Gezilecek Yerler

Amasya Gezi Rehberi

Amasya Gezi Rehberi

Amasya, şehir merkezinde kendinizi mutlu, rahat ve şefkatli hissedebileceğiniz ender yerlerden biri. Ama Amasya’yı esas özel kılan şey; Türkiye’de bu kadar bozulmamış bir şehir görmek. İtiraf edelim ki; hepimiz, Avrupa şeklinde şehirlerimizi korumayı bilmiyoruz. Yıkıyor, sürekli yeniliyor ve eski yapıların hem güzel duyu bununla birlikte kullanım açısından yanından bile geçemeyecek yeni şehirler inşa ediyoruz.

Fakat Amasya, Pontuslar’dan kalan, Roma’dan kalan, Bizans’tan kalan, Selçuklu’dan kalan ve Osmanlı’dan kalan her şeyi hala hemen hemen olduğu benzer biçimde koruyor. Zamanı bir şehir ve onun tam ortasından geçen yeşil bir ırmak…güzel bir şehir arıyorsanız Amasya’yı bir kere görün. İşte Amasya gezi rehberi

Yeşilırmak’ın iki yakasına konumlanan şehirde kendinizi iyi hissetmenizin tinsel sebeplerinden en önemlisi Ferhat ile Şirin destanının burada geçmiş olmasıdır hiç kuşkusuz. Yaşanmış en büyük aşklardan biri Ferhat ile Şirin’in aşkı bu şehirde ve şehrin her yerinden görebileceğiniz dağlarda yaşanmış. Ferhat o dağları delmiş, sevmiş olduğine kavuşmak için. İmkansızı başarmış.

Amasya’ya Nasıl Gidebilirim?

Amasya çok güzel ve gerçekten görülmesi ihtiyaç duyulan bir şehir. Ferhat ile Şirin’in hatırası, en önemli Osmanlı Sultanlarının yetiştiği sancak olması, Cumhuriyet’in ilk adımlarının atıldığı şehirlerden biri olması, dünyanın en ünlü cerrahlarından kabul edilen Şerefettin Sabuncuoğlu’nun burada yaptığı çalışmaların bugünün Avrupa tıbbına şekil vermiş, kaynaklık etmiş olması, dünyanın en büyük coğrafyacısı Strabon’un memleketi olması, mumyalarla dolu müzesi, hala kazıldıkça altın ve gömü çıkan dağları ile bu şehir farklı. Sadece Amasya’ya gitmek çok kolay değil. Çünkü İstanbul, İzmir, Antalya, Adana benzer biçimde noktalardan otobüs yolculuğu epey uzun ve zahmetli.

Amasya Merzifon Havalimanı ise şehre çok da yakın bir konumda değil ve seferler çok seyrek. Amasya’ya gitmek üzere kendi aracınızı kullanmanız en konforlu seçenek. 

Amasya Gezisi İçin tavsiyeler

Merkeze vardığınızda ilk iş olarak Yalıboyu evlerini görmelisiniz. Yeşilırmak kıyısında, tarihi surlar üzerine ahşap ve kerpiçten dolgulu olarak meydana getirilen evler ve evlerin en ucunda yer alan saat kulesini gördüğünüzde ilk aklınıza gelen şey, burada yaşamanın zevki olacaktır. Saat kulesinin derhal yakınındaki alçak köprüden karşıya geçerken de yalıboyu evlerinin onlarca fotoğrafını çekeceğinize eminiz. Unutmadan belirtelim, günümüzde bu evlerin çoğu otel, pansiyon veya restoran olarak kullanılmakta. şu demek oluyor ki Amasya’da nerede kalacağınızı ve nerede yemek yiyeceğinizi de biliyorsunuz artık!

Yalıboyu evlerinin hemen sırtında diye tabir edebileceğimiz, Hellenistik dönemde yaşamış Pontus krallarına ait Kral Kaya Mezarları öncelikli olarak görmeniz ihtiyaç duyulan tarihi yerlerden. Mezarlar, dik bir yamaçta bulunan kayalara oyularak yapılmış. Ve yine aynı şekilde yapılmış yol ve merdivenleri kullanarak ulaşıyorsunuz mezarlara.

Kaya mezarlarının bulunduğu Harşena Dağı’nın tepesinde de Amasya Kalesi bulunuyor. Biroldukça medeniyete ev sahipliği yapmış olan kaleden Amasya’ya bambaşka bir bakış atarken, manzaranın muhteşemliği karşısında diliniz tutulacak.

Manzara size keyif verdiyse, hiç beklemeden Ferhat ile Şirin müzesini ziyaret etmelisiniz peş peşe. Zira, Ferhat Su Kanalı olarak malum bölgede yer edinen müzede Ferhat ile Şirin’in dışında, Mimar Sinan – Mihrimah Sultan, Leyla ile Mecnun, Kerem ile Aslı ve hatta Romeo ve Jülyet’e, Mevlana, Yunus Emre ve Hacı Bektaş-ı Veli’nin ilahi aşklarına kadar birçok efsanevi aşka tanıklık etmeniz mümkün. Bu çeşitlilikten dolayı Aşk Müzesi olarak bile adlandırılabilecek özellikte bir müze gezmenin tadı size iyi gelecektir.

2.Bayezid Külliyesi, Burmalı Minare Cami, Büyük Ağa Medresesi, Gökmedrese Cami ve Darüşşifa, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait bölgede görebileceğiniz tarihi yapılardan. Mimari özellikleri ve bugüne değin iyi korunmuş olmaları ile sizi etkileyecek olan eserleri gezmenizi de öneririz.

Amasya’ya gitmişken Borabay Gölü’ne de uğramayı dikkatsizlik etmeyin! çevreındaki çeşitli türde ağaçlardan oluşmuş ormanlar ile çevrili gölün rengi de zümrüt yeşilidir. Göl çevresindeki alanda ailecek piknik yapabilir, yürüyüş yollarını kullanarak temiz havanın keyfini çıkartabilirsiniz. Bu naturel güzellik içinde bir gece geçirme niyetiniz var ise bungalov evlerde kalabilir, kamp alanında çadır da kurabilirsiniz.

Amasya’da Ne Yenir?

Haşhaşlı çörek, Amasya bamyası, Amasya mantısı, güveç, kuşburnu marmelatı, kızılcık marmelatı şehrin meşhurlarıdır. Baharda Amasya gezisine çıkarsanız mahalli pazarlara kesinlikle uğrayın. İpe dizilmiş aluçlar, madımak demetleri ilginizi çekecektir.

Etiketler

İsmail Koç

Yönetici, Mühendis Adayı, Girişimci

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı