Gezilecek Yerler

Bitlis Gezi Rehberi

Bitlis Gezi Rehberi

Bitlis Gezi Rehberi

Doğu Anadolu‘nun tarihi zenginliğini ve organik güzelliklerini bir araya getiren Bitlis, tarih süresince farklı medeniyetleri ağırlamış. 7000 senelik geçmişi ile ön plana çıkan şehrin kendine has bir atmosferi bulunmakta. Bitlis gezi rehberi için Bitlis gezilecek yerler listenizi EruTravel ekibi sizler için hazırladı.

Bitlis gezilecek yerler

 • Küfrevi Türbesi

1898 yılında padişah Abdülhamit tarafından İtalyan Mimar Alberto’ya inşa ettirilen türbe, iki bölümden oluşmakta. İlk bölüm, revak’a açılan sedef kakmalarla,gümüş ve altın süslemelere haiz olan giriş kapısı. İkinci bölüm ise türbenin kendisi.

Türbe’nin mimarisi barok yapıda ve sekizgen bir plana haiz. Şeyh Muhammet Küfrevi’nin ölümünden sonra ona ithafen yapılmış. Küfrevi Türbesi nerede: Bitlis merkezde İnönü Mahallesinde bulunmakta.

 • Bitlis Kalesi

Bitlis kalesi hangi dönemde yapılmıştır / Bitlis kalesinin yapılmış amacı nedir / Bitlis kalesinin özellikleri nedir? Bitlis şehrinin adını Büyük İskender’in komutanlarından biri olan Badlis’ten almış. Kalede yalçın bir kaya bloğu üzerine M.Ö. 312 yılında Badlis tarafınca yapmış oldurılmış. Kale içerisinde han sarayı, 300 ev, han, camii, minare bulunmakta. Kalede gözetleme kulesi, demir kapı, erzak ve askeri mühimmatlar için kullanılan mağaraların bulunması, kalenin yapılmış amacına dair ipuçları vermekte.

Bitlis’in müze ve ören yerleri

 • Bitlis Ahlat Müzesi

1970 yılında hizmete açılan Ahlat Müzesi; Zaviye, Çifte Hamam ve ulu Cami’de çıkarılan eserlere ev sahipliği yapmakta. Müze Selçuklu Dönemine ilişik seramikleri, Yuvadamı nekropol alanından çıkarılan Erken Demir Çağı’na ait mezar buluntularını ve M.Ö. 2 bin yılların izlerini taşıyan Doğu Anadolu Bölgesi’nin seramik eserlerini sergilemekte.

Ahlat Müzesi eserleri içinde farklı dönemlerin sikkeleri, Urartu periyodunun izlerini taşıyan çift başlı ejderha bilezikleri gibi çeşitli eşyalar ve Roma dönemi’ne ilişik kandiller ve pipolar var. Bitlis Ahlat Müzesi giriş ücreti 2019 yılı için 7 TL. Ahlat Müzesi nerede diye düşünüyorsanız Ahlat merkezin İki Kubbe Mahallesinde yer almakta.

 • Bitlis Etnografya Müzesi

Bitlis iline ve tarihine özgü ipuçlarını bulabileceğiniz bir müze olan Bitlis Etnografya Müzesi, Bitlis’i yakından tanımak isteyenler ilk durağı diyebiliriz. Bitlis Etnografya Müzesi hakkında kısa bilgi vermek gerekirse müzeyi gezerken Bitlis’e özgü olan demir işçiliği, halı dokumacılığı, bastonculuk ve körükçülük gibi yerel el sanatlarını yakından görürsünüz. Bitlis kültürünü anlatan ve gösteren Bitlis Etnografya Müzesi tarihçesi ise 2005 yılına dayanmakta.

 • Ahlat Selçuklu Mezarları

Dünyanın en büyük Türk İslam mezarlığı olan Ahlat mezarları içerisinde zamanı yapılar ve ortalama bin yıllık mezar taşları süslemeleri yer almakta. Ahlat Selçuklu mezarlığı tarihçesi 12. Ve 13. Yüzyıla dayanmakta. Ahlat Selçuklu mezarlığı kazısı sonucunda 1400 gömüt taşı kalıntısına ulaşılmış. Fakat bölgede toplam 8000 gömütün var olduğu düşünülmekte. Mezar taşlarının üzerinde yer edinen yazılar ise bölgenin o zamanda ki kültürel özelliklerini anlatmakta.

Ahlat Selçuklu mezarlığı özellikleri ise mezar taşları üzerinde bulunan işlemeler ve farklı gömüt tiplerinin yer alması. Bu gömüt çeşitleri, şahideli mezarlar, gömüt odaları ve sandukalı olarak 3’e ayrılmakta. Dikdörtgen yapıya haiz olan mezar taşlarının üzerine yapılan işlemeler ise ejderha başları, geometrik şekiller ve palmetler ağırlıklı. Orta Asya Türk geleneğinin bir yansıması olan mezarlık, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası geçici listesi kapsamına dahil edilmiş. Ahlat Selçuklu Mezarları’na iyi mi gidilir diye merak ediyorsanız, Ağrı Bitlis Yolu üzerinde Kubbe Mahallesi’nde yer almakta.

Bitlis’in Naturel güzellikleri

 • Süphan Dağı

Türkiye’nin en yüksek üçüncü dağı olan Süphan Dağı, özellikle dağ sporları ile ilgilenenlerin odak noktası. Kentin Adilcevaz ilçesinde bulunan dağ her mevsim ayrı bir görüntüye sahip. Sönmüş bir volkanik dağ olan Süphan, eteğinde kırmızı gelincik çiçeklerinin açması ile size adeta görsel bir şölen yaşatıyor. Birçok şarkıya konu olan dağ, heybeti ile sizi şaşırtıyor. Süphan Dağı efsanesi de oldukca ilginç. İki sevgili olan Hace ile Siyabent’in büyük efsanevi aşkları bu dağda geçer. Hace’yi ağlatan geyiği yakalayıp omzuna atarak Hace’nin yanına gelen Siyabent, geyiğin ciğerini sökmek üzereyken geyiğin ayaklarını çırpmasıyla uçurumdan aşağıya düşer. Bunun üzerine Siyabent’e çok aşık olan Hace’de dağdan atlar.

 • Nemrut Krater Gölü

Doğa harikası olan Nemrut Krater Gölü, her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamakta. Türkiye’nin en büyük krater gölü olan Nemrut, dünyada ise ikinci sırada. Göl, şehrin Güroymak, Tatvan ve Ahlat ilçeleri içinde yer almakta. Yöre halkı burayı günü birlik piknik yapmak ve dinlenmek için tercih etmekte. Ancak Nemrut Krater Gölü kamp yapabileceğiniz alanlarda mevcut.

Bitlis’in bölgesel yemekleri / Bitlis’in en iyi restoranlar

Bitlis’in yöresel yemekleri içinde Turşu Aşı Çorbası, Su Böreği, Şeker Helvası, Çorti Aşı, Keledoş, Tutmanç Aşı, Halise Yemeği, Büryan, Ciğer Taplaması yer almakta.

 

Bitlis’in en iyi restoranlarını sizin için araştırdık 🙂

 • Azmi Ustanın Yeri
 • Meltem Büryan Salonu
 • Paşahan Kahvaltı
 • Muhittin Usta’nın Yeri
 • Mavi Beyaz Restaurant
 • Büryancı Vahit Usta
 • Pınar Büryan Salonu
Etiketler

İsmail Koç

Yönetici, Mühendis Adayı, Girişimci

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı