Faydalı Bilgiler

Büt Nedir? | Köprüden Önce Son Çıkış

Erciyes Üniversitesi büt hakkında

Bu yazımızda Erciyes Üniversitesi bütüneme sınavı hakkında bilgiler aktaracağız. Sizler de merak ettiğiniz başka sorular varsa yorum kısmından sorabilirsiniz.

Umarım bu yazıyı okumak zorunda kalmazsınız ancak okuyorsanız ya kalbiniz büt büt atıyor ya da dersi yükseltmeye almışsınız demektir.

İlk seçenekten ilerleyecek olursak, güzel bir dönemi geride bırakacaktınız ancak final sınavında yediğiniz gol veya mazeretle finale giremediğiniz için artık son şansınız olan bütünleme sınavına girmeye hak kazanmışsınız demektir. Deneyimlerime göre bütünleme sınavı diğer sınavlara nazaran daha zorlayıcıdır bunun nedeni de dönem konularının bir sınırlamaya tabi olmadan hazırlanması olduğunu söyleyebiliriz.

Şimdi genel durumumuza bakalım. Vize sınavına girdik, henüz hiçbir şey belli değildi ancak akademisyenin sınav stili ile tanıştık. Bunu cebe koyuyoruz. Ardından final sınavına girdik ve dörtlük sisteme göre başarı ortalamasının altında kaldık. Ama artık akademisyenin sınav stili ile ilgili yorum yapacak deneyime eriştik. Şimdi bu cepteki bilgileri kullanmanın tam zamanı. Konuları az çok kafanızda sınırlandırın. Yine de her konu hakkında fikir sahibi olun ki sürprizle karşılaştığımızda yenik düşmeyelim.

Üniversitede kullanılan dörtlük sistem tabloda yer almaktadır.

Başarı Notu

Katsayı

Başarı Derecesi

AA

4.00

Mükemmel

BA

3.50

Pekiyi

BB

3.00

İyi

CB

2.50

Orta

CC

2.00

Yeterli

DC

1.50

Kalır

DD

1.00

Kalır

FD

0.50

Kalır

FF

0.00

Kalır

Dönemin bitmiş olması bizi biraz esnetebilir ancak kemerleri biraz sıkalım ve dersi geçmek için maximum çabayı sergileyelim. Mümkün olduğunca akademisyenlerle iletişim halinde olmaya dikkat edelim. Üst sınıflardan da bütünleme hakkında ipuçları işleri biraz daha kolaylaştırabilir. 

Eğer dersi yükseltmeye aldıysanız zaten sistemli bir çalışma düzeni izlediğiniz düşüncesine kapılırsam, zannediyorum yanılmış olmam. Muhtemelen ganoda oluşan bir düşüş nedeni ile bu kararı vermişsinizdir. Eğer yapabileceğinize inanıyorsanız bu süreç sizin için zor olmayacaktır çünkü siz zaten gayet her şeyin bilincinde sınava girmeyi tercih edeceksiniz.

Tercih etme konusunda da şunu ekleyeceğim, üniversitemiz her öğrenciye dersten geçer not alsa dahi bütünleme hakkı sunmaktadır. Dersten, final sınavında geçemediğinizde OBİSİS otomatik olarak size bütünleme sınavını tanımlar. Dersten geçtiniz ancak daha yüksek alacağınıza inanıyorsanız bu durumda yine sistemde dersin karşısında açılan büt istiyorum butonuna basarak kolayca sınava girme beyanınızı ilgili kişilere iletebilirsiniz. Sınav tarihleri bölümünüz tarafından belirlenerek sizlere ulaştırılır.

Çok fazla stres yaparak kendinizi kasmamanızı öneririm. Bu sadece bir sınav, geçemezseniz dahi bir sonraki yıl aynı dönemde dersi tekrar alarak geçebilirsiniz. İş sizde biter. Kendinizi bu rahatlığa kaptırmayın ancak her zaman aklınızın bir köşesinde bulunsun. 

Unutulmamalıdır ki, herkes ektiğini biçer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı