara. Bakar ki sevdiğinin bedeni suyun içinde cansız yatıyor. O da atar kendini kayalıklardan. Uzanır, yatar Ferhat’ın yanına.

Su şehre gelmiştir fakat iki seven yoktur artık. Ahali iki sevdalının bedenlerini yanyana mezarlara gömer. Rivayet odur ki, her mevsim 2 mezarda da 1’er gül açar bütün ihtişamıyla. Ama 2 gömüt içinde da bir kara çalı çıkarmış sevenleri ayırmak için…

Ferhat İle Şirin Efsanesi

Bu acıklı efsanenin yaşandığı bölgeleri, Ferhat Dağı’nı, iki cansız bedeni taşımış olan Yeşilırmak’ı görmek için Amasya’ya gitmelisiniz mutlaka. Karadeniz Bölgesi’nde yer alan, Çorum, Samsun, Tokat ve Yozgat ile çevrili olan Amasya’ya, havayoluyla veya karayoluyla ulaşabilirsiniz. Amasya’da havaalanı var mı diye düşünüyorsanız şehir merkezine 15 dakika mesafede Merzifon Havaalanı var.

Yalıboyu evleri, Kral Kaya Mezarları, 2.Bayezid Külliyesi, Burmalı Minare Cami, Büyük Ağa Medresesi, Gökmedrese Cami ve Darüşşifa Amasya’da görmeniz ihtiyaç duyulan tarihi yerlerden. Fakat Ferhat ile Şirin destanını öğrendikten sonrasında yapmanız ihtiyaç duyulan ilk şey de iki aşığın adının verildiği Ferhat ile Şirin Müzesini gezmek olmalı. İçeride sizi fazlasıyla sürprizin beklediğini belirtelim.

Etiketler

İsmail Koç

Yönetici, Mühendis Adayı, Girişimci

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı