Faydalı Bilgiler

Bir Şehir Nasıl Gezilir?

BİR ŞEHİR NASIL GEZİLİR?

Bir şehrin nasıl gezildiğine bakmadan önce Mark Twain’in “Öğrenmek istiyorsan seyahat etmelisin.” Sözünü düstur edindiğimizi belirtmek gerek. Hepimizin içinde öğrenme ve seyahat etme arzusu var. Ama önemli olan bu arzuyu nasıl şekillendirdiğimiz. Gezelim, ama bir şehri nasıl gezelim, o şehri nasıl en iyi şekilde öğrenelim?

Öncelikle Mark Twain öğrenmek istiyorsan seyahat et dedi diye doğrudan seyahatin içine dalmıyoruz. Gideceğimiz şehirler ilgili bol bol araştırma yapmanız gerekiyor. Şehrin tarihi, şehrin önemli insanları, şehrin canlı sokakları vb bilgileri edinerek seyahate çıkmalısınız.

Müzeler

Bir şehirde müze varsa orası atlanmaz, muhakkak gezilmelidir. Müzeyi gezmeden önce müze hakkında bir araştırma yapmalı ve belirli bir bilgi birikimi ile orada olmalısınız. Müzede bir müze rehberi varsa mutlaka dinlemeli, sesli müze rehberleri ve müze tanıtım broşürleri gibi hizmetlerden mutlaka yararlanmalısınız.

Peki Ya Sohbet

Şehri tanımak istiyorsanız mutlaka şehrin yerli halkıyla muhabbet etmeniz gerekiyor. Halka soru sormaktan çekinmeyin. Şehrin güzel yemeklerini nerede yiyebileceğiniz, şehirde ulaşımı nasıl sağlayabileceğiniz gibi konuları halka sorun. Onlar hem bu konuda sizi en doğru yönlendirecek insanlar olacaktır hem de siz şehrin insanları ile ilgili fikir sahibi olmuş olacaksınız.

Alışveriş Vazgeçilmez

Şehirde mutlaka alışveriş yapın. Eğer şehirde bir kapalı çarşı bulunuyorsa oraya girmeyi ihmal etmeyin. O gün kurulmuş bir pazar varsa pazara gidin. Çünkü şehrin kültürü ve insanları hakkındaki en şeffaf gözlemlerden birini yapacağınız kişiler de o şehrin esnafları olacaktır. Ayrıca şehrin yöresel ürün ve eşyalarından almayı da unutmayın.

Yürüyüş

Şehirde en eski ve güzel yapıların olduğu bölgeyi araştırıp mutlaka orada bir yürüyüş yapın. Evlerin mimarisi, sokakların yapısı o bölgenin tarihi ve kültürü yansıtan somut ögelerdir.

Hazırlıklı Olmak Önemli

Şehirde bir ya da birkaç nokta belirleyin. Orasıyla ilgili fotoğraflar çekip notlar tutun. Seneler sonra şehre uğrama imkanınız olduğunda yeni haliyle kıyaslayıp şehirdeki değişimler hakkında büyük analizler yapabileceksiniz.

Güzel Dostlular

Şehirde, o şehrin halkından bir arkadaş edinmeye çalışın. O kişi hem sizi şehirle ilgili yönlendirecek, hem size bir arkadaş kazandırmış olacak hem de daha sonra da o şehri ziyaret etmeniz için sebebiniz olacaktır.

Şehirde özellikle vaktiniz kısaysa mutlaka dolu dolu geçirin. Yorgunluğu aklınıza getirmeyin. Mümkün olduğunca yürüyerek sürdürün gezinizi. Şehri tanımak için yorulmak şart. Bu yüzden su mataranızı da yanınızdan ayırmasanız iyi olur.

Son olarak şehirden ayrılırken, o şehre o daha sonra da geleceğinize, geldiğinizde şimdikinden daha bilgili, daha kültürlü, daha sağlıklı, daha pozitif biri olmuş olacağınıza dair bir söz verin. Böylelikle şehre sözünüzü tutmaya çalışırken daha verimli bir hayat yaşamış olacaksınız.

Etiketler

İsmail Koç

Yönetici, Mühendis Adayı, Girişimci

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı