Kamp Hayatı

Çadır Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Çadır Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Çadırlarımız bizim doğadaki küçük evlerimizdir. Çadır temizliği ve bakımı nasıl yapılır sorusunun cevabı ise:. Nasıl ki evlerimizde belirli zamanlarda temizlik yapıyoruz. Çadırların da belirli dönemlerde temizlenmesi ve bakımlarının yapılması gerekir. Çadırın düzenli olarak temizlenmesi hem çadırın kullanım ömrünü uzatacak bununla birlikte hijyen açısından size uygun bir yaşam alanı yaratacaktır. Bundan dolayı yazımızda çadırların temizliği ve bakımı için neler yapılması gerektiğini anlatmaya çalıştık.

Temel kural: Çadırlar ASLA makinede yıkanmamalıdır! Çamaşır makinesinde yıkanan çadırlar başta su geçirmeme özelliği olmak üzere birçok özelliğini yitirecektir.

1. Adım: Kaba Pisliğin Temizlenmesi

Çadırların içinde veya haricinde kalan yaprak,ot,çalı-çırpı benzer biçimde kaba pisliği temizlenmesi gerekmektedir. Bunun için çadırı geniş bir alana kurup elinizle temizleyebileceğiniz gibi yüksek bir yerden çadırı hafifden çırparak da bu temizliği yapabilirsiniz.Otomobiller için kullanılan küçük elektrikli süpürgeler de faydalı olacaktır.

2. Adım: Temiz Su İle İlk Yıkama

Çadırın kurun ve yere serin (hangisi size basit geliyorsa) daha sonra tercihen şiddetli su fışkırtabilen su hortumu yardımıyla çadırın dış tentesini ve öteki kısımlarını bolca su ile sudan geçirin. Bu işlem hem çadırınızdacki ilk tozu ve kiri alacaktır aynı zamanda bir sonraki aşama için çadırın kafi derecede ıslanmasını elde edecektir.

3. Adım: Detaylı Yıkama

Çadırın temiz su ile ilk yıkaması bittikten sonra bir küvette veya geniş bir kapta çadırın dış ve iş tentesini ılık su ile ayrı ayrı sudan geçirin. Bu aşamada asla normal  deterjanı kullanmayın. Doğal el sabunları gibi kimyasal içermeyen temizleyiciler kullanmalısınız.

4. Adım: Durulama

Çadırınızı iyice duruladığınızdan emin olun. Sabun ve köpük kalıntılarının çadır aralarında kalması çadırda kullanılan malzemenin aşınmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden bol su durulamak temizliğin önemli aşamalarındandır.

5. Adım: Kurumaya Bırakma

Durulama işlemi de bittikten sonra çadırı kurutmak için fazladan bir uğraş vermeyin. Güneş gören bir alanda çadırınızı kurun ve bırakın güneş en iyisini sizin için yapsın. Çadırınızı toplamadan önce tamamen kuruduğundan kesin olunuz. Nemli şekilde toplanan çadırlar zamanla aşınarak tüm özelliğini yitirebilir.

Etiketler

İsmail Koç

Yönetici, Mühendis Adayı, Girişimci

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı