Gezilecek Yerler

Çorum Gezi Rehberi

Çorum Gezi Rehberi

Çorum turu elbette çok popüler bir seyahat planı değil.Çorum Gezi Rehberi sizin için hazırlandı. Evet, kabule delim ki Ege kıyıları, Akdeniz sahilleri, Kapadokya’nın gizemi dururken Çorum gezisi kulağa çok da parlak bir fikir şeklinde gelmiyor. Peki, aslına bakarsak sadece yeterince tanıtımı yapılmıyorsa, o alıştığımız gezinsel gezilerden çok daha çok gizem ve lezzet sunuyorsa.

Üstüne bir de konaklaması da yeme içmesi de uygun fiyatlıysa. Çorum’a iş seyahati ya da yakınlarınızı ziyaret amacıyla gittiyseniz size bir kaç tavsiyemiz var. Hiç Çorum’a gitmediyseniz de kesinlikle bu şehri keşfedin deriz..

Çorum Gezi Rehberi

Çorum, bildiğiniz üzere Türkiye’nin Orta Karadeniz Bölgesi’nde bulunan, leblebisi ile meşhur, 13 ilçeye sahip ili. Yaklaşık 530 bin kişilik bir nüfusa sahip olan kentin zamanı bundan binlerce yıl öncesine uzanıyor. Bu cümle çok mu klişe oldu, ama emin olun gerçek. Daha uygarlık denilen şey, başlamamışken Çorum’da yerleşik hayat ve hatta şehir dokusu varmış.

Buradaki kazılarda ortaya çıkan ev, mezarlık, şehir kalıntıları Arkeoloji bilimi için müthiş önemli. Bu nedenledir ki, dünya genelinde sanat zamanı ya da arkeoloji okuyan her öğrenci Çorum hakkında bir şeyler öğrenmek zorunda. Doğrusu şöyle düşünün Harvard Üniversitesinde sanat tarihi dersinde Türkiye’deki Çorum ve Hititlerden mutlaka bahsediliyor.

Çorum Hakkında Bilgiler

Hattuşa’daki büstler

Çorum’da ilk insan izleri bundan 6000 – 7000 yıl öncesine dayanıyor olsa da, bu topraklar ilk defa Hititlerin başkenti olan Hattuşaş ile gerçek bir şehir kimliği kazanmış. O günden günümüze değin pek çok medeniyet ve halkla temas bölgenin kültüre zenginliğini fazlasıyla arttırmış. Alaca Höyük gibi görkemli bir alan ve dünyanın ilk yazılı antlaşması olarak bilinen, Kadeş Antlaşması’nın kil tablet halinde bir kopyası, Çorum’daki kazılar esnasında bulunmuştur. Çorum’un hemen her köşesi tarihi zenginlikle dolu. Köylerde her yıl çobanlar ve köylüler tarafından yeni kalıntılar ortaya çıkarılıyor

.

Tüm bu tarz şeylerin yanında tarihinin yanısıra kent, leblebisi ile de oldukça ünlüdür. Bugün, çikolatalı, biberli, baharatlı şeklinde farklı çeşitleri olan Çorum leblebisi, önemli bir ihracat kalemidir.

Çorum’da Gezilecek bölgeler

Bahsettiğimiz üzre, Çorum tarihsel ve kültürel yanıyla oldukca ünlü bir yer. Dolayısıyla, Çorum’a uğramış olanların, gezmek niyetinde bulunanların uğrak yerleri çoğu zaman zamanı mekanlar olmaktadır. Bu mekanların en başında ise, bizce, Alacahöyük geliyor. Alacahöyük Çorum’un merkez ilçesinden yaklaşık 50 kilometre uzakta bulunuyor. İlk kez 19. Yüzyılın ilk yarısında bilim insanoğluınca keşfedilen bu yer daha sonraları Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatları üzerine iyice araştırılmış ve detayları bilim camiası ile paylaşılmış.

Çorum Hattuşa Bunun yanı sıra, yukarı şehir ve aşağı şehir olarak ikiye ayrık bir yapıya haiz, 1986 senesinde da Unesco tarafından Dünya Kültür Mirası listesi’ne alınmış olan Hattuşaş’I gezmenizi, görmenizi tavsiye ederiz. Hattuşaş Anadolu’da kurulmuş olan ilk başkent olarak bilinmekte olup, Hitit Devleti’nin uzun süre boyunca başkentliğini meydana getiren şehirdir. Peşinden, tam olarak ne zaman yaptırıldığı bilinmeyen Murad-ı Rabi ulu Camii’ni görmenizi tavsiye edeceğiz. Osmancık Caddesinde olan bu zamanı yapı uzmanlarca 13. Yüzyıl ila 14. Yüzyıl içinde konumlandırılmakta olsa da net zamanı kesin olarak bilinememektedir.

Son olarak, Osmanlı döneminde inşa edilmiş olan İskilip Kalesi’nin yakınlarındaki Roma devrinden kalma kaya mezarlarını görmeyi unutmamalısınız.

Çorum’da Ne Yenir?

Çorum’da çok varlıklı bir restoran yahut yeme içme çeşitliliği yok. Fakat bulacaklarınız gerçek ve naturel lezzetler sunacaktır. Henüz restoran hilelerinin profesyonelce işlenmediği Anadolu lokantalarında çok lezzetli menüler tadabilirsiniz. Çorum yemekleri, Karadeniz ve Anadolu mutfağının bir sentezini sunar. Bunun yanı sıra, sabah kahvaltısında muhlama, kuymak veya sündürme şeklinde isimlerle anılan ve peynirle meydana getirilen Karadeniz yöresine ilişkin bir lezzeti tercih eden Çorumluların, İskilip dolması, etli pilavı, yayla çorbası ve keşkeki de çok ünlüdür.

Çorum’un Nesi Meşhur?


Çorum leblebisi Çorum’un en ünlü öğesi olup, Çorum’un binlerce yıl önceye dayanan tarihi öğeleri Çorum’u ünlü icra eden detaylardan. Bunlara ek olarak, Çorum’un “dünyanın kütle çekim merkezi” olarak tanımlanması son zamanlarda onun ününe ün katmakta.

Çorum Dünyanın Çekim Merkezi

Google haritalarda Çorum dünyanın çekim merkezi olarak gösteriliyor
Çorum, geçtiğimiz yıllarda NASA tarafınca dünyanın kütle çekim merkezi olarak işaretlendi. Fizikçiler, yıllardır dünyanın bir kütle çekim merkezi olması icap ettiğini savunuyor. Bu konuda araştırma yapıyorlar. 18. Yüzyılda, Mısır ve çevresinin dünyanın kütle çekim merkezi olabileceği fikri ortaya atılmıştır.

Daha sonrasında Ankara üzerinde duruldu. Sadece son bilimsel çalışmalar, dünyanın kütle çekim merkezinin Çorum ilinin bulunmuş olduğu bölge olduğunu gösteriyor. Bu da Çorum’un 2016’dan beri fizik mühendislerince sıklıkla ziyaret edilmesine neden oldu.

Çorum ve Ulaşım

Havayolu ila karayolu ile gidebileceğiniz bir şehir olan Çorum’a, eğer havayolu ila ulaşmak istiyorsanız Amasya Merzifon Havalimanı’nı kullanmanız, ardından çeşitli servis ve çalgılarla Çorum’a ulaşmanız gerekmektedir. Çorum’a sık otobüs seferleri de var.

Etiketler

İsmail Koç

Yönetici, Mühendis Adayı, Girişimci

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı