Gezilecek Yerler

Uşak Gezi Rehberi

Uşak Gezi Rehberi

Uşak’ta gezilecek bölgeler nereleri, Uşak gezisi nasıl yapılır, Uşak’ta ne yenir ve daha fazlası için yazının devamını mutlaka okuyun. Uşak gezisine çok detaylı ve farklı bir bakış sunuyoruz.İşte Uşak gezi rehberi.

Uşak, Ege Bölgesi’nde Gördes-Uşak Platosu’nda bulunan 358.000 sözü geçen bir şehir. Bu minik yerleşkenin tarihi, Anadolu ve Egedeki pek çok yer benzer biçimde, binlerce yıl öncesine uzanmakta olup her bir karışında tarih barındırıyor desek yanılmış olmayız. Şehirde ilk izlere M.Ö. 4000 yöreında rastlanmıştır ve şehir bir çok hükümdar ve devletin himayesi altında bulunup, Bayezit döneminde Osmanlı Devleti topraklarına katılmıştır. Bu detaylara çok girmeden Uşak hakkında birazcık bilgi paylaşalım…

Uşak Hakkında Bilgiler

Uşak tarihinin çok eskiye dayandığını biliyoruz. Öyle ki, gerçekten de insanlık “şehirler” kurmaya başladığı günlerden bu yana Uşak bir şehir olagelmiştir. Uşak şehrinin ismi hakkında iki tane rivayet vardır; birincisi, Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde belirttiği üzere Aşıklar Diyarı manasına gelen “Uşşak” kelimesinden geldiği, diğeri ise çok önceleri burada bulunan Obsekion adlı şehrin isminden günümüze tevarüs ettiği şeklindedir.

Uşak’ın Nesi Meşhur?

Uşak maksimum dokumacılığı ve doğal güzellikleri ile ünlüdür denebilir. Uşak dokumacılığı yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. Bunun yanı sıra binyıllar öncesine dayanan tarihçesiyle Uşak, antik kentleri, kalıntıları, harabeleriyle de ünlü olup, kendine has bölgesel yemeklerle de bilinmektedir.

Uşak’ta Gezilecek bölgeler

Öncelikle Uşak, organik güzellikleriyle ön plana çıkan bir il. Dolayısıyla, organik güzelliklerle ilgilenen, doğa sever ziyaretçilerin Ulubey ilçesindeki, yakın zamana değin varlığı bilinmeyen Ulubey Kanyonu’nu ziyaret etmelerini tavsiye ederiz. Bunun yanında, yine doğa ile arası iyi olanlara Taşyaran Vadisi’ni bir görmelerini ve temiz havanın keyfinı çıkarmalarını öneririz.

Daha sonrasında, şehrin zamanı noktalarından olan ve 2500 yıl öncesinden günümüze kalan Banaz Çayı üzerine kurulu Clandras Köprüsü’nü, tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmeyen Burma Camii’ni, Blaundus Antik Kenti’ni gezmeyi, Uşak’I ziyaret eden her insana tavsiye eder, bunların yanında Mustafa Kemal Atatürk Etnografya Müzesi ile Uşak Arkeoloji Müzesi’ni de Uşak’ta görülmesi gereken yerler listesine ilave edin.

Uşak’ta Ne Yenir?

Uşak Tarhanası yörelerden de etkilenmiş olan bu şehirde öncelikle tarhana çorbasını tatmalısınız. Tarhana çorbası Uşak denince ilk akla gelenlerdendir çünkü. Peşinden yine Uşak’ın ünlü lezzetlerinden olan alacatene çorbası, mercimek ve bulgur ile yapılmakta olup bizce tadılması elzemdir. Daha sonra, gene Uşak’a özgü olan gül peksimetini yanında tavşan kanı çay ile yemelisiniz. Son olarak çömlek eti ve cendere tatlısını da önerelim.

Uşak’a nasıl Gidilir?

Şehre ülkenin her yerinden karayolu ile ulaşılabileceği benzer biçimde, Afyon-Uşak-İzmir demiryolu ile yada dilerseniz İzmir-Ankara arası hızlı tren hattı yardımıyla demiryolu vesilesiyle da ulaşabilirsiniz.

Uşak’ta havalimanı var mı sorusunun cevapı; evet. Sadece havalimanın seferleri çok azca olduğundan kısa bir süre kapatıldığı biliniyor. Şehre havalimanı ile ulaşmak isteyenlerin civar şehirlerden birine, çoğu zaman Kütahya’ya, uçak ile gidip oradan Uşak’a geçmeleri gerekmektedir.

Etiketler

İsmail Koç

Yönetici, Mühendis Adayı, Girişimci

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı