Gezilecek Yerler

Erzincan’ın ‘’Cennet Gibi Güzel’’ İlçesi Kemaliye

Erzincan’ın ‘’Cennet Gibi Güzel’’ İlçesi Kemaliye

Eski adıyla Eğin günümüzde kullanılan ismiyle Kemaliye Erzincan’ın ilçelerinden biridir. 11.yüzyıldan itibaren Ermenilerin çoğunlukta olduğu bir bölge. Eski adı olan Eğin, Ermenice ‘’göze,pınar’’ anlamına geliyor. Ayrıca Eğin Göktürkçe ‘’cennet gibi güzel bahçe’’ anlamına da gelmektedir. Fırat nehrinin hemen yanında kurulu olan şehrin ismi Kurtuluş Savaşı dönemi sırasında Atatürk’ün bir nevi hediyesi olarak Kemaliye ismini almıştır. Günümüzde nüfusu 2000-3000 arasında seyretmektedir. Geçim kaynağı önceleri her ne kadar halıcılık, bakırcılık, ayakkabıcılıkla sağlansa da daha sonraları nüfusun azalmasıyla beraber geçimi daha çok turizm üzerinden sağlanmaktadır. Turistik açıdan büyük bir potansiyele sahip olan şehir evleri, kanyonları, taş yoluyla bilinmektedir. Taş yol projesi, Fırat Nehri takip edilip dağın delinerek Divriği-Kemaliye arasını birbirine bağlayan projedir. Her ne kadar Osmanlı döneminde ilkel aletlerle yapılmaya çalışılmışsa da başarılı olunamamıştır. Daha sonra 1993 yılında bu proje hayata geçirilerek yol kullanıma açılmıştır. Bu taş yol da birçok tünel bulunmakta ve büyüklüğü bir aracın ancak sığacağı kadar ve tünellerin yapısı bozuk olduğundan jeep kullanarak gitmek daha uygun olacaktır. Kemaliye, Karanlık Kanyonuyla biliniyor. Bu kanyon dünyanın 4.büyük kanyonu. 25 km uzunluğunda ve 1000 metre derinliğinde. Karasu Nehri’nin oluşturduğu bu kanyonun yüksekliği yer yer 500 metreye kadar çıkmaktadır. Ayrıca Karanlık Kanyon’da rafting, tekne turu ve kano da yapılıyor.

Kültür ve Doğa

Kemaliye’de her yıl Kültür ve Doğa Sporları Festivali düzenleniyor. Bu festival kapsamında Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçiler geliyor. Bu festival çerçevesinde tırmanış yarışmaları, basejump, dağ bisikleti yarışları, paraşütle atlama gibi birçok etkinlik düzenleniyor.

Doğal Güzellikler

Kemaliye doğal güzelliklerinin yanı sıra kültürel ve tarihi güzellikleriyle de büyülüyor. Lökhane iki katlı bir eve kurulmuş. Alt katında lök tatlısı satılıyor. Lök dut ve ceviz karışımıyla yapılan bir tatlı. Üst katında ise yöresel yemekler satılıyor. İlçe merkezinde bulunan Orta Camii’nin ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmese de 17. 18.yy’ da yapıldığı düşünülüyor. Caminin içi ahşap dışı taştan yapılmış. Ala Mağarası da görülmesi gerekenler arasında. Mağaradan sızan suyun ala ve sedef hastalıklarına iyi geldiği söyleniyor. Ali Demirsoy Doğa Tarihi Müzesi’nde içerisinde nesli tükenmiş ya da tükenmekte olan değişik hayvanlar bulunmaktadır. Bu müzenin yanı sıra Ocak Köyü Ali Gürer Müzesi ve Ahmet Kutsi Tecer Kültür Evi de ziyaret edilebilir.

Sıra Sizde

Tüm bu anlattığımız yerlerin yanında daha birçok tarihi ve kültürel yapıya sahip olan Kemaliye, ölmeden önce görülmesi gereken 100 yer arasında. Mutlaka gidin, görün, gezin.
Etiketler

İsmail Koç

Yönetici, Mühendis Adayı, Girişimci

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı