Gezilecek Yerler

Bursa Gezi Rehberi

Bursa Gezi Rehberi

Bursa merkezde gezilecek yerleri ve Bursa’nın gezilmesi ihtiyaç duyulan köylerini sizin için inceledik.Bursa Gezi Rehberi. Bursa’da ne yenir, Bursa’da gezilecek bölgeler nereleridir, Bursa turu planı nasıl olmalı benzer biçimde detayları araştırdık…

Türkiye,  her şehrinde tarih, kültürel miras ve bunların bir yansıması olan yerel mutfak sunan özel bir coğrafya üzerine kurulu. Bölgelerin kendine özgü nebat örtüleri, iklimin şekillendirdiği farklı ürünler ve tüm bunların farklı işleniş tarzları özellikle keşfedilmeye kıymet. Eğer Türkiye’de gezilecek yerler sıralaması yapanlardansanız Bursa, bu listenin ilk sıralarına oturur.

İş için ya da yakınlarınızı ziyaret için şehre gitmek niyetindeyseniz Bursa’da gezilecek yerler sıralaması epey uzun. Bursa merkezi ile köyleri arasında mutlaka görmeniz gereken çok keyifli alanlar var. Bursa Merkez Gezilecek yerler

Türkiyenin en büyük şehirlerinden önde gelen Bursa, İstanbul, Eskişehir ve İzmir’e yakın konumu ile de önemli bir seyahat noktası. Vaziyet bu şekilde olunca Bursa merkezde gezilecek bölgeler listesi epey uzun oluyor. Örneğin kendinizi Osmanlı döneminde hissedeceğiniz Sümbüllü Bahçe Konağı’nı kesinlikle görmeli şehir manzarasına karşı bir fincan Türk kahvesi yudumlamalısınız. Osmanlı Hanedanı tarafınca şehrin kalbinde inşa edilen buyruk Sultan Camii de çok önemli bir eserdir.

Tarihe Tanıklık Edin

Bu yapı hem Osmanlı’nın Anadolu’da inşa ettirdiği bir yapı olması açısından bununla beraber hala Bizans tesirinin mimaride hissedildiğini göstermesi açısından çok önemlidir. Hem akşamları bununla birlikte gündüz keyifli bir dinlenme mekanı olan Bursa Pirinç Han da gene Osmanlı izlerini net olarak hissettiriyor. Vaktiyle projesi İTÜ Mimarlık Fakültesi tarafından hazırlanan Bursa Botanik Parkı ise Avrupa şehirlerinin muazzam şehir parklarını aratmaz.

2008 yılından beri hizmete açık olan Bursa şehir Meydanı alışveriş merkez alanı da hem alışveriş yapmak aynı zamanda zaman geçirmek için tercih edilebilir. Bursa şehir merkezindeki gezi noktalarından olan İnkaya Çınarı ise tek başına ne olursa olsun görülmesi gerekenler arasında. Bursa’da gezilip görülecek yerlerden bahsedip de muhteşem Bursa ulu Camiini anlatmamak olmaz. Bu yapı da Osmanlı’nın en ihtişamlı zamanlarını temsil ediyor. İçinde çiniler de çok kıymetli. Kozan Han, Yeşil Camii ve türbesi de şehrin simgeleri arasında. Bursa tarihi yapıları içinde en dikkat çekici olanlarından biri de Bursa Tophane Parkı ve içindeki saat kulesidir.

Bursa’da gidilecek mekanlar sıralaması de genellikle şehir merkezindedir. Bursa İskender basar için geleneksel lokantalar yahut dünya mutfağından lüks restoranlar şehrin farklı yerlerinde görülebilir. Çok sayıda aile çay bahçesi ve kafe de şehir merkezinde bulunuyor.

Bursa’da Ne Yenir?

İskender dönerle özdeşleşmiş olan Bursa’da geleneksel yöntemlerle hazırlanan bu enfes menü kesinlikle tadılmalı. Özellikle şehir içinde ara sokaklardaki iskenderciler ve esnaf lokantaları bu mevzuda iyi birer seçim olabilir. Bursa Kemalpaşa ilçesine özgü bir tatlı olan kemalpaşa tatlısı da yanında sade maraş dondurması ile enfes bir ikili oluşturuyor ve hemen her yerde tadabilirsiniz. Bursa Tat köyünde yetişen domateslerle hazırlanmış tarhana ve kuru domates konserveleri de şehrin lezzetleri arasında.

Bursa’nın Gezilmesi gereken Köyleri

Bursa’da gezilecek bölgeler denilince akla derhal köyleri geliyor. Bursa’nın gezilecek köylerinin çoğu şehir merkezinden daha varlıklı bir tur içinde ne olduğu sunuyor. Bursa’nın köylerini içine almayan bir Bursa seyahat rehberi düşünülemez.

Bursa turları genellikle şehir merkezine değil de Cumalıkazık köyü veya Uludağ benzer biçimde noktalara yapılır. Cumalıkazık Köyü, Osmanlı döneminde inşa edilmiş konutlarla dolu bir köy. Bu konutların büyük bir kısmı da konut olarak hala kullanılıyor. Meydan ve sokaklarında kurulan tezgahlarda yerel ürünler satılan köyü kesinlikle görmelisiniz. Bursa Nilüfer ilçesine bağlı Missi köyü ise şehrin en güzel bölgeleri arasındadır. Saitabat köyü ise görkemli güzellikte şelalelerle doludur. Eğer doğa tutkunuz var ise özellikle İstanbul’un kalabalığından kaçıp Bursa’nın köylerini gezebilirsiniz. Saitabat köyü de böyle tabiat özlemini giderecek yerleşim alanları arasında. Derekızık köyü ise ormanlar içinde masal şeklinde bir köy. Özellikle kamp alanı olarak tercih edilebilir.

Etiketler

İsmail Koç

Yönetici, Mühendis Adayı, Girişimci

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı